Овошки - плодни дървета

Re: Овошки - плодни дървета

Мнениеот aya_vhill » Чет Ное 03, 2016 11:38 am

Nevita,
Не знам доколко полезна мога да бъда със скромния си опит на овощар, но ще споделя от лични наблюдения. 2013г есента засадих 3бр праскови- редхейвън, глоухейвън и ?/не помня третата/, като избора базирах на прочетено в нета. 2015 завързаха, дадоха плод и отговаряха на 100% на характеристиките. Тази пролет обаче последните студове съсипаха цвета, та не знам доколко характеристиката "студоустойчивост" има значение, когато дървото вече е в цъфтеж. За тези сортове в моя двор гласувам "за" :stiskam:
Устойчиви на съчмянка, къдравост??? Ами не мога да кажа - моите костилкови всички си ги хващат, пък аз си ги лекувам с каквото трябва :dovolen: .
Аватар
aya_vhill
Дълго кафе

Мнениеот Nevita » Чет Ное 03, 2016 12:30 pm

Благодаря ти за отговора, aya_vhill,
И аз към "хейвъните" клонях, даже имам подозрения, че загиналите ми дървета са такива.
Къдравостта вече не ме плаши и впечатлява, защото спасение от нея няма, аз пръскам дръвчетата и успявам до голяма степен да стопирам болестта.
Аватар
Nevita
Кафе с мляко

Години: 40

Мнениеот wrong dreamer » Нед Ное 27, 2016 2:07 pm

Невита, ако времето не ти е важно - най едри са Хейл /Hale/, но са средно ранни.
Имат и подобрен вариант - О'Хенри /O'Henry/ -едри, доста устойчиви на засушаване. редовно плододаващи, много вкусни и ароматни и т.н.
Ако държиш на аромата, търси с бяла пулпа.
Виж из нета за повече.
Аватар
wrong dreamer
Kъсо кафе

Мнениеот aya_vhill » Нед Ное 27, 2016 5:13 pm

wrong dreamer,
Изключително си полезен с овощарските си знания и благодаря за отговорите- ценни са. Сега обаче ще питам за една ябълка. Вчера варосвах стъблата на дръвчетата и се изненадах от една пукнатина по протежение на цялото стъбло на 4-годишна Флорина- все едно, че с нож надълбоко е рязано. Замазах го с варовия разтвор, ама ме тревожи да не се порази от студовете или да проникнат там вредители някакви? И другото ми притеснение е единият бадем- ами то цялото стъбло в смола, ама страшно много. Изстъргах я, варосах...ама дали е болест някаква :hmmm: .
Аватар
aya_vhill
Дълго кафе

Мнениеот wrong dreamer » Нед Ное 27, 2016 6:35 pm

За ябълката не се безпокой. Понякога е в резултат на несъвместима подложка, понякога е от получени вътрешни напрежения отново заради подложката. Щом има вар можеш да го превържеш. Целта е да не влиза вода, защото ако замръзне може да умре. Ако изрежеш раната отдолу така че да не задържа вода - няма нужда от нищо. Водата докарва и бактерии, ако се събира вътре. За бадема - това е реакция, но е много спорна. По форумите се ширят различни мнения за причините. Все едно - няма да пострада от това.
Има група от плодни които трябва да се пазят от преполиване. Това са кайсии, бадеми, сливи, дрян, нектарини, донякъде дюли и лешник.
Аватар
wrong dreamer
Kъсо кафе

Мнениеот peterstamov » Сря Ное 30, 2016 8:00 pm

Преди месец си купих две райски ябълки от Била - някой знае ли какъв сорт са?
peterstamov
Кафе с мляко

Мнениеот aya_vhill » Пон Дек 05, 2016 10:49 am

peterstamov,
Предполагам, че говориш за плод, а не за фиданка. Ако Била зарежда плодове от БГ, то вариантите не са много. Най-студоустойчива и разпространена е Костата и е с кръгла форма на плода, а има и сплескани. Но си мисля, че не са наше производство в Била, макар лятото да вървяха реклами за нашенска си продукция зеленчук :hmmm:
Аватар
aya_vhill
Дълго кафе

Мнениеот venetka70 » Пон Дек 05, 2016 10:59 am

Някой отглежда ли декоративни овошки? Съседката ни си беше наумила, че иска декоративни дръвчета и ме помоли да и помогна, тъй като не се оправя добре с българския език.
Намерих само в разсадник Елит, ограничението беше минимум 5 броя от вид и се наложи да поръчаме 5 броя. В петък пристигнаха, но ме притесниха, че са по-високи от очакваното. Обадих им се, но ме успокоиха, че са с такава височина вишните- от 1 до 1,50 м. Засяхме ги, но ме чопли отвътре дали не поръчах на горката ми съседка нещо дето ще стане доста по-голямо от очакваното.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Линк към файла за плащане за поръчката Plandorex 11 можете да намерите на страница 79 от темата. Срок заплащане - 1 Март.
Аватар
venetka70
Баш кафе майстор

Години: 46

Мнениеот stefan_doc » Вто Дек 06, 2016 11:58 am

Ами, имам само една ябълка, с произход Холандия, за първа година е след пресаждането, расте много добре, планирам да закупя още нискостеблени дръвчета. Към момента ябълката ми е стигнала към 1.60 на височина - това е едногодишния й прираст.
Доколкото знам, размерът на дървото зависи най-вече от подложката - например за нискостеблени череши - подложки Gizela 5 и 6. Според публикации, характерно за Gizela 5 е, че силният начален растеж спира след втората и третата година, когато започва и плододаването.
Има и сортове, които си растат ниски - такава е например вишната Метеор, която достига 2 - 3 метра и се разклонява като нормално дръвче.
stefan_doc
Кафе с мляко

Години: 51

Мнениеот незабравка » Сря Дек 21, 2016 2:41 pm

wrong dreamer написа:За ябълката не се безпокой. Понякога е в резултат на несъвместима подложка, понякога е от получени вътрешни напрежения отново заради подложката. Щом има вар можеш да го превържеш. Целта е да не влиза вода, защото ако замръзне може да умре. Ако изрежеш раната отдолу така че да не задържа вода - няма нужда от нищо. Водата докарва и бактерии, ако се събира вътре. За бадема - това е реакция, но е много спорна. По форумите се ширят различни мнения за причините. Все едно - няма да пострада от това.
Има група от плодни които трябва да се пазят от преполиване. Това са кайсии, бадеми, сливи, дрян, нектарини, донякъде дюли и лешник.

За бадема- май трябва да се пръска-при мене така две кайсии пускаха смола,оказа се някакво кафяво гниене ;,едната я излекувах я с Хорус.Другата обаче я закъснях- след кафявото гниене по болните насмолени тъкани и по нацепената кора се настаниха и коралови петна- Nectria cinnabarina, изрязах на чукани почти,пусна млади клони и сега много ги вардя.Разпукването на кората и мразобойните-аз ги пълня с овощарска замазка,освен бактерии от там обичат да влизат и дървоядите. :nod: .A и различните видове гъби Nectria обожават рани и цепнатини.Макар,че нектариалния рак да е по-безобиден от бактериалния,де и се лекува с изрязване на заразената дървесина. :nod: Бадемите обаче са къде-къде по-жилави от кайсиите,но едно-две пръскания няма да са излишни мисля.
Аватар
незабравка
Кафе машина

Години: 45

Мнениеот zeleno » Съб Яну 07, 2017 6:51 pm

за alys относно черниците
това което съм чела нейде си е , че много трудно се прихващат - не търпят местене
и , че семеначетата не дават плод :hmmm: , или много късно :hmmm:
бях се меракландисала много за " пакистанска " , но не намерих
знам , че по селата се срещат чудни сортове , но как точно да се сдобия с такъв , не можах да измисля
когато ходехме на море / студентски лагер / в Равда , в двора с/у стола имаше една прекрасна бяла черница , с много едър плод
домакина я береше и вареше ракия от нея / така разправяше де /
Аватар
zeleno
Чист кофеин

Мнениеот venetka70 » Съб Яну 07, 2017 7:25 pm

Зеленко, в Пландорекс имаше бели черници. И аз си взех една на гол корен и я засадих на село, на пустеещето място срещу нас. Чисто и просто от носталгия, че имаше една в двора на чичо, но той я отряза на инат. Без никакви грижи това лято / децата я поляли два-три пъти/ се хвана и дръпна с около 40 см.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Линк към файла за плащане за поръчката Plandorex 11 можете да намерите на страница 79 от темата. Срок заплащане - 1 Март.
Аватар
venetka70
Баш кафе майстор

Години: 46

Мнениеот nora » Съб Яну 07, 2017 7:45 pm

Ние имаме една голяма и незнайно колко стара розова черница в двора. Висока е 6м. и дънера и е с диаметър 70-80см.
Всички сме влюбени в плодовете й-сладки, сочни,още края на май са готови, берем, ядем, правим на сокове, замразяваме и дори днес извадих един плик от фризера и пихме от амброзията. Само ме е страх,че дървото умира. Целият й ствол е на огромни хралупи, няколко клона изсъхнаха, а други провисват и опират земята. Подпряхме един голям клон и той живна, но не мога да подпра всички .
Та с две думи си търсим фиданка за черница, ако може да не е черна, че много цапа. И да попитам има ли начин да се подсили или подмлади тази .
nora
Кана кафе

Мнениеот peterstamov » Съб Яну 07, 2017 9:26 pm

Вкоренявай резници!
Тези розовите са супер! На пътя на нашата улица има две - папкаме.
Собственика каза че ги е вкоренявал от резници!
peterstamov
Кафе с мляко

Мнениеот alys » Съб Яну 07, 2017 10:42 pm

Дали има значение кога да се вкоренят резниците за черница?
Нора, имай ме предвид за няколко резника. И още нещо - дали ще е проблем да се вкоренят на едно място и после да се пресадят?
Аватар
alys
Кафевар/ка/

Години: 53

ПредишнаСледваща

Назад към Плодове и зеленчуци