Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от polyabs »

Имам два сорта плододаващи дюли Босниан от Елит Петрич и Асеница от Господинов Пловдив.Асеница е с кръгла форма, по мека вътрешност почти без костици, силно ароматна като дивите дюли, самоопрашваща, и много родовита.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

polyabs , аз първо слагам орехчетата в чаша с вода , докато започнат да се отварят като мида и после садя
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от elmaz »

polyabs написа:Имам два сорта плододаващи дюли Босниан от Елит Петрич и Асеница от Господинов Пловдив.Асеница е с кръгла форма, по мека вътрешност почти без костици, силно ароматна като дивите дюли, самоопрашваща, и много родовита.
Благодаря, Поли
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от polyabs »

Благодаря Фани, ще пробвам така. :liubov:
Елмаз, Босниан е по едра, докато Асеница има формата и големината на едра ябълка.
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от wrong dreamer »

Elmaz
"Моля ви,
препоръчайте ми сорт дюля,
чиято вътрешност не е твърда и да не ми трябва втора за опрашване."

А може ли аз да ти подаря една която е сорт "Gigas" , самоопрашваща, както името подсеща - до около 800 гр , че и повече . с нежна текстура и силен аромат ?
Имам две, но другата е "Giant of Vranya" и имат много сходни качества. Искаш ли ?
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Di_Va »

polyabs написа:Дадоха ми няколко орехчета наши български сорт неизвестен местен по 22 грама едното :daaa: , иска ми се да опитам да ги посадя и да поникнат ... но собственичката им каза че около ореха им никога не е имало семеначета и от орехите които падат нищо не пониква ... някой има ли опит кога се садят нещо допълнително прави ли се? Аз покрай тези мои Хамерикански орехи разбудих духовете и всеки ми показва своите ... :lol: та тези ми харесаха и си заслужават :)
Поли, ние купихме двора с малко орехче, което вече никак не е малко и сме намирали около него самозасадени растения, сорт не зная и не е от най-добрите, съдейки по плодовете му :snif: (ние го ползваме основно за сянка :) )
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от polyabs »

Di_Va, да, някои се самонасяват лесно и аз имам няколко такива, но са дребни .... други обаче са по капризни .... :hmmm:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Di_Va »

Всъщност от какво ли зависи това :hmmm: дали се самозасяват или не? Нямам представа и как се прави селекция / или хибридизация при орехите. Нашият орех не е от най-добрите, бая му е твърда черупката, пък и много червиви има, че и кучето ве ги харесва :lol: . И два бадема има в двора, ама и те са много твърдочерупчести, а и събирането им намирам за много затруднително. Само лешникът е хубав, но всички мои опити да го разсадя, са неуспешни. Въобще с ядковите видове нещо не ми върви особено.
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivrabetsa »

polyabs написа:Дадоха ми няколко орехчета наши български сорт неизвестен местен по 22 грама едното :daaa: , иска ми се да опитам да ги посадя и да поникнат ... но собственичката им каза че около ореха им никога не е имало семеначета и от орехите които падат нищо не пониква ... някой има ли опит кога се садят нещо допълнително прави ли се? Аз покрай тези мои Хамерикански орехи разбудих духовете и всеки ми показва своите ... :lol: та тези ми харесаха и си заслужават :)
Този начин на сдобиване с орех,крие голям елемент на изненада :D .Когато след около 10години видиш първите плодове,шанса да приличат на тези които си засяла,е много малък.Те може да са дребни и костеливи или по-едри и с крехки черупки,но ще са кръстоска между ореха от който са брани и този който го е опрашил.За да имаш точно такива е нужно присаждане.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от polyabs »

Да, прав си знам че е така, имам орех дребен който мога да ашладисам но кога и как се прави това .. дали е като при другите овошки или има особености ... казаха ми че трябвало на прозорче .... :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”