Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от wesselin »

Calendula_off написа:Здравейте, в рамките на 5 сезона ( 3 пролетни и 2 есенни) успях, макар и за момента със скромни възможности да засадя около 50 овощни дръвчета, които естествено искат грижа. Въпросът ми е следният: Стана ли време за ранното пръскане със фунгициди и какъв използвахте?
Според мен,не.
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

gora написа:Здравейте!!! Изпуснала съм хубава дискусия. Prijatel, моля кажете знаете ли за едни стари сортове круши - тамянки, кръгли, с дълги дръжки, с много красиво зачервяване от слънчевата страна. Летни са, не са трайни, но аромата.........
Здравейте, gora. Да не би да имат и друго название тези круши? Някаква снимка? Зная едно вековно дърво в селото на майка ми, което прави круши, обли и приличащи на дивите, със зачервяване от към слънчевата страна. Само че са няколко пъти по-едри от дивите круши - алатки. Зреят през лятото, бързо омекват, получават благородно гниене и от вътре стават кафяви - но тогава са още по-приятни.
gora написа:За присадките - аз ги правя под кора/когато започне цъфтежа на джанките/, ако калемите са събрани рано и добре съхранени - получава се. Но ще опитам и сега, имам подънки ябълка и ще сложа дюля......
Ако имате подложки ябълка, най-добре върху тях отново ябълка, че имат най-добра съвместимост.

От къде ли могат да се намерят ябълкови подложки М26...? Ако някой е чувал, да пише...))
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от kim »

wesselin написа:
Calendula_off написа:Здравейте, в рамките на 5 сезона ( 3 пролетни и 2 есенни) успях, макар и за момента със скромни възможности да засадя около 50 овощни дръвчета, които естествено искат грижа. Въпросът ми е следният: Стана ли време за ранното пръскане със фунгициди и какъв използвахте?
Според мен,не.
Аз мисля, че е съвсем на време, ако е пропуснато зимното пръскане.
С добавяне на Акарзин. :nod:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Calendula_off
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Яну 29, '15, 17:15
Местоположение: София

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Calendula_off »

:daaa: Мерси. А най-младите фиданки и тях ли да ги наръся? Те са едногодишни и нямат кой знае, колко клони.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от kim »

Calendula_off написа::daaa: Мерси. А най-младите фиданки и тях ли да ги наръся? Те са едногодишни и нямат кой знае, колко клони.
Карай наред, ако няма полза, няма и вреда. :dovolen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Deleted User 3996

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 3996 »

prijatel62 написа:


От къде ли могат да се намерят ябълкови подложки М26...? Ако някой е чувал, да пише...))
С вкоренени резници от ябълка за подложка, не се ли постига същия резултат?
Иначе имам М9 дръвче-джудже и върху семеначетата му присадих сортове. 5 годишни са вече и не надхвърлят 2 метра.
Растат повече на ширина.
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

Интересно ми е. Някакви снимки на М9 и на присадените дръвчета?
М26 е много подходяща за междинник, затова я търся.
Имам опити с корен дива ябълка(киселица), междинник старата ябълкова подложка Paradise, и върху нея културен сорт ябълка. Тук междинника ми е много слабо растящ, подложката киселица расте силно и избиват издънки, които се налага да се почистват неколкократно през вегетацията. Но поне културния сорт не расте силно и достига по-скромни размери ;)
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Deleted User 3996

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 3996 »

Ще ги снимам тез дни .
Мойте дръвчета (около 40 ябълки) съм ги присаждал половината върху семеначета на дива ябълка(киселец) и другите върху семеначета от Златна Превъзходна и от Флорина. Засега не виждам разлика(5-6г)
Цар Александър много ми хареса като сорт.
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

Да, щом подложките са семенни, макар и от различни сортове, почти няма да има разлика в растежа на присадниците. Интересен ми е опита с присадени ябълки върху семеначета от М9. Клоновата подложка М9 е една от най-слабо растящите, съответно и присадниците достигат малки размери, лесно се обслужват, но и имат кратък живот - средно 15-20г.
Допускам, че при семеначетата от тази подложка няма да е така и присадниците ще имат по-добра жизненост. :dovolen:
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Deleted User 3996

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 3996 »

prijatel62 написа:Да, щом подложките са семенни, макар и от различни сортове, почти няма да има разлика в растежа на присадниците. Интересен ми е опита с присадени ябълки върху семеначета от М9. Клоновата подложка М9 е една от най-слабо растящите, съответно и присадниците достигат малки размери, лесно се обслужват, но и имат кратък живот - средно 15-20г.
Допускам, че при семеначетата от тази подложка няма да е така и присадниците ще имат по-добра жизненост. :dovolen:
И на мен това ми беше идеята- по -ниско и компактно дръвче с по-дълъг живот.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”