Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 199 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от polyabs »

Благодаря ivrabetsa значи догодина ще се пробва :) калем мога да взема и така ми е и по лесно .... орехчетата са семеначета и са малки, мога да пробвам и Педро и Чандлър да им сложа .... :daaa:
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivrabetsa »

polyabs написа:Благодаря ivrabetsa значи догодина ще се пробва :) калем мога да взема и така ми е и по лесно .... орехчетата са семеначета и са малки, мога да пробвам и Педро и Чандлър да им сложа .... :daaa:
Педро не е нищо особено,просто е добър опрашител и един ти е достатъчен.По-добре увеличи Чамдлърите.Специално за орехите гледах особен начин на присаждане.Калемът е с дебелината на подложката,чийто горен край се отрязва.Правят се четири вертикални среза на кората с дължина 15 сантиметра.Тя се обелва надолу като банан и оголената сърцевина се отрязва.От калема се сваля кора със същата дължина,като отгоре остават 2-3 пъпки,голата сърцевина се напасва с подложката,забелената кора се повдига на горе за да обхване калема и се бандажира с полиетиленова лента .След около месец срастването е факт.На пролет смятам да пробвам. :stiskam:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13694
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 172 пъти
Получил благодарност: 327 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

някакъв нагледен пример :hmmm:
картинка или видео
Deleted User 5366

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 5366 »

zeleno написа:някакъв нагледен пример :hmmm:
картинка или видео
Може би е нещо такова: " onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivrabetsa »

Станимир написа:
zeleno написа:някакъв нагледен пример :hmmm:
картинка или видео
Може би е нещо такова: " onclick="window.open(this.href);return false;
Точно! :daaa: Не е същият клип,но метода е този!
Аватар
Таралас
Кафе машина
Мнения: 3155
Регистриран на: Юли 3, '11, 12:47
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Таралас »

zeleno написа:някакъв нагледен пример :hmmm:
картинка или видео
американците са качили безброй качествени клипове за присаждане на орех и пекан, нали знаеш че те са им върли фенове, прекалено елементарно е
VIBER tel 0877 28 88 40 Facebook https://www.facebook.com/georgi.goshev.9
[url=http://www.exoticplantsbg.com/][img]http://prikachi.com/images/194/7864194b.png[/img][/url]
Титаник е направен от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьор.
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

Съфорумци, много интересни неща публикувате!!!
Не искам да започвам спор, НО прекалено много се говори и съответно се лансират сортовете и то за чужди. Много е грешно да се смята, че внесен от друга страна сорт круша, кайсия.....описан така и така.......засят някъде в Предбалкана или в Странжа ще се прояви според характеристиките, описанията и картинките, дадени му на 1000 км оттук. Не бива да забравяме първият закон на агрономията "Това дето го пише по книгите, го няма по нивите".
В овощарските опитни станции има инфо за проявата на много сортове на българска земя, според мен трябва да се ползва този опит.
За крушите - Таралас, хвалите чужди круши, а какво смятате за тамянките - с дълги дръжки, капковидна форма, прекрасен руменец, цели в сладко са мечта.......В равнините райони на Северна България крушите масово гинат от огнен пригор. Чуждите сортове как са след нападение от болестта?
"Бъдещето не е това, което беше"
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Да,и аз купих доста непознати плододаващи растения мислейки,че са едва ли не нещо извънземно.
И споделих с една колежка,че като цяло плодовете от чуждестранните сортове,някак си не са това което очаквах.
Описанията са едни,а вече като ги опитах,не бих казала,че са вкусни.Много едри,пластмасови,без този характерен за дадения плод вкус.
Ядеш нещо и не знаеш какво е,примерно ако имаш кърпа на очите и не го виждаш ( както в някои кулинарни предавания ).
Но явно това са съвременните тенденции и изисквания на пазара.
Като бях купила смокинята,мой познат ме попита - ти опитвала ли си я,харесва ли ти ? Казах му,че няма как да я опитам.
После се оказа,че съм си посадила декоративна смокиня,води се студоустойчива( на практика не е ),но безвкусна.
И е много прав,защото засаждаме неща само по описания и като започнат да дават плодове ( за плодните дръвчета )
вече са минали години,после пробваме отново и отново и времето си минава в експерименти.
Смятам,че е по добре да потърсим и заложим на някои хубави български сортове.
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от hosta127 »

за смокините и аз се изненадах,че купих една която до декември не може да узрее и стои като камък- не се яде и дълго след това не омеква ..иначе отрупана с плод ,но за какво ми е да дразня комшиите само ... :mrgreen:
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

apis, hosta 127, благодаря!!! Радвам се, че имам съмишленици!!! И в овощарството се налага едно клише, което се ползва в описанието на вината или на парфюмите от орифлейм, например......Като се махнат красивите епитети и сравнения и нищо не остава.........
"Бъдещето не е това, което беше"
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”