Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Вискяр »

Албицията не успява да си узрее дървесината в Софийското поле. Мъчих я пет години... :cry:
За райска ябълка да не говорим. :hihihi:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17031
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Миша »

Вирее си албицията в софийско ,и още как ,а при нас е малко по-студено от твоята градина ,става огромна,твоята нещо не те харесала :hmmm: :mrgreen: пробвай пак :stiskam:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
denitsavm

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от denitsavm »

Мише и при мен мръзне :nod: Тук, дето принципно вятъра няма нищо общо с вашия :eeeh: . Си преди време ми разказва за нейната в Бистрица, как мръзнела няколко зими и накрая една не е успяла да измръзне и е станало дърво. Не, че не вирее, но първите зими са и трудни. Аз тая година ще завия моята... лошото е, че е наранена на 2 места - там докъдето стигаше снега зимата, а нагоре я е брулил студа и и е наранено стеблото, кората е сцепена и кой знае какви гадове са навлезнали, та ще трябва и да я опръскам и намажа с овощарска замазка /въобще не съм и виждала такова нещо :hmmm: / Моето е семеначе, което Исето 2 зими е гледала в мазето, още 2 е била при мен и сега е завидните 80 см. висока /оная люта зима беше изцяло под снега и само връхчетата и измръзнаха/
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17031
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Миша »

Мръзне първите 3 години,поне моята беше така ,после ела да видиш,знаеш при нас какъв студ и вятър е,но в селото има доста албиции,едната вече е обхванала половината двор ,страшна гледка е :shock:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
denitsavm

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от denitsavm »

Ами да, това ми беше мисълта :nod: Моята сега ще и е трета зима и се надявам вече да дръпне :nod:

И сега по - по темата. Последно поливат ли се обилно или не се поливат дръвчетата сега, сиреч есента? Някъде чета - обилно поливане, за да се запасят за зимата, другаде - никакво поливане, щото да им узрее дървесината и да са по-устойчиви :hmmm: За иглолистните съм си направила извода, че да се поливат е по-добре.
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Вискяр »

denitsavm написа: И сега по - по темата. Последно поливат ли се обилно или не се поливат дръвчетата сега, сиреч есента? Някъде чета - обилно поливане, за да се запасят за зимата, другаде - никакво поливане, щото да им узрее дървесината и да са по-устойчиви :hmmm: За иглолистните съм си направила извода, че да се поливат е по-добре.
Не чети толкова, а мисли - за какво им е вода на листопадните? :tzvetentze:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17031
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Миша »

Дени,ето какво дават в агронет

Напояване през време на листопада или след него, което се прави само при суха есен, за да се предотврати зазимяването на овощните растения в сухи почви. При зазимяване в суха почва корените са изложени на вредно засушаване, а и клончетата са затруднени да си набавят и малките количества изразходвана вода през невегетационния период и се обезводняват под допустимия предел, вследствие на което стават по-чувствителни на зимните студове.

http://agronet.bg/agro/ovostarstvo/3485 ... eniya.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
denitsavm

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от denitsavm »

Още повече ме объркахте :D И сега - на моите още не са им паднали листата :nod: , на смокинята са си съвсем зелени и са виснали от суша. Тук е сухо, та сухо... на 60 см. надолу си е все още суха ронлива почва. Не е глинесто въобще и е отцедлива, което я прави още по-сушава в момента. Поливам по принцип само една смокиня и един лешник... останалото все си е на грижите на Природата и бива поливано по-между-другото, т.е. когато пусна маркуча за цветята. Отделно, че и тях не съм поливала от началото на застудяването, щото те може и да са си добре на хладното, но аз все не мога да се навия да излезна на студа и да си играя с маркуча :oops:

Ще полея веднъж поне, па дано е мека зимата и оцелее смокинчето, че тамън стана нещо от него след като предпоследната зима измръзна до дъно
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Вискяр »

Миша написа:Дени,ето какво дават в агронет

Напояване през време на листопада или след него, което се прави само при суха есен, за да се предотврати зазимяването на овощните растения в сухи почви. При зазимяване в суха почва корените са изложени на вредно засушаване, а и клончетата са затруднени да си набавят и малките количества изразходвана вода през невегетационния период и се обезводняват под допустимия предел, вследствие на което стават по-чувствителни на зимните студове.
Чудя се как дървета и храсти са живяли милиони години без агронет... :hmmm:
Според този текст горе, най-уязвимо през зимните студове е сеното. Тъй като е най-безводно.

Ще трябва да си поливам сеното. :ufff:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17031
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Миша »

Някои оцелявали,други-не ,зависи от годината,от валежи,от всичко, ако искаш компост,поливай мъртвото сено,но дърветата си живи,макар и позаспали,студът суши,трябва да има все пак какво да суши ,не знам точно каква е ролята на водата при овошките,там съм само консуматор,баща ми е овощара и хич не си правя труда да науча нещо ,когато всичко ми идва на готово :oops: ,но знам,че при суха есен прави една поливка,ще трябва да поразпитам защо и кога точно :hmmm: Знам,че при листопадните рододендрони например липсата на достатъчно влага през зимата е пагубно за растенията ,точно защото сухият студ суши ,сигурно и при овошките е така :hmmm: И определено обяснението на агронет ми звучи логично,може и да бъркам все пак :dovolen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”