Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Писаха доста хора,които са я засадили и опитали.
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от wrong dreamer »

Вишните не се присаждат - те са на собствен корен. Но може. Вишнапа е М15 - едри, сладки и ароматни. Това, всъщност е подложка от Унгария. Махалебката е най популярната подложка. Вишните са храстовидни и дървовидни. Най добрите са от типа Монтморенси. Таралас има Метеор - храст до 2м изобилен и ароматен. И самоопрашващ.
Аз ходих в събота при него. Поради мотаене и отлагане, наложи се да променя 4 броя поради изчерпани количества. От 15 - 4.
И пак - вишната не е трудна за захващане или отглеждане / не прекалявайте с водата / но е трудна за изчистване на прораста. Само резитба . Не ползвайте препарати, че прораста е свързан чрез корена с голямото дърво и може да загубите листата, че и по лошо.
Аз винаги питам, когато ще правя нещо непознато. Вярвам, че е правилно.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Това което знам от личен опит е,че много трудно се прихваща присадката на вишна или вишнап.
Пробвала съм и на семеначе вишна - и на калем,и на пъпка
А камо ли да присаждаме череша на вишна или вишна на череша.
По голяма успеваемост има ако подложката и присадката са от един вид.
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от дара »

Искам да ви попитам,ако сега си закупя плодни дръвчета на гол корен,защото се страхувам че могат да свършат до края на март или началото на април когато евентуално ще ги засадя,как бих могла да ги съхраня до тогава?
Deleted User 3996

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 3996 »

дара написа:Искам да ви попитам,ако сега си закупя плодни дръвчета на гол корен,защото се страхувам че могат да свършат до края на март или началото на април когато евентуално ще ги засадя,как бих могла да ги съхраня до тогава?
Затрапени навън в пръстта.
Или ако имате достъп до хладилна камера където съхраняват на едро ябълки,малини и.н. темп 2-6 градуса.
Така съхранихме едни дръвчета които трябваше да бъдат засадени в едно училище на празник през Май.
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от дара »

Тишо, лошото е че снегът още не се е стопил и земята е замръзнала.Ако ги сложа в кофи и корените затрупам с пясък,после на тъмно и прохладно 3-4 градуса,дали ще оцелеят?
Deleted User 3996

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 3996 »

apis написа:Това което знам от личен опит е,че много трудно се прихваща присадката на вишна или вишнап.
Пробвала съм и на семеначе вишна - и на калем,и на пъпка
А камо ли да присаждаме череша на вишна или вишна на череша.
По голяма успеваемост има ако подложката и присадката са от един вид.
Съгласен съм. На махалебка не съм имал проблеми, но върху вишни не ми се прихващаха.
Вишнап имам само един и за трета година цъфти обилно, развива се прекрасно ,но плод не завързва :ufff:
Deleted User 3996

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 3996 »

дара написа:Тишо, лошото е че снегът още не се е стопил и земята е замръзнала.Ако ги сложа в кофи и корените затрупам с пясък,после на тъмно и прохладно 3-4 градуса,дали ще оцелеят?
Разбира се -ще оцелеят, но е голяма хамалогия с пясък.
Аз бих ги увил с влажен парцал, после найлон и в неотоляема хладна стая,коридор, маза.
Другара седмица се затопля и до 10 дена би могло да се затрапят
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от дара »

Много ти благодаря :sflower:
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Тихомир , след като вишнапа се развива хубаво но не ражда,трябва да посадиш в близост още едно дръвче друг сорт.

А при един от туристическите преходи съм виждала веднъж череша с много малки и много тъмни сладки плодове.
Казаха,че е дива череша. Беше на една полянка в ниската планинска част.Това е махалебка може би ?
А в нашия район има череши,повечето саморасли и като пада необрания плод поникват нови,но плодовете са по едри и светли.
Та на такива дръвчета съм правила опит да присадя вишна и череша,но не се прихванаха присадките.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”