Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivanina »

Моят хинап , също направи някакъв опит за цъфтеж тази пролет с много интересни ситни топченца, но до завърз не стигна.
На второ лято е в градината ми, малко дръвче е и за това нямах и никакви очаквания за плод. Но , дори и поради климатичните условия при мен и в бъдеще да не успее да плододава , на мен ми харесва да го имам и като декоративно - с много нежни листенца е и стройна осанка. :dovolen:

Изображение

Тук обаче с една от есенно засадените ми Специални кайсийки- пролетта , нещата бяха малко на кантар. :hmmmmmm:
Стеблото така и не разлисти, но една задрямала , спяща пъпка в най- долната част на присадката в късна пролет взе че се пробуди и показа признак на живот . От нея тръгна добър, силен летораст, който често гледах с умиление и молех да не се отказва от живота - заради ценния сорт.
Той взе , че ме послуша и порасна кошкужам ти хубавец. :mrgreen:
Имам малка въпросителна обаче :hmmm: - тази мъртва , суха клонка вреди ли на новото растение, щото ако е така да я премахна без колебание. :hmmmmmm:
А, избилата пъпка е от присадката! :daaa:

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от hosta127 »

ОХО, ivanina :ieeee: :ieeee: :ieeee: Много ти е интелигентен вида на твоя хинап, я кажи ми как го постигаш ,моляте огледай моя и ми дай съвет за прическа ,моля те ! :svekurva: :svekurva: :svekurva:

:svekurva:

apis , ти откъде ги купуваш? на мен ми казаха ,че Дджирото издърга много ниски температури, така че не ще да е от зимата а от самото дръвче ,даже ми се струва че е от присадката , не правилно подбрана, правят си експерименти нашите тука и пробват пък ние им ги купуваме и се пробваме
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от wrong dreamer »

Райските не са лесни. Ако изкара първата година, ще я бъде. Тази, на снимката, иска зелен камък или хелатно желязо / по добрия вариант / докато се съвземе. Но по внимателно, че често умират от "предобряне". Режи напролет. Това с 50 см не е правило. Правилото е - помогни му като намалиш клоните, докато се увеличат достатъчно корените. Ще живее този Хиро. Но.... след като докара цвета на листата до тъмно-зелено и лъскаво. И няма да е мек, ами много оперен ! Успехи ! Не е късно.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivanina »

hosta127 написа:ОХО, ivanina :ieeee: :ieeee: :ieeee: Много ти е интелигентен вида на твоя хинап, я кажи ми как го постигаш ,моляте огледай моя и ми дай съвет за прическа ,моля те ! :svekurva: :svekurva: :svekurva:

:svekurva:

apis , ти откъде ги купуваш? на мен ми казаха ,че Дджирото издърга много ниски температури, така че не ще да е от зимата а от самото дръвче ,даже ми се струва че е от присадката , не правилно подбрана, правят си експерименти нашите тука и пробват пък ние им ги купуваме и се пробваме
hosta127...ти пък, чак интелигентен!? -де го видя това :hmmm:
....и той като мен - небрежно елегантен ...с дънки , лачени пантофи и парфюм EDEN /ИДАН :twisted:
За прическата :hmmmmmm: ....какво да кажа ? :hmmm: - бе , същата работа като при нас - заставаш пред огледалото , и всичко що те дразни и стърчи- РЕЖЕШ! :twisted: ...
Виж сега, твоето дръвче е по - голямо , нормално е да е с по- голяма корона. И пак казвам рано на пролет разни преплетени клони махаш, други дълги пък скъсяваш - кръжиш край дръвчето с ножицата и го извайваш като скулптура!
Не казвай, че не можеш - всички , преди да станем цветари сме били Художници. :daaa:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от hosta127 »

миличка , утре ще направя пак по хубава снимка да ми кажеш, на пролет значи , клоните от къде ги регеш от основата ли ли и краищата може, има ли като при ябълките плоодоносни и не плодоносни , как ти се е образувал ствол, моя има рокля до земята и повече клони в ниското отколкото по върха и да ти кажа , това чудо още на първата година започна да дава доста сносни плодове , в началото 5 после 10 сега е трета година и има повече въпреки че очаквах да е отрупан , имам един една педя и има плодче толкова голямо колкото на по-старите дървета , затова много го уважавам това дръвче

Не съм специалист но мисля че сухото клонче тряббва да махнеш , за какво ти е дори и да не пречи , грозно е , а как може да навреди като не е живо и от него нищо не зависи просто го отрежи малко потгоре и така :idea1: аз имах една ябълка така изсъхна и изби, отрязах я и избилото започна да расте по-бързо даже
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от hosta127 »

wrong dreamer, не го знаех че са кекави райските ябълки, тук при нас има огромни дървета до 6 тия етаж, аз също имам една от около 5 г нищо не съм и правила освен да и бера ябълките, нито я поливам ,нито торя , от две години насам само и слагам шума на корените че взеха да излизат над земята , мързи ме да и донеса малко пръст , освен че и висят клоните които са по дълги и не могат да станат много високи защото падат и ги подпирам друго не съм забелязала да капризничи , дава си доволно много плодове...даже не съм я рязала щото не знам как и кога сигурно пак на пролет , но си направи хубава корона , купих я от пазара в бургас

а това хелатно желязо от къде да купя , дали ще и докарам цвета на листа , щото те май започнаха да падат , пък нови едва ли ще идзкара тази година :idea1: ще се пробвам да я спася , дано да има шанс но върха на крона ми се вижда изсъхнал утре пак ще направя снимка дали е от пресушаване, поливам я през ден два , но е много горещо другата въобще не я поливам и нищо и няма а са на 5 метра растояние
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

wrong dreamer ,
Джиро има един леторасъл 50 см. от миналата година и от върха на който изкара един от 50 см. това лято. Какво да режа ?
Хана Фую това и е трета година,дойде една клечка на 50 см.(а Джиро дойде три пъти по висок,но изсъхна)
и от нея изкарва по някое клонче - в момента са пет. Да отрежа четири и да оставя едно клонче,което е най високо стоящото ?
С тези темпове на растежа кога ли ще раждат ? Прекопани,наторени,поливани,напръскани.Но казваш да не се прекалява.

hosta127 ,
растенията са купувани от български разсадници.
naska50
Кана кафе
Мнения: 587
Регистриран на: Дек 3, '09, 06:18
Дал благодарност: 5 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от naska50 »

Имам лешник, който прави много лешници, но като дойде август и. почва масово да капе. Като счукам, вътре има ядка, та, питам -
на какво може да се дължи, искам да бера, а не само сянка да ми прави.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

naska50 , някои сортове лешници са узряли (щом е изпълнен с ядка) през август и естествено почват да падат от дървото.
И плодовете от други дръвчета са по същия начин - орехи , кестени.
Събери и разстели , за да не се появи плесен.
naska50
Кана кафе
Мнения: 587
Регистриран на: Дек 3, '09, 06:18
Дал благодарност: 5 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от naska50 »

Миналата година го обрах по това време, и като го изсуших, при счукване,се оказа, че ядката е съсухрена, все едно че. няма ядка
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”