Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
незабравка

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от незабравка »

dung написа:Не знам дали тук трябва да питам... :hmmm:
Миналата година от долната страна на листата на крушата ни се появиха въшки - плоски, светло кафеникави. Отделят някаква леплива гъста течност и привличат много оси и разни други насекоми. Листата и плодовете почнаха да капят. Малкото, които останаха до есента бяха почернели и сбъркани.
Пръскахме с нуреле и би 58 (май и с моспилан), но нямаше никакъв ефект.
Тази година се повтаря същото. Земята под дървото е покрита с опадали листа и плодове. :snif:
Някой имал ли е подобен проблем?
С какво да пръскам?
Най-добре снимай гадините в едър план-да ги видят компетентните по въпроса и да ти помогнат със съвет. :nod:
Колко пъти пръска миналата година?При такова силно нападение няма да стане с едно пръскане,а сигурно с многократно и с редуване на препарати с различно активно в-во.И както каза Даниела,обиране на всички опадали листа и плодове.И зимно пръскане ще трябва с подходящи препарати,сигурно зимуват по клонките под някаква форма.Това е докато овладееш ситуацията,ако пръскаш правилно ,после няма да ти се налага да пръскаш толкова много.
Моята кайсия миналата година силно беше засегната от кафяво гниене,даже клоните -лазих и се катерих като маймуна да режа болни клонки и да мажа рани с овощарска замазка и меден сулфат.
naska50
Кана кафе
Мнения: 587
Регистриран на: Дек 3, '09, 06:18
Дал благодарност: 6 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от naska50 »

Имам дюля, сорт не знам, едра, сочна, (беше), която взе да съхне, преди 1 година я отрязахме, пусна филиз, не знам дали така се казва, дюлята не беше отрязана до долу, на около 50см, който клон вече е дебело дръвче около 5-6см дебело, тази пролет цъфна и има завръз, но сега пак се повтаря същото- съхнат листата, дори цели клончета.
Има ли възможност за спасение, моля за помощ специалистите!
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от wrong dreamer »

до dung - Опитай да пръскаш само с прилепител. Например 1 ч.л. веро на литър вода.
Само отдолу нагоре. След 15 минути можеш да я облееш с чиста вода.
Впрочем, въшките ще станат черни - т.е. мъртви.
Аз мисля, че е акар, но каквото и да е няма да издържи на сапуна.
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от wrong dreamer »

незабравка написа:Тази зима ще се пие кайсиева ракия.Всички овошки имат хубав плод ,но кайсията държи рекорда.сумати и плодове опадаха и пак ще счупи клоните. :ieeee:
Един клиент иска калеми да му давам,аз казвам,че не е от сорта-миналата година имаше само пет кайсии,и то трите вятъра ги обрули,обаче той не иска да вдяне . :lol: Коя съм пък аз да му скършвам ентусиазма,ще му дам калеми. :D


Изображение



Изображение



Изображение
Кайсията има "навика" да ражда през година.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от kim »

dung написа:Не знам дали тук трябва да питам... :hmmm:
Миналата година от долната страна на листата на крушата ни се появиха въшки - плоски, светло кафеникави.
Щом са плоски, може да са щитовидни. Опитай с масла. Не знам дали по това време може да се пръска с Акарзин,
но щитоносна въшка не остава жива след него :nod:
И снимай въшките :dovolen:може да е крушова бълха
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 201 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от polyabs »

Незабравка и нашите кайсии са отрупани тази година, явно по време на цъфтежа не е валяло и не е имало слани .... :daaa:
Но за разлика от тях пък чачанските ми сливи нямат нито един завръз, явно времето е било неподходящо за тях и не са се опрашили, а японските ми сливи Бляк стар и Бляк даймънд също са отрупани
Апис, аз имам плоски праскови тип поничка Ufo взех ги от овощарския институт Пловдив, взеха да раждат още на следващата година, нискостеблени са, не са едри наистина, но имат няколко предимства:
- почти нямат костилка - голяма е колкото на слива
- нямат никаква киселинност, абсолютно сладки и много ароматни
- имат бяло месо като на дивите праскови, може би и за това могат да се насяват от костилка :nod:
При Таралас има и по едри понички от същия род :daaa:
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1782
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 171 пъти
Получил благодарност: 149 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от dung »

Благодаря на всички отговорили на моя въпрос! :tzvetentze:
Миналата седмица един агроном ми каза, че най-вероятно става въпрос за крушова бълха и ми препоръча сумицидин. Пръскахме с него и този път има ефект.
Ще пробвам обаче и вашите предложения. :daaa:
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от alexg »

Здравейте,
Да знаете на какво се дължи окапването на огромно количество от плодовете на сливите. Плода червенее, засъхва и окапва. Също така на част от зелените плодове има повърхностно черно петънце с восък.
Завръза за първа година беше изключително много и си мисля да не би да не може да ги изхрани.
naska50
Кана кафе
Мнения: 587
Регистриран на: Дек 3, '09, 06:18
Дал благодарност: 6 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от naska50 »

Моля, очаквам съвет за спасение на дюлята ми!
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от peterstamov »

Пусни някоя снимка. Не че аз ще знам, но някой може да помогне. Длюлите страдат ли от огнен пригор?
May the Force be with You!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”