Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

Случвало ми се е да се появи смолотечение от костилкови, но в малък размер. В такива случаи за излекуване на дръвчето с успех съм използвал винен оцет. :idea1:
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivrabetsa »

gora написа:Само да кажа че въпросното дърво трънкослива си е баш дърво, - с размери на Стенлей, например, но с гъста корона. Плодовете са колкото тези на Нансийската мирабела.Тия по-дивите сортотипове по-трудно се присаждат на пъпка през август /от моя опит/. Сега натопя резниците заедно с върбови клонки, пък ще видя какво ще стане.......
В случая говориш за някаква дива и бодлива джанка а не за трънкослива(Prunus spinosa),която е дребен храст с плодове сини топчета 1-1,5см .
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

Не, трънкослива, няма бодли, сято дръвче. Ще го снимам днес. Аз слива и трънка не мога да сбъркам:), всичко друго - да, но тези......
За по-ранния срок на присаждането - Благодаря, това не то знаех. И тази пролет ще пробвам под кора.........
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от mimilisa »

Как се провежда лечението с оцет на дървета със сокотечение?
Има логика. Сокотечението е бактериална зараза, а бактериите не виреят в кисела среда.
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

Както споменах, при мене се е появявало смолотечение по костилкови в малък размер. В такива случаи съм правил следното:
-Напролет изрязвам смолата с остро ножче до дъно, наравно с кората.
-Обвивам проблемното място на клона или стъблото няколко пъти с вълнен плат или плат от друга материя с добра влагоемна способност.
-Периодично навлажнявам плата с винен(най-добре домашен) оцет до оздравяване на тъканите.
Костилковите няма да имат нищо против киселкото... ;)
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

Пламен написа:Имам питане за сортове круши Боскова масловка и Вилямова масловка. На много места пише, че имат несъвместимост с дюлева подложка и е правилно да се присадят като се използва междинник, например Попска круша.
Преди години вегетативно размножените подложки бяха неправилно размножавани и имаха вируси. Когато са болни присажданията не са толкова успешни. Сега подложките са доста по изчистени от вируси. Но, аз не бих рискувал да купя тези сортове без междинник!
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Di_Va »

azalia написа:Да вярно е ,че често смолоотделянето при костилкови е признак на болест и една от причините ... или ножиците не са обеззаразени ...
В тази връзка, как обеззаразявате ножиците? Чела съм за р-р на калиев перманганат, но с каква концентрация :?: не знам , или пък с разтвор на белина, правила съм го ама разреждам едно към гьотере и не съм сигурна, че е много правилно.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от peterstamov »

Аз си купих от аптеката едно шишенце дизенфектант за ръце. В джоба с малко кухненска хартия!
Други позват формалин. А! Сега пък видях, че може да се ползва за обеззаразяване на почвата! :o
тук не пише добре
May the Force be with You!
Deleted User 5366

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 5366 »

Di_Va написа:
azalia написа:Да вярно е ,че често смолоотделянето при костилкови е признак на болест и една от причините ... или ножиците не са обеззаразени ...
В тази връзка, как обеззаразявате ножиците? Чела съм за р-р на калиев перманганат, но с каква концентрация :?: не знам , или пък с разтвор на белина, правила съм го ама разреждам едно към гьотере и не съм сигурна, че е много правилно.
Най-добре обеззаразяването на инструментите за резитба - ножици, триони и др.- става със спирт от аптеката. С марля натопена в спирта се забърсват режещите повърхности.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Di_Va »

Това с дезинфектанта за ръце не ми е хрумвало, със спирта дали е достатъчно забърсване? Аз режа с две ножици и ги сменям на всяко растение, а едната стои накисната в съда с дезинфектанта, ама много спирт ще ми трябва :).
А формалин не бих искала да ползвам.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”