ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
elitka
Виенско кафе
Мнения: 371
Регистриран на: Окт 12, '16, 12:51

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от elitka »

А това е хрянът, през есента и сега напролет:

Изображение

Изображение

А това е ментата през есента:
Изображение
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от venetka70 »

apis написа:Тъкмо щях да искам едно клонче,но дафиновия лист на venetka70,може пък да има семена ?
Никакъв проблем няма да дам, ама са малки растенията и не знам кога ще почват да правят семена. Снаха ми ми подари въпросната саксия с дафинов лист и доста се чудих защо са набучкани толкова клончета на едно място.
Иначе, докато живеех в Карлово съм виждала в няколко двора огромни растения / по 2-2,5 високи / от дафинов лист, но тогава не съм се интересувала как ги отглеждат.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
azalia
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Апр 9, '13, 15:42
Местоположение: Ахтопол,Стара Загора

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от azalia »

Моята кандидатсмокинова градина граничи с 10 дка дафинов лист,изоставен от някогашните"Южни култури".Разни кози,овце и крави го изпасват почти до земя,но винаги се възстановява и пуска листа :mrgreen:Като плевел е жилав.
„Питате ме защо купувам ориз и цветя?
Купувам ориз, за да живея, а цветята – за да имам причина да живея.”
Конфуций
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

Значи и на животинките им харесва дафиновия лист.
elitka и аз миналата година засадих хрян,освен за употребата на корените ми казаха,че от листата може да се правят сърми.
А сърми правели и от лобуда.
Миналата година от Кауфланд взех саксийки с портокалова мента и майорана със зелени листа,
а от един разсадник майорана с жълтозелени листа.
Жената от разсадника каза,че тази майорана не мръзне и ги засадих отвън. Гледам,че не са измръзнали.
Иначе за майораната пишат,че била едногодишна и не е зимоустойчива.
GIOIA(Джоя)

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Моята майорана е жива. :ieeee: Зимува под 10 литрова бутилка.
Аватар
divna78
Двойно кафе
Мнения: 172
Регистриран на: Фев 14, '17, 14:55
Местоположение: София
Дал благодарност: 2 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от divna78 »

От няколко дни се ровя за интересни идеи за билков кът. Пускам няколко симпатични попадения от нет-а, надявам се да не се повтарят ( за съжаление много от снимките във форума не се виждат)

Изображение

Изображение

Изображение

Иначе аз имам маточина, голяма туфа, от семена, която с всяка изминала година се разраства. Използвам я предимно в разхлаждащи напитки лятото ( от темата си записах някои интересни рецепти, които ще пробвам това лято). Също така сушена, за чай, въпреки че сушената изобщо не е ароматна, така както свежата.
Риган, който много обичам, и който преди две години земното куче го отнесе, но странно как на следващата година започна да избива на почти същото място. Много го ползвам с гъби, доматени сосове, паста, обичам го сушен върху сирене, с малко зехтин.
Имам малка туфичка мента, която ту изчезва, ту се появява. В тази връзка, тъй като прочетох, че много от вас ограничават ментата и джоджена си, 'щото били много агресивни- ми явно при мен ни мента, ни джоджен вирее. Колко пъти ми даваха коренчета местните баби, купувах, даваха ми и други хора от други населени места-не и не! Джоджен няма да имам, явно. Въпреки че насред едни карамфили ( брадат или топ съм го виждала във форума, ми се появиха няколко стръка див джоджен миналата година :hmmm: )
Също така имам лимонена мащерка и някакъв двуцветен риган, но са толкова мижавки, че не смея да режа от тях, за да не ги загубя.
Купила съм си семена за лайка и жълт кантарион, предвидила съм да се пробвам с дивия лук, босилек, иска ми се и планинска мащерка да завъдя.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Daniela Pargu »

При мен има дива си мащерка/плюс 3-4 питомни/Левурда,маточина, мента,калоферче.....и десетина други.
Та думата ми беше за дивите-в самото място си виреят!
Аватар
ins
Кана кафе
Мнения: 524
Регистриран на: Фев 23, '17, 17:11
Местоположение: В. Търново

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от ins »

Аз имам мащерка, хрян, маточина, салвия, лавандула, майорана, риган, джоджен, девесил, киселец, анасон (доста голям храст, винаги му оставям само по 3 клона, че става цяла гора :D ), тарос, мента, за това се сетих, обичам да имам от всяка билка в градинката си :liubov2:
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от sylay »

Луда фенка съм на подправките в саксии.
Майорана - та в крайна сметка едногодишна ли е и многогодишна?
На мен лично ми мирише на парфюм и ме е страх да я сложа в ястие. А и аз май бях чула, че е едногодишна и се отказах да я отглеждам.
Анасон - нямам и не знам заслужава ли си. Ins, може ли да ми дадеш малко повече информация за него? В по-дълбока саксия става ли да се отглежда.
Другите подправки ги имам.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от libra »

Имам питане за по-високите мащерки как се режат.Нещо се обезформиха и даже и на метли не приличат.Аз ги режа малко под цветоноса,но не смея по-надолу,защото мисля,че ще останат голи клечки.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”