ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

Имах дилянка под една асма,цъфтя в бяло.
Животни постоянно ровичкаха и я свършиха.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Asarina »

През другата седмица ще ходя до Миша, та ако има още мераклии за широколист джоджен, да пишат.
Писалите досега са в списъка ми :dovolen:
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Asarina »

Днес отивам при Мишето за джоджена. Пишете ми на лични координати, за да ви го изпратя. :daaa:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10024
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 576 пъти
Получил благодарност: 1045 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от greeneyed »

От пролетта имам босилек многогодишен. Бях изрязала всички стъбла в края на лятото , сега са покарали къси стъбълца , които са облистени. Откъснах листата и ги нарязах в доматената салата. ММ каза, че му горчали. Има ли някакво правило за тези тревуляци-- да се берат веднъж напролет и лятото или нещо друго? Например сега има пак коприва- става ли да бере и готви? Не знам дали ме разбрахте какво питам? :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от libra »

Не ,че съм брала коприва по това време,но защо да не става? Тъкмо вчера гледах лапада колко голям е станал,но ММ беше пръскал там .Иначе веднага му видях бъдещето като баница.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 385 пъти
Обратна връзка:

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от nadin »

Я кажи какъв е този многогодишен босилек.
Аз гледах едно време и единственото дето видях е някъв африкански с много особен аромат.
Иначе аз лапада киселеца ги бера целогодишно стига да са им свежи листата и няма промяна във вкуса. С копривата е по-трудно че много бързо расте, но пък тя по принцип си има един горчив привкус.
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1809
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 35 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от mariyanag »

Грийни, навън ли ти живее този босилек или го прибираш в саксия? Имах гръцки такъв многогодишен, но зимата не устиска вътре - нещо не му беше комфортно.
Аз всички подправки ги беркам 2ри път - и ригана и балканската чубрица , и мащерката, а киселеца и по повече пъти. След орязване като покара достатъчно листна маса - значи е за бране.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10024
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 576 пъти
Получил благодарност: 1045 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от greeneyed »

Навън ще живее, Марианка, за такъв ми е даден.
Надюша, стъблата са по-твърди от едногодишния, на аромат и вкус не намирам никаква разлика.
Големият проблем, Либра, и при мен е ,че от май до август ММ пръска асмите и аз досега не съм намерила подходящо място за подправките хем да са до къщата , хем да не са около асма. И в големи саксии има, и в земята има, но не са на едно място и обикалям като цветарка из двора, като тръгна да бера. Освен пръскането другият проблем е, че не знам дали котаракът няма да реши точно там да си върши работата 8-) Виждам го, че си заравя скъпоценностите навсякъде из градината.
Та да се върна на основния въпрос- берат се преди да цъфнат , след като цъфнат се изрязват от дъно и процесът започва отново.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от libra »

Грийни ,и аз съм се сдобила с един пакостник,който вчера уважи подправките.
Не можеш ли да си сложиш няколко саксии на перваза,поне на картинки са много удачни?
Deleted User 2919

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Deleted User 2919 »

Санди Кундев изпрати ,като подарък, балканска чубрица.Засадих я в саксия..харесва ми като цвете.Но иначе намалява холестерола има и други ползи.
https://www.edna.bg/zdravoslovno/predim ... ta-4629485" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”