КИВИ - Actinidia - Kiwi

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Tani4ka
Виенско кафе
Мнения: 363
Регистриран на: Сеп 24, '13, 15:56
Местоположение: Стара Загора

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от Tani4ka »

peterstamov написа:
Женското е високо около 2м /тънка дълга клечка/
Колко тънка? Трябва да е поне колкото палеца за тези години! Докато се качи горе за разклоняване, всяка година се намаля с 1/3 или 3/4, за да се получи по-дебело стебло. Ако има пъпки надолу режи, сега е времето.
Торила съм ги ......
За да се развива се прилагат добри градинарски практики:.......
Това отгоре отговаря на това отдолу.
Как да стимулираме растението да направи по-голяма коренова система?
Редовно окопаване. Никакво торене. Може леко, но комплексно, не едностранно! След м. Юли не тори.
Водата: не го дави. Наблюдавай позицията на листата. Когато има сериозна нужда от вода увисват.
Когато видиш това поливаш. През хладните месеци може и да е веднъж месечно.
Аз имам проблем с ларвите на бръмбара Обикновена Златка. Унищожиха ми 3 растения. Изядоха им корените! Като ровиш из двора обръщай внимание.
с какъв сорт да го подменя
Матоа или Томури не е от голямо значение. Важно е да цъфтят заедно. В близост ако има и др. мъже може и да не ти трябва. На негово място сложи още едно женско.

Виж Belen и Soreli!
Благодаря много за отговора!
Ще послушам всички съвети. Щателно ще прегледам растенията и ако мъжкото е измръзнало веднага ще го подменя. В близост няма др.мъжки. Може би като поръчвам сега мъжко ще взема и още едно женско.Защото имам конструкция и мястото позволява.
Допуснала съм сериозна грешка: никога не съм намалявала стъблото, а е трябвало. Сега ще го намаля, защото има пъпки и е възможно.Отивам да чета за Belen и Soreli.
:daaa:
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от Бобсъна »

Разсадник ЕЛИТ не се ползва с добро реноме..обикновено изкупува гръцките боклуци на символични цени и ги препродава у нас със голяма печалба.

Разбира се кивито не трябва да се реже докато се качи на асмалъка. Хубаво е да му сложите един здраво опънат сезал по който да се катери и който ще изхвърлите на следващата година!Иска яко поливане и торене като натрупа листна маса!!

Препоръчвам ви да си вземате растения оттук:

http://palmi.bg/category/70/sredizemnom ... tenia.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Кивито чумее в млада възраст заради варовикова почва или нападение на котки които се дразнят от ензима Актидин и драскат и дерат кората,ерго повреждат растенията..Нерядко прави и хлороза ..особено при ранна пролет..

Котак папа резник от киви:

" onclick="window.open(this.href);return false;

За повече инфо-тук:

http://www.forum.palmi.bg/viewforum.php?f=12" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
Аватар
Tani4ka
Виенско кафе
Мнения: 363
Регистриран на: Сеп 24, '13, 15:56
Местоположение: Стара Загора

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от Tani4ka »

Бобсън, благодаря и на теб. Имат сезалчета по които да се катерят, може би почвата не е по вкуса им.С какви торове е добре да се торят.Аз съм слагала ам.селитра и оборски.Разгледах линка, к/о си посочил и видях, че имат мъжко киви Томури. Имат и Хейуърд.Направо ще си поръчам от двете. Така ще имам 2 ж.Хейуърд и 1 мъжко Томури.

Благодаря още веднъж и дано този път успея да ги отгледам
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от Бобсъна »

Ами трябва снимки да видим какво се случва?!?Иначе лани съм насадил над 10 кивита и всички се качиха за една година на асмалъка!!!
Изображение
Аватар
Tani4ka
Виенско кафе
Мнения: 363
Регистриран на: Сеп 24, '13, 15:56
Местоположение: Стара Загора

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от Tani4ka »

Имам само стари снимки от 2013г., когато са засадени Сега през почивните дни мога да снимам и да погледнеш.
Изображение
Това е Хейуърд. Сега е малко по-дебела и по-дълга клечка.Ще направя нови снимки
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от nadin »

Като гледам хлороза някаква има.
В Гърция на кивитата листата са равномерно зелени, а на твойто листата жълтеят и им се виждат жилките. Това май не е нормално.
Има някакъв проблем в почвата или с корените на растението.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от peterstamov »

С цялото ми уважение към всички градинари ще изложа разбирането си като начинаещ градинар....
Да започна, че досега не съм отгледал собствен плод. Имам няколко кивита, и ги чакам таз година за първи път. Изключително много уважавам Бобсъна с дългогодишния си опит в киви сферата. Чета го от години! :daaa:

Купува си някой растение и започва да рови как се отглежда. Попада на някой форум и чете:
Кивито иска много вода!
Започва да го дави. Следва пост във форума:
Кивито ми нещо жълтее
И се започва:
Тори го със зелен камък, оборска тор и т.н. И всеки ден да го давиш.....
Аз какво казвам: Да иска вода, но кое киви......10 годишно растение с голяма листна маса и 100 плода или една пръчка с 5 листа --- наливай вода и тор. Сега нали кивито е зелено и зеления камък му подхожда по цвят така. Желязото е микроелемент и нуждите на кивито са в порядъка на 100-200 ppm. Да не казвам че има и хелатни форми и не са правени почвени проби. Като му даваш тор и вода, не прави корени да си ги търси!!! :dovolen: Лесно прегарят корените от Азот!!!
За резитбата: ами като махаш тънката част (1/3), всяка година, от долу тръгва дебел мощен летораст.
Прави 10 санти на ден!!! :tzvetentze:

И за да не ми стои поста така във въздуха ето снимки на вкоренен от мен резник на 7 месеца! На някой 2 годишните им растения нямат такива корени!

Изображение
Изображение
May the Force be with You!
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от Бобсъна »

Кивито вирее на богати,хумусни почви...и определено вашето има леки признаци на хлороза(през 2013г. де)Каква е почвата?Да не е някакъв насип?

Лека Хлороза:

Изображение

Силна хлороза:

Изображение

Естествено до есента ги изчистих!!

Изобщо посещавайте по често този форум и нещата ще ви се изяснят:

http://forum.palmi.bg/viewtopic.php?f=12&t=40" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
Аватар
Tani4ka
Виенско кафе
Мнения: 363
Регистриран на: Сеп 24, '13, 15:56
Местоположение: Стара Загора

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от Tani4ka »

Надин, Бобсън,peterstamov,
благодаря много за помоща.И аз мисля, че е хлороза.Сега в момента няма листа и не мога да преценя.
Ще взема всички мерки и дано да се похваля с добър резултат.
Бобсън, благодаря за полезния линк. Има много за четене и сега му е времето.
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от Бобсъна »

Много задоволителни резултати от зимуването на Actinidia "Golden Delight".Наистина се оказа хибрид на Аргутата с добра студоустойчивост!!Всички растения ми презимуваха ср.добре при краткотрайните студове тая година(-18 и -16)...

Растенията са от Пландорекс...

Изображение

Растенията са насадени макс близко до един сайвант който пази завет от север...

Всъщност от всичките ми кивита само мъжката Коломикта е по напред,но тя е и най коравата от Актинидиите...
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”