Годжи бери - Lycium barbarum

Модератор: Миша

Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Годжи бери - Lycium barbarum

Мнение от Blue sky »

Изображение

Годжи беритата – плодовете на растението Lycium barbarum са особено популярни напоследък, макар и доста скъпи – топят целулит, силно стимулират имунната система, съдържат много повече витамин С от портокалите и повече желязо от сочна, дебела пържола, а всъщност това са плодчетата едно доста красиво хималайско растение. И това е най-хубавото – растението се отглежда лесно и с малко усилия, можем да се радваме на собствена обилна реколта.
Веднъж захванали се, годжи беритата са невероятно лесни за отглеждане. Растат във всеки вид почва и нямат нищо против бедната почва, тъй като идват от неприветливите склонове на Хималаите. Доста са сухоустойчиви и търпят и сянка, въпреки че на слъце, ще дадат повече плодчета.
Може да ги отгледате от семена, или да си купите млади растения, което е по-добрият вариант, тъй като семената лесно загниват, а после младите растенийца, се нуждаят от топли условия докато поотраснат поне година. Но в случай, че няма откъде да вземете млади растения, остава алтернативата със семената.
Щом веднъж станат на година, те са напълно студоустойчиви. Оставени на самоотглеждане, те бързо ще станат пълзящи храсти с височина до 3 метра, а с редовно подрязване, може да се контролира размерът им, като сгъстяването на короната, ще гарантира и повече плодчета, могат дори да се поддържат и оформят като жив плет.
Растенията започват да плододават около втората си година, а около четвъртата са в пълно плододаване. Рано през лятото, се появяват цветовете – малки, деликатни тромпетовидни, бели, или бледо лилав, двата цвята са възможни едновременно на едно и също растение.
Плодчетата се образуват през есента, когато узреят, те са сладки и сочни, и с блестящ вид, а цветовете също продължават да се образуват до първите слани, така че, едновременно ще имате червено, бяло и лилаво на едно растение.

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Годжи бери - Lycium barbarum

Мнение от Мария Николова »

Супер!!! :daaa: Сега дай линк да поръчаме растенията! :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Годжи бери - Lycium barbarum

Мнение от Виола »

s_t_m написа:Супер!!! :daaa: Сега дай линк да поръчаме растенията! :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh:
:lol: :daaa: Ми да! Къде се продават растения?
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Годжи бери - Lycium barbarum

Мнение от DarinaN »

линк Веско 6969
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Годжи бери - Lycium barbarum

Мнение от lila »

А мурая има ли линка :D :hmmm:

Искам и такова, какъв вкус имат плодовете? Да не мирише на мъжки чорап
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Годжи бери - Lycium barbarum

Мнение от Blue sky »

аааа, не знам, не съм опитвала :lol:
търсих инфо за него, просто щото много съм чувала за плодчетата, пък си взех семена и те взеха че покълнаха :ieeee:
надявам се, след 2 години и да ги опитам :stiskam:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
roza64
Дълго кафе
Мнения: 106
Регистриран на: Ное 22, '10, 18:58

Re: Годжи бери - Lycium barbarum

Мнение от roza64 »

Аз си купих миналата година поръчка от едно списание :ieeemyzh: ,там пише,че цъфти и дава плодове на третата година,но моето цъфтя още лятото даже и плодчета 5-6 имах те бяха много малки колкото едър ориз и имаха интересен вкус.Общо взето сега е в спалнята и си почива,чака пролетта да го занеса на ранчото там полудява да расте,когато ми го донесоха беше около 50см. сега е аколо 1,5метра ако иска някой ще потърся телефона на фирмата и ще го запиша, иначе мисля че го има в "Замъка-Бургас".
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1260
Регистриран на: Юли 6, '10, 01:28
Местоположение: София

Re: Годжи бери - Lycium barbarum

Мнение от Веско6969 »

DarinaN написа:линк Веско 6969
...не знаех ,че съм станал и линк... :ieeemyzh:
за желаещите , към края на другия месец ,ще кажа има ли миналогодишни растения.
Луд умора нема...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Годжи бери - Lycium barbarum

Мнение от calico »

мдааа.... имам свободни огради за такова чудо

Изображение

айде да купуваме, Веско, пиши ме в списъка :ieeee:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Годжи бери - Lycium barbarum

Мнение от DarinaN »

Веско6969 написа:
DarinaN написа:линк Веско 6969
...не знаех ,че съм станал и линк... :ieeemyzh:
за желаещите , към края на другия месец ,ще кажа има ли миналогодишни растения.
ти пък си много тънкообиден. имах предвид , че моето храстче е от тебе :hihihi:
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”