Овошките - резитби

Модератор: Миша

Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Овошките - резитби

Мнение от Blue sky »

Отварям тази тема, за да посъберем на едно място личен и принципен опит - какво, кога, как и защо

за начало, как да накараме черешата да роди повече

Доказано е че, при черешата, най-благоприятни са зелените резитби, много повече от зимните. Това е така, защото потискат много по-силно растежа и спомагат за по-голямото залагане на цветни пъпки за следващата година, освен това, нанесените рани заздравяват по-бързо и навлизат по-малко инфекции.
Най-подходящият момент за извършване на зелена резитба е когато леторастите спрат да нарастват интензивно, което се познава лесно по образуването на връхната пъпка. Още когато започне образуването на връхните пъпки, при повечето леторасти може да се започне резитба.
Първо се прави резитба за прореждане, с която се премахват излишните клонки, а след това,тези коите сме оставили - се съкращават на 1/3.
Когато е правена зелена резитба, зимата дървото не се реже, освен само почистване при необходимост на счупени клони.
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Овошките - резитби

Мнение от johnstalker »

През кой сезон се прави тази зелена резитба? :hmmm:
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Овошките - резитби

Мнение от DarinaN »

а кои дървета се режат през зимата ?
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Овошките - резитби

Мнение от Blue sky »

май-юни, според развиитето на дърветата, в Петрич е едно, в Балканя - друго :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Овошките - резитби

Мнение от johnstalker »

DarinaN написа:а кои дървета се режат през зимата ?
Ами аз режа сливите в края на есента или началото на зимата. :daaa:
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Овошките - резитби

Мнение от DarinaN »

аз ли не задавам правилно въпроса, или нещо съм прочела неправилно ?
виж последното изречение от първия пост - " ... е правена зелена резитба, зимата дървото не се реже, ..." затова питам кои дървета се режат зимата
Последно промяна от DarinaN на Сеп 10, '10, 18:29, променено общо 1 път.
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Овошките - резитби

Мнение от Blue sky »

ми доколкото знам - повечето :nod: зимната резитба е масова практика. Но за да не се изказвам неподготвена, когато имам време ще качвам допълнителни материали - имам идея - за всички видове дървета - от една хубава книга имам, както и от другаде където съм събирала, ама то събирала, събирала, ама някой трябва да го прочете, осмисли, и приложи, ама пък поне, мерак имам де :mrgreen: :angelche:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Овошките - резитби

Мнение от johnstalker »

Blue sky написа:ми доколкото знам - повечето :nod: зимната резитба е масова практика. Но за да не се изказвам неподготвена, когато имам време ще качвам допълнителни материали - имам идея - за всички видове дървета - от една хубава книга имам, както и от другаде където съм събирала, ама то събирала, събирала, ама някой трябва да го прочете, осмисли, и приложи, ама пък поне, мерак имам де :mrgreen: :angelche:
А аз ще се снимам кога режа, да се вижда :) Мога да се снимам и кога пръскам овошките.. над 10 пъти годишно :)
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Овошките - резитби

Мнение от DarinaN »

в къщи се реже късна есен / като паднат листата/ и рано напролет. лятото чистим лакомниците
една позната не дава да й се режат дърветата и се чуди защо не раждат :hmmm:
и ще помоля още веднъж за разяснение кои месеци включва "зимата" . аз лично не съм виждала никой да се катери по овощните градини през зимата
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
dal

Re: Овошките - резитби

Мнение от dal »

johnstalker написа:
Blue sky написа:ми доколкото знам - повечето :nod: зимната резитба е масова практика. Но за да не се изказвам неподготвена, когато имам време ще качвам допълнителни материали - имам идея - за всички видове дървета - от една хубава книга имам, както и от другаде където съм събирала, ама то събирала, събирала, ама някой трябва да го прочете, осмисли, и приложи, ама пък поне, мерак имам де :mrgreen: :angelche:
А аз ще се снимам кога режа, да се вижда :) Мога да се снимам и кога пръскам овошките.. над 10 пъти годишно :)
аз пък знам как всяка година да имаш свръхреколта от сливи , да няма празна такава година никога !
обаче тайната е много скъпа , примерно от порядъка на 30-40 сортови хибита , или розовата им равностойност -десетина англ рози :D :D :hihihi:

по темата : нищо не разбирам , миналата година има една дива вишна баш отпред пред входа , и толко ми загрозня че по никое време лятото с шумата я окастрих без грам познание , така на око . Ефектът е че тази година е двойна , роди петорно вишни които никой не яде и сега вече никакво рязане не помага и ще я сечем направо . Ето как който много расте бърже му удрят балтията и т.н.
не се лаская от идеята , че с безумните си градинарски напъни съм открила способ как нещо да си удвои оБема за една година , но е факт
Украсявах я и като коледно, и аз не знам какво.
Моля не правете това в къщи :lol: :lol:
Изображение
ето :
Последно промяна от dal на Сеп 10, '10, 20:23, променено общо 1 път.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”