Овошките - резитби

Модератор: Миша

Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошките - резитби

Мнение от didak »

Бобсъна написа:Рано е още за резитба!!
Кога му е времето?
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Овошките - резитби

Мнение от johnstalker »

При хубаво време в края на февруари - началото на март. И да не забравиш да опръскаш с бордолезов разтвор! :)
katia26
Kъсо кафе
Мнения: 78
Регистриран на: Авг 3, '11, 09:23

Re: Овошките - резитби

Мнение от katia26 »

Дал, вишните – сладко за палачинки, компот за тутманик, ликьор за преди лягане зимата, сок за гости.
Аз не режа нищо преди 8 март, във Варна винаги има зима за празника. И пръскам пак тогава.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4884
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 334 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Овошките - резитби

Мнение от Di_Va »

И аз съм на мнение, че сега не е доре да се режат дръвчетата - имало опасност да измръзне и загине повече от колкото трябва. Тези дни препрочитам теории за разните му там резитби - ами те много били! Че и незнам ти колко видове корони се формирали, та клони от първи, втори и трети порядък, абе страшнотия. А да се похваля с реколтата от една слива, която заварихме на двора -обрахме от нея около140 кг.!
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 384 пъти
Обратна връзка:

Re: Овошките - резитби

Мнение от nadin »

Я и аз да се изкажа :dovolen:
Костилковите, вишни, череши и някои сливи ги режа есента, защото иначе цветните пъпки стават по средата и върха на клончето и ако го режеш нормално 1/3 през зимата му махаш цветните пъпки и нищо не изкарваш.
Другите ги режа нормално края на февруари, март.
Ама като гледам тази година няма да мога да си влеза в двора от сняг сигурно чак до април :shock:
Аватар
pachetooo
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Юли 23, '10, 20:15
Местоположение: Пазарджик

Re: Овошките - резитби

Мнение от pachetooo »

аз пък нищо не режа пък от сливата ми лятото си бера по 140-150 кг. :D
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Овошките - резитби

Мнение от klapan »

Хубава тема...Но все пак след 20 мнения в нея имам чувството,че нещо не е таман.Тук говорите само за сезонните резитби в периода на плододаване...да,те са нужни...Преди всичко да се уточним,че резитбите зависят не само от вида,а и от възрастта на дръвчето.Всяко плодно дръвче преминава през общи фази - на развитие,на плододаване и...старост.И точно в зависимост от възрастта му се правят и резитбите.Отначало,при младите дръвчета се прави резитба с цел формиране на короната им.Впоследствие,встъпвайки в плододаване,резитбата им е с цел удължаване на периода на плододаване и регулиране на качеството и количеството на плодовете.И накрая,при дръвчетата след периода им на активно плододаване,настъпва застаряване.Резитбата тогава е с цел да се подмладят застаряващите дръвчета с цел удължаване на периода на плододаване.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1315
Регистриран на: Сеп 26, '10, 22:57
Местоположение: София

Re: Овошките - резитби

Мнение от d_vitanova »

Имам няколко стари дървете в двора - сливи, ябълка и дюля. Дърветат освен , че са доста стари , не са подрямвани в последните десетина години. Идкам да ги запазя и подновя. Някой може ли да ме посъветва какво и кога да направя? Очевидно съм изпуснала есенната /сигурно и зимната?/ резитба?
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Овошките - резитби

Мнение от klapan »

След този период на много ниски температури със сигурност в много райони на страната ще има измръзнали пъпки по леторасти на лози,плодни дръвчета и декоративни храсти и дръвчета...ако не и целите...Така че се пригответе и за резитба поради измръзване - щем не щем,ще ни се наложи.Не бързайте да режете,преди да сте се уверили какво е общото състояние на дръвчето и внимавайте да не отстраните здравите презимували успешно клончета вместо измръзналите,за да не си блъскате главата после :ufff: :ufff: :ufff:
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
denitsavm

Re: Овошките - резитби

Мнение от denitsavm »

d_vitanova написа:Имам няколко стари дървете в двора - сливи, ябълка и дюля. Дърветат освен , че са доста стари , не са подрямвани в последните десетина години. Идкам да ги запазя и подновя. Някой може ли да ме посъветва какво и кога да направя? Очевидно съм изпуснала есенната /сигурно и зимната?/ резитба?

Ами зимната резитба трябва да е средата на февруари, но при това време още е рано - температурите трябва да са положителни, около 5-10 гр. дневните. Режат се болни и ненужни по твоя преценка клони, които твърде много сгъстяват, скъсяват се някои по-стари клони.... Не знам много за това, но със сигурност все още не е дошло времето :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”