Лозето, гроздето и ... виното

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнениеот aya_vhill » Вто Ное 14, 2017 7:04 pm

Имам ги тези и при нас не мръзнат. Само Палиери първата година, но после заякна и проблем няма. Имах 2 Молдова, но никой у дома не го хареса. Уж десертно, пък една дебела кожа, даже и осите не го закачаха. Махнах ги тая есен.
А ти как зазимяваш асми. Струва ми се невъзможно.
Аватар
aya_vhill
Кафе с мляко

Мнениеот Vencislav » Вто Ное 14, 2017 8:01 pm

Вече пет години ги заравям по този начин. Проблем нямам с измръзване. Доста е трудоемко, но за мен ефективно. Отделям около седмица за да зазимя всичко и после спя спокойно какъвто и студ да захване. Мястото ми е северно в дунавската равнина. Селото е в една котловина, където се застоява студен въздух. Движението на въздушните маси е бавно. Студовете са обичайни по седмица/две зимата около -15 гр. до -20 на моменти.
За мен Молдовата в момента ме устройва, защото зрее най-късно от всички при мен и последната асма обирам когато заривам всичко. В процес на търсене съм на други по-добри сортове, но срещам големи трудности и проблеми с вносът от Русия и Украйна, въпреки, че ми трябват по два броя от всеки. Сияната според мен се справя по-добре от Молдовата при съхранение за зимата.... пробвам и така намирам оптималният вариант за моите условия.

Изображение

Изображение
Vencislav
Kафенце

Мнениеот Vencislav » Чет Ное 16, 2017 7:17 am

Някой прилага ли други способи за зазимяване?
Vencislav
Kафенце

Мнениеот Vencislav » Чет Ное 16, 2017 8:53 am

Някой прилага ли листни торове върху асми или лозе? Ако прилага, да сподели какви и по каква схема го прави, моля.
Vencislav
Kафенце

Мнениеот Vencislav » Чет Ное 16, 2017 2:41 pm

Никой ли няма в този форум.... жалко. Явно въпросите ми не представляват интерес.
Vencislav
Kафенце

Мнениеот aya_vhill » Чет Ное 16, 2017 7:49 pm

Vencislav ,
тука влизат няколко човека, които наистина са много напред в лозарството и винаги дават съвет и напътствия :daaa: .
Просто изчакай да влязат във форума, че сега сигурно са заети да дегустират новата реколта :nod: .
А ако имаш време изчети темата, полезни неща са споделени, даже мисля, че за студоустойчиви сортове писаха по-напред.
Гроздето ти изглежда перфектно, а за опаковането- нямам думи, много труд :stiskam:
Аватар
aya_vhill
Кафе с мляко

Мнениеот Vencislav » Чет Ное 16, 2017 8:25 pm

Аз си помислих, че форумът вече не се поддържа...
Няма проблем, живи и здрави.
Vencislav
Kафенце

Мнениеот wrong dreamer » Пет Ное 17, 2017 9:39 am

Аз пръскам понякога с листен тор. Какво те интересува ?
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе

Мнениеот Daniela Pargu » Пет Ное 17, 2017 10:43 am

Венци, търпение,драги!
Може да мине време,докато получиш желания отговор, но такъв ще има и то компетентен!
Поздравления за опаковането!Къде ти е градината?
Аз съм в един Балкан но не мръзнат асмите :hmmm:
Не разбирам от лози, но четейки в темата намирам много отговори и съм благодарна на специалистите, че проглеждам :dovolen: :daaa:
Разгледай и други теми- ще намериш интересни неща! :stiskam: :dovolen:
Аватар
Daniela Pargu
Баш кафе майстор

Мнениеот Vencislav » Пет Ное 17, 2017 12:15 pm

wrong dreamer написа:Аз пръскам понякога с листен тор. Какво те интересува ?

Здравейте,
Относно листните торове ме интересува дали ги смесвате с фунгицидите/инсектицидите преди третиране (ако съвпадат по време) или третирате отделно. Въпреки, че в указанията пишат, че е възможно смесване, поне за сега аз не го практикувам, но работата се увеличава.
Започнах третирания от това лято и за сега съм доволен от резултатите. Есента също ги третирах предзимно с Lebosol Cu, Текнофит Пауър (съдържа масло и цинк+манган) и Фунгуран. Това ми е първото пред зимно третиране преди заравянето им. На пролет ще следва повтаряне в началото.

За следващата година съм закупил вече торове и си направих график за третиране по време за определени периоди от вегетацията с мед, бор, калций, магнезии.. Бенефит и др. в зависимост от състоянието. Придържам се към фирмените указания, но по някога те все по нещо пропускат, за това търся да обменям мнения с някой който реално също ги прилага в практиката. Въпреки малкото им прилагане тази година, видях осезаеми резултати в захарност и големина на зърната при всички мои сортове.
Бих искал да разбера какви листни торове прилагате, на коя фирма са производство, а в процесът на работа, ако може да споделяме впечатления от работата им.

Мястото ми е в северна България, но специално при мен ако не предпазиш асмите с десертно грозде имаш проблеми с измръзването. Жалко, но факт.
Vencislav
Kафенце

Мнениеот daxc » Пет Ное 17, 2017 12:56 pm

wesselin написа:
shoshy написа:Днес звънях на Севастианов за лозичка сорт Кашмиш - свършили :ufff: :ufff: . Поне 3 пъти съм му звънила. До вчера не бяха ги извадили, днес няма.
Моля, ако знаете къде се предлага в момента, пишете :stiskam: .

Ако желаеш,изчакай малко за Кишмиш лучистий,ако държиш на него.

Севастианов има налични за продан лози сорт Кашмиш. Днес даже пристигнаха поръчаните от мен. Корените им бяха много добре развити.
Аватар
daxc
Дълго кафе

Мнениеот Станимир » Пет Ное 17, 2017 2:13 pm

Листни торове може да се слагат в разтвора при всяко от пръсканията на лозето или асмата. Добре е да се прави проба за смесимост на тора със съответния препарат. На есен лозите се третират само с органични и минерални торове, така нареченото есенно торене. Няма смисъл от прилагане на фунгициди, защото по това време нито листа, нито сокодвижение, нито гъби има. По-добре е да се свали кората от стъблата на лозите, което ще осигури измирането на вредителите зимуващи под нея. Последните няколко години използвам тор Хортифол, на Hortifeeds. Слагам го в пръскачката каквото и да пръскам из градината. Върши работа.
Станимир
Kафенце

Мнениеот peterstamov » Пет Ное 17, 2017 2:27 pm

Аз не съм доволен от Севастианов! Изтрих поста по надолу.......някой ако цитира старото да го трийне, моля!
Понеже не мога да съм сигурен на 100% за това което написах ...........
Последна промяна peterstamov на Пет Ное 17, 2017 2:40 pm, променена общо 3 пъти
peterstamov
Виенско кафе

Мнениеот Vencislav » Пет Ное 17, 2017 2:37 pm

И аз имам две асми закупени от него с подобно раково образование - една Афродита и една Велика. Изкорених ги на четвъртата година. Останалите за сега шеста година са О.К.
Vencislav
Kафенце

Мнениеот Vencislav » Пет Ное 17, 2017 3:06 pm

Станимир написа:Листни торове може да се слагат в разтвора при всяко от пръсканията на лозето или асмата. Добре е да се прави проба за смесимост на тора със съответния препарат. На есен лозите се третират само с органични и минерални торове, така нареченото есенно торене. Няма смисъл от прилагане на фунгициди, защото по това време нито листа, нито сокодвижение, нито гъби има. По-добре е да се свали кората от стъблата на лозите, което ще осигури измирането на вредителите зимуващи под нея. Последните няколко години използвам тор Хортифол, на Hortifeeds. Слагам го в пръскачката каквото и да пръскам из градината. Върши работа.

И аз прилагам торове на тази фирма - "ХортиГроу" в различни съотношения, но почвено.
Мед прилагам листно непосредствено преди зимният период (преди опадване на листата) защото тя повишава устойчивостта към ниски температури, гъбни и бактериални болести и подпомага преодоляване стресови ситуации, а Текнофит Пауър го препоръчват да се прилага за зимни третирания с цел намалявайки зимуващата популация на акари и др. като алтернатива на минералните масла. Правя го за да подготвя асмите за заравяне в земята - опръсквам непосредствено преди заравяне след изчистване на листа и др.
Това ми е първо третиране, ще видя на пролет за резултата.
Кората на асмите съм я свалил и съм почистил стеблата им.

Благодаря за отговорът. Надявам се на помощта на всички, защото съм все пак начинаещ, със само 6 години стаж на човек занимаващ се с лози.
Vencislav
Kафенце

ПредишнаСледваща

Назад към Плодове и зеленчуци