Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimivd »

Да си призная честно,не си спомням точно кога съм торила,обаче знам ,че с амониева селитра торя 10 дена след засаждане (по препоръка на зеленчукопроизводител),а следващото торене беше с яра мила комплекс.Нещо съм объркала,но какво...?
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Светката »

Прати ми адрес на лични.Ще ти пратя семена от тоя селския пипер на приятеля.
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Светката написа:
Пипера ти е бил хубав но е бил гъсто засят. Така не може да се проветрява достатъчно добре.По 1 корен карай щом е през 15 см.
Поливането е супер важно.Не трябва да се оставя да се засушава,не трябва и да се преполива. Умерена влажност си иска.
За да ти куца първия завръз най вероятно си го торила по време на цъфтежа.Тори се винаги след първия завръз с амониева селитра.
Поне аз така правя.
Аз не виждам кога има такъв момент :hmmm: пиперът иска подхранване почти през цялата вегетация за добър добив, особено след начало на цъфтеж.
Пиперът цъфти непрекъснато, може да абортира цветове при недобро опрашване, а за това причините са много-повишена/понижена влажност, липса на торове, основно азот и калий, може да изхвърли цвета и при предозиране с азот, недостатъчна/прекалена влажност, лоша осветеност и т.нат.

Препоръки за поливане също не могат да се дадат, зависи от вида на почвата, от фаза на развитие на растението, от слънце, температури и прочие....Единственото правило, което е общо за всички условия е през горещите месеци поливането да става задължително вечер или нощно време, и то в малките часове на нощта, в горещините растенията не могат да използват ефективно влагата при поливане през деня или рано сутрин и се получават стресови ситуации, оттам абортиране на цветовете, развитие на гниения , некрози

Относно разстояние между корените, отново препоръките трябва да се съобразяват със сорта пипер, има сортове, при които се разсаждат по 12 000 корена на дка, и други, при които нормата е 4000 до 6000 бр .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimivd »

Светката написа:Прати ми адрес на лични.Ще ти пратя семена от тоя селския пипер на приятеля.
Благадаря ти,Светка!
И аз като теб съм решила да садя изпитани в моята градина и край сортове,устойчиви и родовити!Просто ми липсва обилен първи завърз....за сметка на това последващите са перфектни.Благодаря ти все пак за предложението!

Мише,зеленчукопроизводството е голям майсторлък,който едните (като теб)го могат,а другите (като мен)се опитват да го усвоят.
Много разбираемо си посочила вероятни причини за липсата на първи завърз,но ако с торенето се опитвам да се справя,пръскам и с ка-бор и доматин за опрашване,то с поливането не съм сигурна ,че се справям.Аз не живея при градината,там са моите свекър и свекърва.Поливането е по тяхна преценка .Почвата е песъклива и бързо засъхва и лятото се полива на 3 дена по 3часа късно вечерАвгуст променихме поливането на веднъж седмично-7часа (от 23.00ч до 6.00)сутринта.Май тогава нещата се оправиха и пипера направи обилин завърз.
Аватар
Нешев
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Юли 27, '17, 01:37

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Нешев »

mimivd написа:
Светката написа:Прати ми адрес на лични.Ще ти пратя семена от тоя селския пипер на приятеля.
Благадаря ти,Светка!
И аз като теб съм решила да садя изпитани в моята градина и край сортове,устойчиви и родовити!Просто ми липсва обилен първи завърз....за сметка на това последващите са перфектни.Благодаря ти все пак за предложението!

Мише,зеленчукопроизводството е голям майсторлък,който едните (като теб)го могат,а другите (като мен)се опитват да го усвоят.
Много разбираемо си посочила вероятни причини за липсата на първи завърз,но ако с торенето се опитвам да се справя,пръскам и с ка-бор и доматин за опрашване,то с поливането не съм сигурна ,че се справям.Аз не живея при градината,там са моите свекър и свекърва.Поливането е по тяхна преценка .Почвата е песъклива и бързо засъхва и лятото се полива на 3 дена по 3часа късно вечерАвгуст променихме поливането на веднъж седмично-7часа (от 23.00ч до 6.00)сутринта.Май тогава нещата се оправиха и пипера направи обилин завърз.
Явно темата се е превърнала от тема за домати в тема за пипер в което не виждам нищо лошо. :) Не знам какъв е климата при вас, но поливки през 3 или 7 дни не бих казал, че са удачни, нито пък торене веднъж сезонно или веднъж в месеца.Това е все едно ти да не пиеш вода цяла седмица и на седмия ден да изпиеш седем литра на веднъж или пък торенето, да гладуваш дълго, а после да изядеш голяма порция.Много по добре е поливането по 1 час на ден всеки ден вместо веднъж в седмицата за 7 часа.Голямо значение има и гъстотата на засаждане, ако ви интересува на какво разстояние ги садя аз в оранжерия и на колко дни торя и с какво, мога да ви кажа.Съденето на 2 корена един до друг не е добре освен ако не е лют пипер.
Миша, ако четеш това бих се радвал да разбера какво е състоянието на твоите домати, какво става с тях и как са по това време на годината :)
Най- съвършените и цивилизовани хора са тези, които работят през целия си живот, произвеждат много повече, отколкото биха могли да консумират, и са щастливи от това...
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kim »

Аз все още си хапвам домати от градината :dovolen: Мястото им беше заето от салатки,
но пожалих двайсетина корена.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Di_Va »

Нешев написа:
mimivd написа:...
.Почвата е песъклива и бързо засъхва и лятото се полива на 3 дена по 3часа късно вечерАвгуст променихме поливането на веднъж седмично-7часа (от 23.00ч до 6.00)сутринта.Май тогава нещата се оправиха и пипера направи обилин завърз.
...
.Много по добре е поливането по 1 час на ден всеки ден вместо веднъж в седмицата за 7 часа...
Тъй сега, много ми е интересно къде тук е истината за поливането - по-често т.е.всек ден по час да речем или на няколко дена (2,3...) по няколко часа?
Не знам и до каква степен видът на почвата е от значение, знам че песъчливата почва по-бързо изсъхва, при мен е глинеста, която обаче така засъхва, че съм мерила на двора пукнатини повече от метър дълбоки.
Предполагам че пиперът, краставиците, доматите имат различни изисквания към честотата и количеството на поливане, ама при нас всичко се полива по един начин, което едва ли е правилно, ама е по-лесно ;).
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Светката »

По 1 час ама за краставици, когато започнат да плододават,за други НЕ
Поливането си има тънкости, които трябва да се знаят. Преполиването е лошо,засушаването също.
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Аватар
Нешев
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Юли 27, '17, 01:37

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Нешев »

амии аз като поливам по 1 до 2 часа макс на ден през летните месеци късно вечер в никакъв случаи не преовлажнявам, но всичко си зависи от климата при мен е едно, при вас друго затова най-добре да се наблюдава почвената влажност или самото растение то най-добре знае и си показва кога му е много водата.
Най- съвършените и цивилизовани хора са тези, които работят през целия си живот, произвеждат много повече, отколкото биха могли да консумират, и са щастливи от това...
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от prijatel62 »

При тебе са се получили добри резултати при това поливане. За твоите условия. Наистина ми е интересно:
- Какъв е климата при тебе
- Дълбочина на почвения хоризонт
. Каква е подпочвата
- Разстояния и схема на засаждане(за детерминантни и индетерминантни сортове, както и за пипер, шипка, краставици).
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”