Да поприказваме за доматите - 2017

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнениеот alina » Сря Яну 11, 2017 11:52 am

мечтица написа:
Това успях да намеря в руските сайтове[img]http://i63.tinypic.com/2ms2b05.jpg[/
Чтой-то мне не верится.. :dovolen: Наистина ли лунен календар е ефикасен? Мечтица, поръчвам ти разсад домати.Напиши, от кои ще садиш. Някой тук на форума обеща от селски местни Розови домати семена..не помня или казанлъшки или пазарджишки.. :hmmm:
Последна промяна alina на Сря Яну 11, 2017 11:57 am, променена общо 1 път
Аватар
alina
Баш кафе майстор

Мнениеот ния » Сря Яну 11, 2017 11:55 am

Сея средата на февруари и с по краткосочни прогнози изнасям април,но има студени и дъждовни пролети и мога да го задържа до май,януаският ще прерасте и ще му е зор,но може всичко зависи не от нас :D
“Помисли. И реши. Ако решиш, не мисли.”
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016
ния
Кана кафе

Години: 47

Мнениеот reni7377 » Сря Яну 11, 2017 11:59 am

Много е рано!От семка до готов разсад 60 дни.Много лошо се отразява задържането на разсада след като е готов, а за външно садене най ранната дата ми е 15 април,но пак загъвах с найлон и агривело.Успех!
reni7377
Виенско кафе

Мнениеот Миша » Сря Яну 11, 2017 12:02 pm

При ранно засяване първия цвят се залага по-високо поради по-късия ден, така че и ранното засяване не гарантира ранни домати, единствената гаранция е "Ох, доматето не върви " :mrgreen:
Другарска закачка към многобързаците :tzvetentze: :liubov:

Между другото имаме теми за биозащита, имаме за болести, има за препарати, има за торене, пишете там по възможност, иначе всичко потъва в общите приказки и всяка година пишем едно и също и е трудно да се отсее важното
viewforum.php?f=30
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......

Да помогнем на детенце- Слънчицето на Къщичка!

Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман

Години: 45

Мнениеот хортензия » Сря Яну 11, 2017 12:22 pm

Благодаря мечтица :tzvetentze:
Аватар
хортензия
Кана кафе

Години: 37

Мнениеот Тихомир » Сря Яну 11, 2017 12:54 pm

Да е спорна на всички новата доматена градина :stiskam: и дано Трол да е сред нас!

Сортовете които пробвах и съм доволен от миналата година и мисля да ги повторя :
Афен
Биг Бийф
Идеал -пето поколение събирани семена
Едър червен (Иванина)

И сортове които ще пробвам( като Черен крим и Субарктик Пленти, ги получих и засях късно( 24 май ), но успях да събера семена от тях).

СубАрктик Пленти( 48 дена от разсаждане до узряване)
Черен Крим
Бранди бой-
Брандиуайн
Бетер бой
Ърли гърл

Най хубавите ми, здрави и ранни домати са тези от собствените ми събрани семена.
За това и мисля тази година да пробвам Афен от мои семена и да видя дали ще се разпадне сорта.
А най -най ранното ми външно домати което изпревари оранжерийните и почервеня първо, бе един сорт Чери от Къщичка, който го отглеждах за втора година.
Аватар
Тихомир
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 46

Мнениеот хортензия » Сря Яну 11, 2017 1:38 pm

По спомен от старата тема някои от вас пробваха новия сорт Стара мечта .Бихте ли споделили мнения?
Аватар
хортензия
Кана кафе

Години: 37

Мнениеот Teodora76 » Сря Яну 11, 2017 2:57 pm

какво ви е мнението за семената на Флориан от серията Профи, дали са истински семената?
Аватар
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот къщичка » Сря Яну 11, 2017 3:23 pm

От Профи съм опитвала само патладжан, много хубав сорт-едър, родовит.
Знам ги, че разфасоват от големи пакети, но домат не съм опитвала. Вече не съм толкова склонна с хибридите да експериментирам.

Исках да предложа да си поддържаме директни сортове между нас, да си разменяме, за да можем да ги запазим. Хибридите много превзеха пазара, хората са малко като промити мозъци, че хибридите не боледуват. Съдя по това, че в агроаптеките продавачите масово препоръчват само тях и хората вярват каквото им кажат.
Вярно, че някои хибриди са устойчиви, но така пълним гушите на монсантовци и подобни.
Аз раздадох каквото имах излишно, но дано има добра година, за да успея да събера семенца.
Подкрепа за моето момче
https://www.facebook.com/FutureForValentin/

Изображение
Аватар
къщичка
Кафе машина

Мнениеот Teodora76 » Сря Яну 11, 2017 3:38 pm

Съгласна съм с предложението ти Светле, аз също тази година ще садя сортове, но за съжаление в оранжерията няма да устискат, или греша!
Предлагам един от сортовете който да запазим да е на Руми варненските домати, мога само да ги хваля, вкусни, не издребняват и като цяло ми се струват устойчиви.
Аватар
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот aya_vhill » Сря Яну 11, 2017 4:25 pm

Здравейте и от мен!
До сега отглеждах само колови домати, но ми се ще тази година да заложа и на безколовите. Но наблюдения за тях нямам и ако ми подскажете сорт, от който сте доволни ще съм благодарна.
Аватар
aya_vhill
Кафе с мляко

Мнениеот MotacillaAlba » Сря Яну 11, 2017 5:24 pm

Здравейте!
Честита, благодатна и успешна година и от мен!
По отношение на новата тема да се изкажа и аз ;)
Би било добре в началото на новите годишни теми да има препратки към предишните (Краси го е направил миналата година при започване на темата за 2016, но тази, не зная защо, не е.)
Също добре би било името на темата да не се сменя, а да се добавя само година.
Много полезно би било също тези препратки да съдържат под-линкове, които да водят до отделните месеци в годината.

А по същество:
В моите планове първата серия условно е записана за 15.01, но ще я отложа с около 2 седмици заради много студеното време, не че то има значение за вътрешните температури, но просто този студ не ме вдъхновява да сея разсад, а и така или иначе целта е засаждане на постоянно място на закрито в края на март - началото на април, така че и 01.02. не е късно. Основно детерминантни - Трапезица и Бонония и по 2 от всички останали за експеримент.
Успех пожелавам на всички "колеги" (повечето сме любители, но все пак сме си колеги)!

Трол, не се сърди. За следващата година ще можем да го обсъдим предварително и да го измислим още по-добре. Иначе как така няма да пишеш? Ще се лишиш от нашето безценно общуване ли? Къде на друго място ще намериш толкова луди фенове на доматеното растение? Няма да можеш! Връщай се тука, в нашата виртуална обща градина... :ieeee:
MotacillaAlba
Дълго кафе

Мнениеот Миша » Чет Яну 12, 2017 10:13 am

reni7377 написа:Мише,благодаря за информацията!Мисля,че и моя проблем за втора година е трипса и последствията от неговите зарази.Много се чудих дали имам бронзовост и може би това трябва да е проблем номер едно за решаване!По този повод да попитам!Обясниха ми за препарата Нимазал,че за да е ефективен инсектицид трябва да се ползва още от разсад и на всеки 10 дни регулярно да се пръска.Така става превантивен и няма никакъв проблем с резистентност.Някой ако има повече опит да казва.Скъп е но пък е безопасен и можеш да пръскаш и да ядеш.

Нимазалът е добър, но не достатъчно ефикасен срещу трипс, действа на тютюневия трипс, но много слабо на калифорнийския, който е основния преносител на бронзовостта, а и цената му е направо безумна, по-добре си вземете масло от Нийм, с топла вода и течен сапун + маслото от нийм, ето ви го нимазала, в пъти по-евтино ще излезе, не знам какво е това безумие биопрепаратите да са на десеторни цени :eeeh: Друг ефикасен биоинсектицит е синейс, на цена около 900 лв литър :ufff: , ползвам гоосновно при разсадите заради солената цена . Може би един от най-ефикасните биоинсиктициди е екстрактът от пиретрум, извлича се от Chrysantemum cinerarifolium, търся го това растение и не мога да го намеря , има сведения, че се ползва още от началото на новата ера .Проблем обаче отново е цената-около 25 лв за 10 л разтвор .

Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман

Мнениеот libra » Чет Яну 12, 2017 10:28 am

Mи,тя от нашия край,далматинска хризантема.Също,дават и още една хризантема с подобно действие,която е достъпна-някои я имат,виждам че и хоумгарден я предлагат-T. coccineum.Този вид съдържал значително по-малко въпросното вещество,но явно и този вид може да се пробва.Ето статия по въпроса https://sensiseeds.com/en/blog/organic- ... pyrethrum/
libra
Чист кофеин

Мнениеот Миша » Чет Яну 12, 2017 10:49 am

Танацетум кокинеум я имам , пробвах с нея, трепе въшките веднага, но трипси не за съжаление

Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман

ПредишнаСледваща

Назад към Плодове и зеленчуци