На приказка за доматите-2016 г.

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от MotacillaAlba »

Абе, ако има кой да го чака, Розовият блян сигурно ще издържи най-дълго от всичките ми домати. Той ще издържи, но ние няма да издържим и ще го изядем. :D Може да оставя един домат за експеримента на хладно, ако успея да улуча момента преди първите слани, и ще го държа докато започне да си променя цвета, по една или друга причина (т.е., или да розовее, или да кафявее ;) ).
Ето малко реколта от вчера - има Розов блян, Черен Пипер, Невес и др. От Оаксаканското бижу само един корен достигна узряване, останалите още не са започнали да зреят, просто разсадът стана много късно, явно е с по-бавна вегетация. Черният пипер се получава по-добре, като се откъсне зелен, иначе когато узрява на корена, става много нетраен - откъсваш го, един ден и на втория вече, ако не е изяден, половината го изхвърляш.
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10125
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 381 пъти
Получил благодарност: 1086 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от МГХ »

На Балкана доматите вече приключиха.Оставих малко до следващата неделя и ще ги чистя вече.Тази седмица имаше назрели за салата , обрах и розовите да ги доизядем през седмицата и толкова.Не беше добра година за доматите ,но все пак имаше достатъчно.Другата година ще намаля асортимента. Ще наблегна на няколко сорта само. И ще садя и късни , че сега ги сложих по едно и също време и узряха дружно. Събрах семенца от зелените , които ми даде Къщичка и ми харесаха. Нямам жълти , но имам семенца от жълто чери. Черните са ми любими. От розовото хибридно чери въпреки ,че е хибридно, съм събрала семена . Ще опитам ,пък каквото излезе.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от ivanina »

И при мен така , колкото и не добра да беше за доматите годината - стигнаха за личното ни потребление. :nod:
От юни...та до сега. И днес като реколта-това постъпи в щайгата , определено времето им свършва.
Доволна съм от това , че се срещнах с нови сортове които ми харесаха.
Поръчах си и още нови сортове от ХР.Христов , които очаквам да получа.
С две думи - приятно ми е хоби- градинарството. :dovolen:
Живот и здраве- продължаваме и занапред така! :daaa:
....това все още не е краят на реколта- 2016! :swait:
Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 775
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от maranta »

Снимките са от събота 17.09. Реших да не скубя до края на месеца, пък каквото стане. Ще следим прогнозите.
Изображение Изображение
troll

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от troll »

troll написа:Разказ в картинки

На 7 май си садя в градината начи:
Изображение
засаждам два млади картофа на 45 см. дълбочина
Изображение
а върху тях садя Early Girl (в дясно с кол)
Изображение

Тоз домат е най-висок в леглото и е твърде добре облистен, но първата му китка е на педя и половина, а на другите дето ги сях по-късно на половин педя над земята е първа китка. Педята е 25 см.
Сега верно е и друго, че имаше едно зсстудяване след засаждането и домстите раснаха на шума, но до Гърлата има един брендиуин червен мое семе висок колкото нея, но първата китка е на половин педя от земята.Отляво е Гърлата, отдясно - Брендуина, днес:
Изображение
Та моето вчепетление е че домат с картоф отдолу растне на шума много и високо цъфти.
Обаче открих и други последици:
Днес, ся може и да е от миналия ден, от 45 см ми покара под домата картоф.
Ако е картоф де, щото за мен картофите са кръгли и кафяви или нарезани полуготови в плик или пюре.
Изображение
Продължение на приказката...
Днес оскубах Гърлата. От нея свалих към кило и 3/4 домати. Половината оранжавеещи. :ieeee:
Като намалих стъблото зафърлих инструмента и съм рил с ръце, като археолог и сапьор.
Навсякъде са корените на Гърлата имаше 5-6 по около метър, от които два надолу. Няма нищо от картофите. Няма нищо от израстналото от тях.
По горе виждате снимка на два домата и под двата имаше картофи, но под левия само един. Този домат е мъничък и просто покафевя пръв и го оскубах и като разрих отдолуси имаше картоф два и кусур месеца по-късно. Такъв сбръчкан но картоф.
А под Гърлата нищо.
Според мен всичко е в мярката.
Според мен Гърлата е изяла картофите и растението което те са почнали.
Имах две еднакви гърли. Другата е към 8-9 кг домати и едно 50 см по-ниска и с 7-8 китки. Садена е ден по-късно.
Планирам истински експеримент. Щото все пак туйедин домат нищо не е.
Обаче според мен е важно домата с картоф отдолу да е много бръз и да растне на студено.щото при Бигбоя имам стебло 39мм. И сега е по-висок от гърлата, ама е бавен. Докато възмъжее и картофа ше му види сметката.
Разбира се може и да не съм прав, а картофите да са ги изяли ... ъъъ..катеричките.
:idea1:
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 539
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 109 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от qn4eto »

Трол, според мен ще се заблудиш, ако си правиш генерални изводи само от единични бройки. Спомням си от ученото по социология, че колкото по-голяма е представителната извадка- толкова по-реализтичен резултат ще се получи. Един-два корена може и единствения червей или попово прасе да ги нацели и да ти опорочи упражнението. Може би от двадесетина бройки би могъл да си направиш заключения, които да ти вършат работа. Ти си експериментатор и "табиетлия" /хубава българска дума с богато съдържание, дано да я знаеш :P /и можеш да постигнеш добри резултати - доколкото си спомням бройката, която сееш е сериозна, имайки предвид размерите на терена ти. И на мен ми се ще да експериментирам, но за такова нещо се изисква постоянство и време, а аз не мога да си ги осигуря. Така, че следя твоите уроци - това мога да правя и по нощите. :lol: :daaa:
При мен тази година е най-лоша откакто имаме оранжерия и аз го отдавам на това, че вече 10 години се садят домати на едно и също място. Торим почти само с естествена тор, тази година ползвах тороветете на Лейли като листно подхранване и веднъж пуснах в капковото минерална тор като отчаян опит да поразмърдам нещата. Другата причина е белокрилката. През есента слагам марули и лук и те ми прекарват гадинката до следващия сезон. Тази година ще се лишим от тази екстра и ще видим какво ще стане. Освен това като че ли навих мъжа си да преместим оранжерията на ново място, където не са гледани зеленчуци от картофовите. Колебая се дали да не засея сидерат или само да разпръснем повече оборска тор. Дано успеем да свършим каквото сме си намислили, че служебните ангажименти ни изсмукват и силичките, и времето. :nod:
Deleted User 4608

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Deleted User 4608 »

Трол, пробвай с присаждане на домат към картофено стъбло както тези учени от Великобритания http://inosmi.ru/world/20130929/213392426.html" onclick="window.open(this.href);return false;. Ама пишат, че не е било много лесно. :) После береш чери домати, а отдолу си има картофи в гнездото. Доматите били много по-сладки от събратята им.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17041
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 470 пъти
Обратна връзка:

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Миша »

Янче, не бързай с тежката работа, не мисля, че е чак толкова необходимо да местите, все още има време да направите едно обеззаразяване на оранжерията .Махнете всичко, фрезовайте до пух , полейте, пак фрезовайте, целта е почвата да е рохка и влажна до 80%, покривате плътно с найлон и затваряте оранжерията плътно , дават още топли дни, в затворена оранжерия ще е направо горещо .После може да вкараш почвообитаващи гъби ,напр Поливерзум, между другото,търся желаещи да си разделим Сектор Екосист, искам да го пробвам, но 10 л за проба са ми много , ако има желаещи ,пишете на ЛС
http://shop.biohum.com/index.php?route= ... duct_id=56" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17041
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 470 пъти
Обратна връзка:

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Миша »

.............. написа: аз ще участвам в пробата на този „Сектор Екосист”, ама не можах да се ориентирам: това нещо като „байкал” ли е? Кога се слага, сега за обеззаразяване на почвата или по време на вегитация и каква е дозата и броя на необходимите/препоръчителните пръскания/поливки?
За да не отговарям на всеки поотделно.Нещо подобно на Байкала е,но е български , правят си го тука и се надявам да е по-добър , сега го искам за обработка на раст остатъци ,колкото и да е това са бактерии,колкото по-рано се почне внасянето им, по-бързо ще стане насищането на почвата , а теоретично при обработка на остатъците би трябвало да се унищожат патогените, на практика-ще видим :mrgreen:

Обработка на семената:

600-700 мл на 1 тон семена.

Листно прилагане:

0,6% или 120-150 мл на дка при рабо- тен разтвор 20-30 л

Кореново третиране на разсад:

Зеленчукови култури – киснене на корените: в 1% суспензия за 3 часа;

Преди разсаждане: 5-7 дни преди разсаждане поливане с 0,5% суспензия по 80-100 мл за саксия

Трайни насаждения: киснене на корените за 9-10 часа в 1,5% суспензия

Почвено прилагане:

150-250 мл/дка при работен разтвор 25-35 л за разграждане на растителните остатъци след прибиране на реколтата.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от lidiq_macka »

Миша, преди време беше писала за обеззаразяване с Триходермин.Имам Байкал, с него ли да полея или с Трихото?
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”