На приказка за доматите-2016 г.

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Deleted User 4608 »

Маранта, къде е градината ти? Кой е сортът на снимката с многото зелени домати? Може би местен сорт?
Elatior, колко ранни ги искаш доматите? Може би Бренди Бой (хибрид), но като че ли клонят към по-киселите. Афен е сладък, но при мене не се получи рано (все забравям да споделя, че от колтуците на Афен имам прилична реколта навън). То и ББ не се знае как ще се представи, ако го засея рано-рано, но засят в края на април, узря за три месеца и половина от семка, гледан в оранжерия. Съвсем не е за подценяване къде и как ще се отгледа разсадът, пък и самите домати после. При мене нощите са студени. За цялото лято най-високите нощни са били около 15-16 градуса, което си е клинчар за доматите. В оранжерията месест, вкусен и сравнително ранен сорт са сърцата при мене.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7273
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1295 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от ljuboznatelna »

Миша, благодаря за идеята за тримера! Изобщо не бях се сетила! Пътеките ги мулчирам с окосената от полянките ми трева, но вадите най-много веднъж да отесам и пооскубвам по малко. Общо взето си е вечно тревясало :)
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 770
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 113 пъти
Получил благодарност: 25 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от maranta »

Благодаря ви за позитивните коментари :tzvetentze: , мотивиращо е :liubov2:
Много им се радвам, че са със свежи листа, но нищо освен горе описаното не съм правила. Да, пропуснах да кажа, че редовно(е, като отида де - да речем два пъти седмично) махам болнавите и пожълтели листа(май даже вманиачено :oops: ) затова са така зелени и наперени.

Селото се намира в малка котловина до Шуменското плато.

Алис, сорт на доматите не знам. Миналата година ни подариха две щайги от тях, много ми харесаха и реших да рискувам със семена - то пък взе че се получи :ieeee: Розови са(тези с едрия завръз на горните китки, от снимката), сладки, но имат леко кисела жилка, станаха доста високи, пускат много колтуци(горните сме ги изоставили на волна програма са). Кой може да е сорта :hmmm: Тези, които ни ги дадоха, отглеждаха за продаване, така че може би са някакъв подбран сорт :hmmm: Няма как да попитам вече :snif:
Ето още снимки: Изображение Изображение
Тук е сниман с друг червен едър местен сорт, за сравнение: Изображение
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от vlax »

Тази година за пръв път ме нападна гъсеницата-нощенката и за капак се появи и белокрилка.Първо беше само нощенката и то само на 5-6 корена.Реших да не пръскам,късах и изхвърлях наядените домати.Да обаче тя взе да нагризва все повече домати.Направих едно голямо обиране на доматите и напръсках с Децис.Ефекта беше както и очаквах,много слаб ,бях закъснял с пръскането.Реших да не пръскам повече,но след време се появи и белокрилка и то доста като количество.Тогава реших да напръскам с препарат който действа и на нощенката и белокрилката едновременно.За такъв ми препоръчаха Актара от агроаптеката.След пръскането с Актара - ефекта е почти нулев.От белокрилката вероятно ще се развият болести ,но краят на доматите наближава.Все пак има още доста като количество големи хубави зелени домати. Набрал съм си достатъчно домати, даже няколко пъти подарявам. :dovolen:
Изображение

Да ли има смисъл да се боря-пръскам ,ще има ли достатъчно време да се развият болести,пренесени от белокрилката?
Какво бихте ми препоръчали за догодина,какво да правя за да не допусна появата им,тъй като за първи път ме нападат и късно реагирах?
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 79 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от katina »

Ей, много хубави домати показвате всички, а уж лоша годината, поздравления за постигнатия резултат :daaa: :sclap: Пръскането е важно, но никой не видях да пише за почвата, ако не е наторена предварително няма как да се получи богата реколта, споделете с какво я торите - с изкуствена тор или оборска? Аз тази година пробвах шербетуване с естествена тор от кончета пасли на високопланинска ливада и резултата е уау. Да си призная от къде я намерих - минавайки през централен Балкан спряхме да си набера планински билки и между дъхавата мащерка видях ценната за мен тор и веднага напълних една торба побираща се в хладилната чанта :ieeee: Остана ми малко да шербетувам и розите :hihihi:
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от МГХ »

krasota написа:Ей, много хубави домати показвате всички, а уж лоша годината, поздравления за постигнатия резултат :daaa: :sclap: Пръскането е важно, но никой не видях да пише за почвата, ако не е наторена предварително няма как да се получи богата реколта, споделете с какво я торите - с изкуствена тор или оборска? Аз тази година пробвах шербетуване с естествена тор от кончета пасли на високопланинска ливада и резултата е уау. Да си призная от къде я намерих - минавайки през централен Балкан спряхме да си набера планински билки и между дъхавата мащерка видях ценната за мен тор и веднага напълних една торба побираща се в хладилната чанта :ieeee: Остана ми малко да шербетувам и розите :hihihi:
Аз си признавам веднага .Нямам оборска тор.Торих по един път с яра мила и с копривена отвара.Пръсках един път с хортигроу. Толкова тази година.
Deleted User 4608

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Deleted User 4608 »

Маранта, розовите домати много си приличат на снимка. Ти описваш вкуса, но ако не се сравни с някой домат от конкретен сорт, няма как да разберем сорта. По описанието ми прилича на моите розови (макар че киселата жилка при тях да е лека и съответно много приятна), но и те са неизвестен сорт. Важното е, че са вкусни и са ти се получили. На мене Розовият гигант ми идва леко кисел, но това още нищо не значи. Хоумстед ми е по-сипкав от останалите розови, но пък е едър и върза добре.
Тази година шербетувах с копривена настойка при засаждането и с оборски тор три пъти. И също отбелязах видим положителен резултат.
Deleted User 4608

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Deleted User 4608 »

Хайде, обрах доматите в градината. Маната беше лизнала няколко, дано не съм закъсняла, защото реколтата е много добра. Оставихме само дребосъците и малко черита да растат и зреят, ако условията са добри.
Краси
Kъсо кафе
Мнения: 74
Регистриран на: Май 30, '16, 15:49

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Краси »

Някой ползвал ли е тази играчка, доволни ли сте? Изображение
Deleted User 4608

Re: На приказка за доматите-2016 г.

Мнение от Deleted User 4608 »

Краси, какво е това?

Мисля, че моите розови домати са Розов блян. Ще трябва да опитам и Розова магия, за да видя разликата.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”