Петрокосмея (Petrocosmea)

Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Петрокосмея (Petrocosmea)

Мнение от Албена »

Знам ,че не е за тази тема и Ботан с право ще ме смъмри ,но не зная къде да я сложа :angelche: . Петрокосмеята цъфна :ieeemyzh:

Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10069
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 333 пъти
Получил благодарност: 823 пъти

Re: Петрокосмея (Petrocosmea)

Мнение от МГХ »

Много е красива тази "Петрокосмея (лат. Petrocosmea) - род многолетних травянистых цветковых растений семейства Геснериевые, состоящий из 27 видов. " :lol:
Аватар
Лена
Kафенце
Мнения: 38
Регистриран на: Фев 5, '15, 19:47
Местоположение: Шумен

Re: Петрокосмея (Petrocosmea)

Мнение от Лена »

Албена написа:Знам ,че не е за тази тема и Ботан с право ще ме смъмри ,но не зная къде да я сложа :angelche: . Петрокосмеята цъфна :ieeemyzh:
Защо да те смъмри - точно в раздела си е темата, за която се оглеждам от няколко дни. :dovolen:
Може да споделиш опит относно отглеждането на този вид.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10703
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 334 пъти
Обратна връзка:

Re: Петрокосмея (Petrocosmea)

Мнение от botan »

Постовете бяха пуснати изначало в темата за теменужките, но петрокосмеите и теменужките имат различно поведение, а и идват от различни контитенти, въпреки че и двете растения са с розетка и коренчета. :daaa:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Петрокосмея (Petrocosmea)

Мнение от Албена »

Лена написа:
Албена написа:Знам ,че не е за тази тема и Ботан с право ще ме смъмри ,но не зная къде да я сложа :angelche: . Петрокосмеята цъфна :ieeemyzh:
Защо да те смъмри - точно в раздела си е темата, за която се оглеждам от няколко дни. :dovolen:
Може да споделиш опит относно отглеждането на този вид.
Лена,направо ми е неудобно да ти отговоря как я отглеждам. :mrgreen: Нямам много място и я бях забутала в едно по-тъмно ъгълче на северен прозорец,над парното. Забравях и да я поливам ,но съм забелязала ,че това е по -добрият вариант за геснериевите, отколкото преполиване.
Дълго време стоя с пъпки.Сигурно около месец .Тъкмо си помислих ,че тези дребни жълтеникави топченца са цвета й и взех да се замислям на кого да я подаря :angelche: ,когато петрокосмеята ме изненада с цвят.
Цветчетата й са дребни,особенно в сравнение с тези на стрептокарпусите ,с които съжителства на един перваз ,но пък са красиви . :nod:
Аватар
макс
Кафе машина
Мнения: 3728
Регистриран на: Ное 13, '13, 15:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Петрокосмея (Petrocosmea)

Мнение от макс »

Бени голяма кипра е тази хубавелка :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Аватар
Лена
Kафенце
Мнения: 38
Регистриран на: Фев 5, '15, 19:47
Местоположение: Шумен

Re: Петрокосмея (Petrocosmea)

Мнение от Лена »

botan написа:Постовете бяха пуснати изначало в темата за теменужките, но петрокосмеите и теменужките имат различно поведение, а и идват от различни контитенти, въпреки че и двете растения са с розетка и коренчета. :daaa:
Това пояснение изяснява смисъла на въпроса. :)
Аватар
Лена
Kафенце
Мнения: 38
Регистриран на: Фев 5, '15, 19:47
Местоположение: Шумен

Re: Петрокосмея (Petrocosmea)

Мнение от Лена »

Албена написа:Нямам много място и я бях забутала в едно по-тъмно ъгълче на северен прозорец,над парното. Забравях и да я поливам ,но съм забелязала ,че това е по -добрият вариант за геснериевите, отколкото преполиване.
Дълго време стоя с пъпки.Сигурно около месец .Тъкмо си помислих ,че тези дребни жълтеникави топченца са цвета й и взех да се замислям на кого да я подаря :angelche: ,когато петрокосмеята ме изненада с цвят.
Цветчетата й са дребни,особенно в сравнение с тези на стрептокарпусите ,с които съжителства на един перваз ,но пък са красиви . :nod:
Значи добре би се чувствала сред мини-сенполиите. Може да започна да се оглеждам за такова мъниче. ;)
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10703
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 334 пъти
Обратна връзка:

Re: Петрокосмея (Petrocosmea)

Мнение от botan »

Не че няма да растат добре сред сентполии, но петрокосметите предпочитат по-ниски температури и повече засушаване.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Лена
Kафенце
Мнения: 38
Регистриран на: Фев 5, '15, 19:47
Местоположение: Шумен

Re: Петрокосмея (Petrocosmea)

Мнение от Лена »

На северния прозорец не е особено топло - бих казала че малко е хладно на минитата, но пък щом цъфтят...
Все пак мисля да опитам с една такава китка, ако намеря. :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”