Техники за размножаване на бегонии

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 370 пъти
Обратна връзка:

Техники за размножаване на бегонии

Мнение от botan »

Вегетативно размножаване – това е своеобразно клониране, при което в повечето случаи би трябвало да получите растения абсолютно идентични с майчиното. Мутации разбира се могат да настъпят и при бегониите, при което ще се получат растения с малко или много различни характеристики. При вземането на резници използвайте много остър нож. Колкото по прав и гладък е среза, толкова по-добре. Аз използвам бръснарски ножчета. Те са изключително остри, достатъчно тънки за да не наранят нежелано страничните тъкани и са евтини и лесно достъпни. Минуса им е че са меки => лесно се огъват и не са чак толкова ръждивоустойчиви колкото ги представят. Субстратите за вкореняване могат да бъдат вода, пясък, перлит, торф и различни комбинации между последните три.

...Чрез листо – една от основните техники за размножаване на рексове и коренищни. Понякога може горната част да изсъхне но това не е гаранция, че и тази в субстрата е направила същото!

......Сърце – сърцето на листото е мястото, при което основните вени се събират в дръжка и 2-4 см около тях. Листната дръжка се намаля до 1-2 см. дължина и се реже под ъгъл. След това листната петура се обръща с фотосинтезиращата част надолу за да се изреже сърцето. При сортове със спирално навити листа може да се раздели на две. Дръжката се заравя в субстрата до или малко над мястото на свързване. Според големината на листото при взимането на сърцето или само ще се намали листната петура или ако са били средни или големи ще ви остане още материал за следващите типове резници.
+ Компактен, но силен резник, който бързо ще се развие.
+ От 2 места могат да се появят растения. Обикновено се появяват от мястото където вените преминават в дръжка, но ако това не стане, то със сигурност ще избие от дръжката.
Изображение
......Фрагмент – могат да се размножат и от листен фрагмент стига в него да има централна вена. Колкото е по-дебела, толкова по-добре. Методът е много подходящ когато листото се е отчупило без дръжка. Много важен момент – не правете листото на салата! Поставят се изправени и плитко заровени.
+ Много възможности за нови растения.
+ Фрагментираността помага резниците да се подредят компактно и да се реагира веднага ако се появи гниене, при което няма да се засегнат останалите.
- Сравнително бавно се образува ново растение.

......Фуния – след отстаняване на сърцето ако листото е със средна големина останалата част може да се навие на широка фуния и така да се зарови плитко в субстрата. Няма значение дали ще е положителна или отрицателна фунията. Тогава от повечето централни вени ще излязат нови растения. Не забравяйте да сложите малко субстрат и във фунията. Не съм го пробвал и нямам наблюдения.
Изображение
+ Получаваш допълнителен резник, което съвсем не е излишно
- Тъй като всичко в свързано ако се появи гниене всичко заминава или трябва да се дофрагментира.
- Заема доста място.

......Белязан лист – Използва се цял лист. Дръжката се намаля на 1-2 см. Петурата се обръща с фотосинтетичната част надолу докато се направят срезове, прекъсващи единствено централните жилки през 2-3 см. След това дръжката се забучва в субстрата до сбора на вените, а останалата част се остава да лежи на субстрата.
Изображение
Begonia Propagation by melaniecparker, on Flickr

+ Възможност за много растения.
+ Непълната прекъснатост и възможността за вкореняване на много места правят резника силен, който бързо ще се развие
+ Най-резонния начин да се опитате да запазире някаква точкова мутация, която обхваща вена.
- Заема много място
- При поява на гниене или трябва целия да се унищожи или да се дофрагментира.

...Чрез стъбло – основна техника за размножаване на семперфлоренс, храстовидни и тръстикови

......Разделяне на коренището - всеки го е правил, така че няма какво да ви обяснявам. При тръстикови се засажда възможно по-дълбоко, при коренищни и рекс да лежи на повърхността. При грудковите се реже самата грудка като трябва да се остави поне едно око и раната се намазва с пудра от дървени въглища и топсин. Семперфлоренсите и храстовидните се засаждат като нормално растение.

......Фрагмент – По-добре да е с листа, добре е и да са с намалена повърхност, разполагат се както горните върху субстрата. Може да е с връх или без връх. С връх ще се вкорени по-бързо, тъй като върховете образуват хормоните за вкореняването, ако е без връх ще му отнеме малко повече време за вкореняване, но пък ще имате добре разклонено растение.

......Грудчици – някои видове като Begonia grandis и Begonia sutherlandii образуват малки грудчици в основата на листата си. Засаждат се като семена, толкова сълбоко колкото е и самата грудчица, но не могат да се държат на сухо и за дълго както тях.

Полово размножаване – това е размножаването чрез семена. При бегонии не знам за патреногенетични семена. Подходящо е за грудкови, семперфлоренс, тъй като обикновено те се предлагат като чисти линии. При хибриди с това размножаване ще се разпаднат сортовите белези, но пък ще получим възможност за получаване на нови и по-добри. Цветчетата са разделно полови! Няма начин как да ги объркате, освен ако те самите не са се объркали. Женските са със спирално навито близалце и ясно си личи 3-4 делния плод точно след него, докато мъжките имат множество прави или леко извити поленови сакчета. Обикновено мъжките се появяват първи. При сортовете с кичести цветове допълнителните венчета са се образували от видоизменени тичинки, така че в тези случаи дебнете някое венче да ревертира до тичинка. :lol:
Изображение

......Самоопрашване – полена от едно цветче отива върху близалцето на същото цветче в най-чистия му смисъл. Иначе може да се използват различни цветчета от едно и също растение.

......Кръстосано опрашване – полена и близалцето са от различни растеня независимо дали са от един сорт/вид или не. Дава максимална възможност за рекомбинация на гените.

Снимки по-нататък като намеря хубави или направя. ;)
Текста е абсолютно отворен за допълване! :nod:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”