Стрептокарпела (Streptocarpella)

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10703
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 334 пъти
Обратна връзка:

Стрептокарпела (Streptocarpella)

Мнение от botan »

Рода стрептокарпус е доста голям и далеч не представлява само това, което си представяте като чуете стрепс. Всъщност той се разделя на два подрода. Подрод Стрептокарпус обединява всички еднолистни и многолистни безстъблени представители, а подрод Стрептокарпела всички видове с ясно изразено стъбло, видимо листоразположение и листа на дръжки (т.е. всички адекватно изглеждащи видове :mrgreen: ) Сега предполагам ви стана по-ясно как сентполиите са еволюирали от стрептокарпусите, нали? ;) Нарочно оставям темите да са разделени по подродове тъй като освен драматичните морфологични разлики имат и доста големи разлики в отглеждането. Условията, които изискват стрептокарпелите се доближава повече (да не кажа 1:1) до тези на теменужките. Невинаги хората вземат под внимание тези разлики и много често може да срещнете стрептокарпели под името стрептокарпуси, което не е грешно тъй като се има предвид рода, но аз предпочитам заради интермедиерното им положение да си останат стрептокарпели.
Единствения минус, който съм чувал за тях е че цъфтят обилно и после трябва да чистите цветчета... не знам до колко е (-), но се чувствайте предупредени. :lol:

Streptocarpella 'Concord Blue'
Изображение

Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15788
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 673 пъти
Получил благодарност: 1362 пъти

Re: Стрептокарпела (Streptocarpella)

Мнение от Гео, граф »

Не, не виждам! Нищо не виждам и даже не чувам :sthinking: ! Не знам за какво говориш, Ботан, и си забранявам да науча :slips: :zzz: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10703
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 334 пъти
Обратна връзка:

Re: Стрептокарпела (Streptocarpella)

Мнение от botan »

Не мисля, че точно стрептокарпелите са нещо, от което трябва се въздържаш!
Сами се разклоняват и виж какво правят:
Изображение
Доста са подходящи и за патио. :liubov2:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15788
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 673 пъти
Получил благодарност: 1362 пъти

Re: Стрептокарпела (Streptocarpella)

Мнение от Гео, граф »

botan написа:Не мисля, че точно стрептокарпелите са нещо, от което трябва се въздържаш!
Сами се разклоняват и виж какво правят:
Изображение
Доста са подходящи и за патио. :liubov2:
Убих те :o :shock: ! Синьоооооо :sbrokenheart: :potekoha: :potekoha: :potekoha: :potekoha: :potekoha: :potekoha: !!!!!!!!!!!
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17027
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 134 пъти
Получил благодарност: 461 пъти
Обратна връзка:

Re: Стрептокарпела (Streptocarpella)

Мнение от Миша »

Аз имах стрептокарпела,растеше бързо ,но някак не ми цъфтеше обилно :hmmm:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
mkafazova
Kафенце
Мнения: 45
Регистриран на: Дек 8, '12, 13:03

Re: Стрептокарпела (Streptocarpella)

Мнение от mkafazova »

От къде може да се купи това чудо!
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10703
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 334 пъти
Обратна връзка:

Re: Стрептокарпела (Streptocarpella)

Мнение от botan »

Миша написа:Аз имах стрептокарпела,растеше бързо ,но някак не ми цъфтеше обилно :hmmm:
Пика им на цъфтеж е края на лятото началото на есента, както теменужките обичат по-хладно. Без проблем издържат до 8 градуса, след това е хубаво да се прибират. Обичат дифузна, но биха могли да издържат и на пряка слънчева светлина. Докато са в цъфтеж трябва да се поливат обилно. Не знам защо не са се представили добре при теб, но от всичките снимки на водопади от цвят в интернет и това, че дори при смотаните условия, които съм й осигурил се напъва да цъфти, сметнах за вярно твърдението.
mkafazova написа:От къде може да се купи това чудо!
Светик имаше големи адаптирани към нашите условия растения, може да се свържеш с нея и да питаш. Освен това се предлагат в Диблис няколко сорта и няколко други със сигурност ще се появят от семенния им микс с видови стрептокарпуси. Имаше една и в Чилтърн, но тя беше по-впечатляваща с каудекса си отколкото с цвета.

Между другото стрептокарпелите не могат да се опрашват кръстосано със стрептокарпуси и тази генетична изолация показва, че еволюционно отдавна са се обособили, което предразполага към таксономични размествания, така че бъдете подготвени. :hihihi:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17027
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 134 пъти
Получил благодарност: 461 пъти
Обратна връзка:

Re: Стрептокарпела (Streptocarpella)

Мнение от Миша »

botan написа:
Миша написа:Аз имах стрептокарпела,растеше бързо ,но някак не ми цъфтеше обилно :hmmm:
Пика им на цъфтеж е края на лятото началото на есента, както теменужките обичат по-хладно. Без проблем издържат до 8 градуса, след това е хубаво да се прибират. Обичат дифузна, но биха могли да издържат и на пряка слънчева светлина. Докато са в цъфтеж трябва да се поливат обилно. Не знам защо не са се представили добре при теб, но от всичките снимки на водопади от цвят в интернет и това, че дори при смотаните условия, които съм й осигурил се напъва да цъфти, сметнах за вярно твърдението.

:
точно това беше проблема,започна да цъфти късно ,в края на лятото ,докато се порадвам дойде есента и спря да прави цветове,караше само на силаж :snif: ,като цъфне е разкошна :potekoha: ,имах и бяла,с едни дребни листенца,тя цъфтя още по-малко
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Стрептокарпела (Streptocarpella)

Мнение от calico »

ауууууууууууууу :potekoha: :potekoha: :potekoha:

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Слънчево Поточе
Двойно кафе
Мнения: 194
Регистриран на: Дек 6, '14, 19:16

Re: Стрептокарпела (Streptocarpella)

Мнение от Слънчево Поточе »

Ау, ама това много хубаво!!!
Никакво въздържане :D
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”