Коренищни бегонии

Аватар
politod
Виенско кафе
Мнения: 309
Регистриран на: Фев 2, '10, 15:02
Местоположение: София, кв. Сухата река

Re: Коренищни бегонии

Мнение от politod »

Благодаря Ботан :tzvetentze:
http://politod.snimka.bg/flowers/cvetya.864082" onclick="window.open(this.href);return false;
shirilinkova
Виенско кафе
Мнения: 427
Регистриран на: Фев 4, '12, 15:31

Re: Кралски бегонии

Мнение от shirilinkova »

Моето богатство от бегонии
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
някои са вече по-големи ,а други капризначат......
имам и бебета:)
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10703
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 334 пъти
Обратна връзка:

Re: Коренищни бегонии

Мнение от botan »

За щастие коренищните са ми най-присърце и им знам имената на повечето. :)
Отгоре надолу:
'Curly Fireflush' - при нея има големи спорове дали е коренищна с нетипична окраска или кралска. Хибрида до колкото знам включва един от видовете от секцията, която формира групата на кралските бегонии, но пък цъфти пролетта и плодника не е типично кралски за това нея ще я водим за коренищна с нетипична окраска. Както и сорта от който е спортувала 'Fireflush'.
'Speculata'
'Dark Mambo' - тази е холандски сорт, понякога я внасят и по цветарските магазини.
B. soli-mutata - тя пък е видова и името й значи променяща се със слънцето. Това е заради дисковидните й хлоропласти, които бързо се преориентират така, че слънчевите лъчи да не ги повредят когато им дойде в повече светлината. Цвета се променя от насително тъмно зелен до светло кафяв.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Fuchsia
Кафе с мляко
Мнения: 224
Регистриран на: Окт 17, '14, 14:39

Re: Коренищни бегонии

Мнение от Fuchsia »

Ето и моята до момента не известна бегония :dovolen: Преди няколко дни си я взех от БАН.
Благодаря botan , вече си има табелка с надпис :ieeee:

Изображение
http://zizi69ti.snimka.bg/?profile,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10703
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 334 пъти
Обратна връзка:

Re: Коренищни бегонии

Мнение от botan »

А аз казвал ли съм ви колко любими са ми коренищните? ;) :liubov2:
Изображение
На преден план са Sea Urchin (Dibley), нарочно пиша селекционера, защото морски таралежи се оказа, че има колкото щеш. А над нея виси някаква криспа, която още не съм определял. Двете са от типичните коренищни.
От ляво се вижда B. flaviflora, която би трябвало да е смесена коренищна, а от дясно - B. integerrima, която обаче е от лианните, за които още не съм отварял тема.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
nikita10
Кана кафе
Мнения: 683
Регистриран на: Юли 31, '11, 08:42
Местоположение: София

Re: Коренищни бегонии

Мнение от nikita10 »

На тази бегония листата за по-малко от една седмица пораснаха и станаха гиганти, за сметка на нови листенца-почти не избиват
Изображение
а това са другите, какъв тор ползвате за бегониите, мисля зелен кристалон :hmmm:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
[imghttp://media.snimka.bg/s1/4688/035620155.jpg?r=0][/img]
Изображение
Изображение
Аватар
kannamy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1443
Регистриран на: Яну 16, '12, 16:36
Местоположение: София/Богьовци
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 44 пъти

Re: Бегония

Мнение от kannamy »

Botan виж бегонийките които раздаваше на срещата докъде са стигнали .Благодаря ти . Изображение
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Коренищни бегонии

Мнение от Албена »

Ботан ,тия къдравелки са направо ... :potekoha:

Дадоха ми едно листенце.Не съм виждала цялото растение ,но жената каза ,че растяла като "топка" .Предполагам ,че е коренищна. На пипане листенцето е като кадифе.От долу е червено.

Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10703
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 334 пъти
Обратна връзка:

Re: Коренищни бегонии

Мнение от botan »

Да, коренищна е. Би трябвало да е Cleopatra. Има много воля за живот в това растение. Моята си я намерих като изхвърлен изпонастъпкан лист зад блока и пак успях да си я захвана. Дечурлигата ще излязат съвсем различни като окраска, да не се шашнеш. :)
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
kali
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1521
Регистриран на: Апр 7, '13, 22:02

Re: Коренищни бегонии

Мнение от kali »

Ботанчо, дай моля те инфо за лианните бегонии, не знаех, че има такива. Много харесвам цветята -лиани, затова искам да знам за тях, особено пък за бегониите, а и да си намеря такива да си отглеждам.Най-вече ме интересува дали са стайни или градински.
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”