Haberlea rhodopensis

Публикувай отговор
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5249
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 87 пъти

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от Daniela Pargu »

НАДЕНЦЕ,а има ли разлика в дължината на дръжчиците на цветовете на различните/по произход/ туфички/?
Моля те снимай ,ако може в по-едър план.Направо съм изненадана ,че се отглежда в градина/домашна/
Много ме заинтересува
За теб :tzvetentze: :gush: !
naska50
Кана кафе
Мнения: 587
Регистриран на: Дек 3, '09, 06:18
Дал благодарност: 5 пъти

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от naska50 »

И аз се надявах доскоро, но като го пипнах, се отчупи от почвата и беше сухо и се разпадна в ръцете ми. Мятото на корена съм го отбелязала с набодена пръчица и си се надявам, но едва ли...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7192
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 242 пъти
Обратна връзка:

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от nadin »

Да напиша пак за всички на които ще изпратя чепка от силивряка.
Избирате сенчесто място, може да е плътна тъмна сянка може и по-рехава но в никакъв случай силно обедно и следобедно слънце.
Почвата трябва да е пропусклива и да не задържа вода особено зимата. Ако нямате такова място и почвата не става направете от камъни, по възможност варовикови нещо като саксия с цепки от страни. Напълнете я със смес от пясък, изгнила листовка, градинска пръст, дребни камъчета( варовикови, силикатни, дребен керамзит) и перлит- горе долу по равно от всичко. Напълнете дупката и засадете чепката, така че розетката да е от страни на камъка в цепнатината. Внимавайте да не зариете центъра с пръст. Листата трябва да са отгоре и да не са зарити в земята. Първата година трябва да се полива редовно два до три пъти седмично като внимавате да не изриете розеткаат ,з ащото още няма да се е вкоренила добре и сутрин да се пръска розетката с финна пръскалка с вода. Като се вкорени и презимува първата година от там само поливате от време на време и добявяте от смеската в саксията ако се е отмила или намаляла. Най-големия проблем е задържането на влага в корените през зимата. Ако пръстта не е пропусклива и не е вдигнат корена над нивото на земята зимата изгниват. Сега как да изберете камъните за саксията. Ако не познавате структурата на камъка търсете такива които не са гладки, а имат шупли, дупки и са с мъх. Има ли мъх това означава че са подходящи за целта.
Толкова от мен. Успех в начинанието и дано това хубаво и рядко цвете да го имаме повече в градините. :stiskam:

И пак да постна една снимка - как ги засадих моите в началото:

Изображение

от всичките в момента 11 чепки само една е садена директно в почвата, но тя е под смърч, който изсмуква влагата от земята за отрицателно време и там вода никога не се задържа дори и зимата.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5249
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 87 пъти

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от Daniela Pargu »

Наденце, не мога да повярвам ,че ще имам това растение в градината :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Благодаря за съветите - ще ги изпълня !
Чудесна снимка!
На всички късметлии пожелавам да отгледаме съкровището от Надин :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4369
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч
Дал благодарност: 1667 пъти
Получил благодарност: 750 пъти

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от Polin »

Daniela Pargu написа:Наденце, не мога да повярвам ,че ще имам това растение в градината :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Благодаря за съветите - ще ги изпълня !
Чудесна снимка!
На всички късметлии пожелавам да отгледаме съкровището от Надин :stiskam: :stiskam: :stiskam:
+1 :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7192
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 242 пъти
Обратна връзка:

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от nadin »

Айде де покажете къде засадихте силивряците :nod:
Ето мойто ново кътче където боднах чепките които се откъснаха при деленето плюс няколко семеначета от рамондата:

Изображение
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5249
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 87 пъти

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от Daniela Pargu »

Момичета,как се справяте със новозасадените силиврячета?
Аз чаках друг да пише,че да не започвам с проблем ,ама като си мълчите - да споделя :nod:
Дойде чудесно от Надин/ :liubov: :tzeluvka: /, посадих го в специално наредени камъчета и спазих всички препоръки
и като каза -"назад"-като магаре на мост!Пожълтя, спаружиха му се листенцата,а бе май ме не ще!
Много ми е тъжно :snif:
Прочетох всичко в темата.Не виждам проблема,а дано даде знак за живот :stiskam: Ох!
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7192
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 242 пъти
Обратна връзка:

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от nadin »

В момента в жегите трябва да е влажно при него и на пълна сянка, за да се хване. Много е важно да пръскаш сутрин и вечер с пулверизатор листата за да има въздушна влага. Не го отписвай още.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5249
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 87 пъти

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от Daniela Pargu »

О,благодаря,миличка!Ха дано - влага- ще облея и камъните - да не би те да му дърпат влагата :hmmm:
И при нас е топло.На сянка е - само сутрин рано е на светла сянка /ако има такова понятие :lol: /Въздухът не е сух...
Толкова хубава му стана къщата -ще снимам.Дано има дни, милото :stiskam:
За теб :tzvetentze: :tzeluvka: :tzeluvka:
пп.Тиарелката се разлисти- около 5ст.листенца вече :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5249
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 87 пъти

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от Daniela Pargu »

Надинкаа,
:ieeemyzh: :ieeemyzh: :liubov:
Тези големи жеги явно така нагряваха камъните,че влагата се е изпарявала!
Започнах да пулверизирам сутрин и късно вечер,както каза, пръсках и по камъните.
Последва дъжда,направо не смеех да погледна :snif:
И току що -силиврячето се ококорило,милото!Сякаш листенцата пораснали :ieeee: :tzeluvka: :tzeluvka:
Ще се опознаваме с това съкровище,явно!
Сега ме е яд,че не снимах -за полезност на останалите.. :snif:
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”