Тан- сентполии

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10703
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 334 пъти
Обратна връзка:

Тан- сентполии

Мнение от botan »

Ох, стига да съм мързелувал ваканционно, вече събрах прекалено много снимки на семенаците от първата ми кръстоска, а даже и още толкова са с пъпчици - няма време да се мотам. :D Родителите, реших, че е по-добре, а и така ме посъветваха, за момента да не ги споменавам. Евеантуално като минат проверките и регистрацията може, но е малко вероятно, така че не ме питайте за тях. Не че не са очевидни, но все пак. :)
Номерацията на снимките ще бъде нещо от сорта на D45, S23, F100, зад буквата се крие номера на кръстоската която съм направил хронологично (аз и така ги сея де), а с цифричката означавам семенака кой подред е цъфнал. Така като видите над някоя снимка D45 това значи че е четвъртата ми сполучлива кръстоска, а растението на снимката е цъфнало 45то подред. Несполучливите кръстоски изобщо няма да ги отбелязвам тъй като са твърде много. :mrgreen:
Ако се чудите за заглавието на темата, това е съкращението, което си избрах да стои пред имената на тези растения, които ще бъдат регистрирани. По принцип идва от Атанас, но фамилията ми е Танев, та с един куршум два заека. :lol:
Вие вече страта сте го виждали
А1
botan написа:Вече съм горд татко на първата цъфнала теменужка мой хибрид. :ssun:
Изображение
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... 30#p310459" onclick="window.open(this.href);return false;
Второто цветче, което се отвори на същия цветонос, имаше и то една разноцветна чертичка, но прилича по скоро да е дефект, от колкото наистина фентъзи. :nod:

А2
Изображение

Изображение
Имаше нещо не в ред в цветчетата може би това че са звезда, но венчелистчетата не бяха срязани равномерно, както е при А1 примерно.

А3
Изображение

О, за малко да забравя, изисквам от всеки влязал в тази тема :hihihi: критика, мнение, коментар, без значение положителен или отрицателен. На мен са ми полезни всички! Дали смятате някой семенак, че си стува да го пазя, дали сте виждали подобни цветове на някой друг сорт и тем подобни. Дори и ако ви изникне някое име, което смятате, че ужасно пасва на растението, нищо че кръщаването е още твърде далече. :)
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10703
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 334 пъти
Обратна връзка:

Re: Тан- сентполии

Мнение от botan »

А4 - Гол, гол, гол! Не само във футбола има голове. :hihihi: Тук с този термин се означават растенията, които имат тези характеристики заради които си направил кръстоската и си потърквал ръчички с надежда да се пъкнат точно такива.
Изображение

Изображение
Видяхте ли вариабилния зелен кант? С възрастта на цвета става все по видим. Вариабилен значи, че не е непрекъснат по протежението на ръба както е женева канта в контраст.

А5
И тук има вариабилен зелен кант, който едвам се забелязва
Изображение
Освен това започнах да ги снимам и в профил тъй като забелязах, че не на всички семенаци цветовете са в 1 равнина...
Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10703
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 334 пъти
Обратна връзка:

Re: Тан- сентполии

Мнение от botan »

...както например е при следващия семенак, при който цвета е леко чашковиден
А6
Изображение

Изображение
Много нежно синьо и хич не малък цвят. :liubov2:

А7
Изображение

Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10703
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 334 пъти
Обратна връзка:

Re: Тан- сентполии

Мнение от botan »

А8
Изображение
И този ушко има зелен кант, който едвам се забелязва. :dovolen:
Изображение

А9 се оказа термонестабилен.
Изображение

Изображение

Иии до тук с хубавите снимки. Апатара ми се счупи по безумен начин и сега използвам алтернативи, та ще ме извините за по-лошото качество. :hmmmmmm:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10703
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 334 пъти
Обратна връзка:

Re: Тан- сентполии

Мнение от botan »

А10
Изображение
Снежко, неочаквано цъфна при двама цветни родители. Вариабилния зелент кант се спуска дълбоко към центъра, а там където се слива със синия се получава сивкав цвят. :)

А11
Изображение

А12
Шок и щастие - звънчета! :D Никой от родителите няма тази черта, голяма изненада.
Изображение

Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10703
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 334 пъти
Обратна връзка:

Re: Тан- сентполии

Мнение от botan »

А13
Отново термонестабилна, но този път и с фентъзи, има една точка на 12 часа. :lol:
Изображение

Изображение

А14
Изображение

Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10703
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 334 пъти
Обратна връзка:

Re: Тан- сентполии

Мнение от botan »

Последната за днес
А15
Изображение

Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Тан- сентполии

Мнение от lila »

Невероятна красота :nod:
Температурно неустойчивите са такива, които не носят на жеги ли?
И сега какво - ще ги регистрираш ли?
Честито :tzvetentze: и брависимо :tzvetentze:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15788
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 673 пъти
Получил благодарност: 1362 пъти

Re: Тан- сентполии

Мнение от Гео, граф »

Уникално :shock: :shock: :shock: ... Значи вече ще си отглеждаме сентполии селекция Тан ! Ехааа !!! :ieeee: :ieeemyzh:

Ботан, а тези, които приличат на вече съществуващи сортове, ще имат ли отделни имена ? И как се случват проверките ? Има си специален орган, който да удостоверява новите сортове или как :hmmm: ? ...

Впрочем А12 ме разби :potekoha: :potekoha: ... Предлагам да я наречеш Агого 8-)
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10703
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 334 пъти
Обратна връзка:

Re: Тан- сентполии

Мнение от botan »

@lila
Самите растения са живи и такива ще си останат в жегите, просто се появяват деформации във формата и баграта на цвета. Характерно за тях е че цвета става парцалив и се появяват щрихи подобни на чертичково фентъзи започващи от ръба на венчелистчетата. При А13 това нещо не си личи много добре, но при А9 доста, а сега са ми цъфнали и някои, които са още по-шантави. През зимата ще образуват нормални цветове или поне не чак толкова деформирани. Примери за други термонестабилни, за които се сещам са Бляха-муха и при мен, преди да го подаря, Blue dragon се представи като такъв, пускал съм снимка в общата тема. :dovolen: :dovolen: :dovolen:
Ще ги регистрирам, само дето пътя до регистрацията е много дълъг и само някои от растенията ще стигнат до края. :nod: Имам някои фаворити, но има и някои, за които се двуумя, за това ми е много важно да тече дискусия в тази тема. Нищо чудно пък и някой да се сети за двойник на някое растение, което ми е било фаворит. Във всички случаи много глави мислят по-добре от една. :hihihi:

@Гео
Растенията, които имат двойници директно отпадат от надпреварата, тъй като няма смисъл от няколко сорта с подобно представяне. Проверката си я правим ние, но и при регистрацията до колкото знам има колектив, който да следи за такива работи. Тя се прави в AVSA, след като се заплати членство. :nod:
Хубаво име, шантаво звучи, определено ще го имам предвид! :tzeluvka:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”