Каменно цвете (1)

Заключено
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Каменно цвете

Мнение от Виола »

На мен са ми изгнивали листенца без грудка, затова предпочитам да си я направят още във водата и тогава да ги засадя. Държала съм ги във вода даже и докато листото напълно изсъхне и почти остане само грудчицата с коренчетата. Така съм сигурна, че вече имам нова глоксиния без празни надежди.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10763
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 238 пъти
Получил благодарност: 433 пъти
Обратна връзка:

Re: Каменно цвете

Мнение от botan »

Надай се. :mrgreen: Празни надежди винаги има, защото синингиите понякога образуват слепи грудки, които никога не се събуждат. ;) Да държиш листото във вода до пълното му изтощение по никакъв начин не по-добър вариант. ;)
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Каменно цвете

Мнение от Виола »

Ботанчо, нямам намерение да се заяждам. Аз споделям моят опит, ти сподели твоя и се обоснови. :tzvetentze: Досега не съм имала слепи грудки, имам доста захванати по този начин глоксинии, които се събуждат самички и станаха прилични растения. А и не виждам какво може да ги изтощи във водата, след като образуват малка грудка, която се храни от листото. След като се прехвърлят в почвата започват от там да си теглят хранителни запаси.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10763
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 238 пъти
Получил благодарност: 433 пъти
Обратна връзка:

Re: Каменно цвете

Мнение от botan »

Аз също не се заяждам, а обяснявам, че сигурен вариант няма. При каменните цветя процента на слепите грудки е нисък, но пак съществува. Най-добрият метод е във вода и обясних и се обосновах точно след твоето мнение как е най-добре да се процедира тогава. Ако има нещо неясно питай. :)
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Каменно цвете

Мнение от Виола »

Караш ме да се смея. :lol: Не искам нищо да ми обясняваш, на мен ми стига това, което знам по въпроса.
Момичето едва ли иска да й напишем цял труд за вкореняването на едно листенце. Не виждам ти какво имаш против моето обяснение. Обясних й един простичък метод, с който може да постигне резултат. Като не стане от първия път, ще стане от втория...
Аватар
poly77
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Дек 13, '09, 13:40
Местоположение: Козлодуй

Re: Каменно цвете

Мнение от poly77 »

Има раздвижване на темата ;) :nod: .
Голям спор се е получил за вкореняването на каменно цвете, затова реших и аз да се включа ;) .
Аз също вкоренявам само във вода до образуването на грудка и чак тогава садя - да, има загуби, но се вкореняват на 90% и поне при мен действа безотказно.
Дължината на дръжката за мен е без значение, защото аз правя и друго, ако дръжката е много дълга, глоксито е образувало грудка и аз решавам да го садя, но листото е свежо и зелено, режа дръжката на листото на 2-3см над грудката, садя, а листото слагам отново да се вкорени :liubov2: .Така от едно листо, ако всичко е наред с него, мога да имам и повече от едно растение :ieeemyzh: .
Така, че когато опитваш много начини за вкореняване, намираш най-подходящия за себе си :idea1: .
https://www.facebook.com/groups/1364828546895878/" onclick="window.open(this.href);return false;
mari_ata
Kафенце
Мнения: 18
Регистриран на: Ное 26, '15, 18:37

Re: Каменно цвете

Мнение от mari_ata »

Здравейте! Отдавна не бях влизала тук и виждам, че голям спор се е заформил :) Аз процедирах така - листенцата ги потопих във вода и ги държах докато пуснаха коренчета. Но грудки не съм изчаквала /не знаех/. После ги засадих в почва и точно тогава почнаха да съхнат и се притесних. Почти не съм ги поливала. И не знам дали са образували грудки. Но така или иначе, вероятно ще трябва да изчакам, за да видя дали ще излезе нещо. Благодаря за съветите! :)
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10763
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 238 пъти
Получил благодарност: 433 пъти
Обратна връзка:

Re: Каменно цвете

Мнение от botan »

Те за това са изсъхнали, защото не си ги поливала. Разрови да видиш дали не си ги направила на стафида.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
mari_ata
Kафенце
Мнения: 18
Регистриран на: Ное 26, '15, 18:37

Re: Каменно цвете

Мнение от mari_ata »

Ами...едната си замина :( А другата - има грудка, даже май не една. Доста е суха пръстта, отгоре ли да поливам или в чинийката, досега само отдолу съм наливала по малко вода?
Аватар
таня28
Виенско кафе
Мнения: 359
Регистриран на: Мар 6, '13, 16:58
Местоположение: Велико Търново

Re: Каменно цвете

Мнение от таня28 »

mari_ata самото име "каменно цвете" идва от това, че специалистите твърдят за отлични резултати при отглеждане трябва дренаж /камъчета/под грудката.Тя не се развива добре в подгизнала почва, а по-скоро изгнива.Сама прецени как да я поливаш. Вкореняването на листо, всеки го прави както му е по-лесно, но за мен проблема ти е в закупената глоксиния. Тези, които се продават са семенаци /от семена/ форсирани с торове за обилен цъфтеж, което според мои скромни наблюдения не им позволява до есента да направят добри грудки. Затова според мен първата година не трябва да се преспиват, страхувам се да не пророкувам, но почти съм сигурна, че закупената няма да се събуди. На мен ми се случи така, дано за твоята да не съм права.
Заключено

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”