Смитианта (Smithiantha)

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Смитианта (Smithiantha)

Мнение от botan »

Знам че още някой освен мен си беше взимал от Диблис. Как върви неговата/нейната?
Аз явно не съм се справил особено блестящо, нито ми е образувала ризоми, нито си е запазила старите и добре, че запазих резници, които пък вече 2 семици седят във вода и не искат да пуснат корени. :hmmmmmm:
Някой да има опит или да е чел нещичко?
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
svetik
Кафе с мляко
Мнения: 222
Регистриран на: Дек 2, '09, 10:59
Местоположение: гр.София

Re: Смитианта (Smithiantha)

Мнение от svetik »

Аз имам смитианта от 3-4 години. Една съфорумка ми беше дала лист и въздушна ризома. 3 години не съм я карала да заспива, беше напъпила и пъпките са засъхнали без да се отворят, може би причината в това, че съм я преместила на по-светло на стелажа. Уж за по-добре, но ... не стана. :hmmm:
После я извадих миналата зима за да си почине. Доста големичка ризома беше. Пролетта я засадих, и пак нищо. Трудно расте, сега не е много голяма, не съм я приспивала и струва ми се, че пак се гласи да цъфти. Този път ще стои там където е, няма да я местя. Поне да я видя що за сорт е, ако ли не ▬ в кофа за боклук! :nod:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Смитианта (Smithiantha)

Мнение от botan »

Да докладвам какво се случва с мойта бурна младост и диви смитианти.
След още няколко седмици киснене резниците решиха все пак да пуснат корени че даже надминаха очакванията ми като направиха и малки ризомки между листата. Щастливо и безгрижно ги насадих, ама почнаха да линеят. Изрязах листата тъй като стъблата изгниха, сложих ги във вода и им прочетох отче наш... В саксията от гнилите стъбла бучнах някаква еписция и я оставих при колериите - ако ще да живее, като съвсем бях отписал факта, че там едно време е имало смитианти. Листата от своя страна взеха, че се вкорениха, тъгнаха и сега са щастливо насадени и си живуркат, пораснаха и от при еписцията няколко. Та сега си имам Smithiantha "Little One" в цели две саксии. Не са големи, камо ли пък цвят да видя, ама пък са живи на пук на всички и най-вече на тях. :lol:
Смитиантата на Светлето също се озова при мене след като преля чашата на търпението й с изсъхналия си вид, ама имаше хубава дебела ризома и се съживи. Освен това Диди от Румъния ми прати и Smithiantha 'Golden Leopard'.
Изображение
Попринцип не трябва да е с такива листа, не знам що реши да са жълтеникаво-златни, ама нали е жива и това е най-важното. :mrgreen:
Хората се оплакват от големи растения пък мойте са по-малко от педя. :twisted:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Смитианта (Smithiantha)

Мнение от botan »

Пресвета Дево от всички мексикански селца! Преживяхме някакъв катарзис. :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Литъл Уан и в двете саксии има по цветонос.
Изображение
А даже и тази на Светлето ще видим каква е на цвят и кой сорт е.
Изображение
:stiskam: :stiskam: :stiskam:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Смитианта (Smithiantha)

Мнение от botan »

Мило дневниче... :D
Smithiantha "Little One"
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
svetik
Кафе с мляко
Мнения: 222
Регистриран на: Дек 2, '09, 10:59
Местоположение: гр.София

Re: Смитианта (Smithiantha)

Мнение от svetik »

ОООооо!!! Честито! :daaa: Моята беше с подобни листа и даже имаше цветонос, но при постоянното местене натам-насам не издържа... ;)
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Смитианта (Smithiantha)

Мнение от botan »

Твоята също цъфна и ще ти бъде тържествено връчена обратно като заспи :mrgreen: , тъй като това ще ми е третата саксия с Little one. :lol:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Смитианта (Smithiantha)

Мнение от дара »

Ботане,много красива и слънчева е тази смитианта :daaa:
Заслужава си мъките :nod:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Смитианта (Smithiantha)

Мнение от botan »

Не бих го определил като мъки, просто аз нещо нескопосвам ризомните геснериеви. Сега ще ги видим като се нацъфтят какво има отдолу. :hmmm:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
svetik
Кафе с мляко
Мнения: 222
Регистриран на: Дек 2, '09, 10:59
Местоположение: гр.София

Re: Смитианта (Smithiantha)

Мнение от svetik »

botan написа:Твоята също цъфна и ще ти бъде тържествено връчена обратно като заспи :mrgreen: , тъй като това ще ми е третата саксия с Little one. :lol:
botanе, много ти благодаря, но тотално съкращавам растенията и нищо не искам. ;)
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”