Сентполии (1)

Заключено
Аватар
lusien
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:04
Местоположение: София

Сентполии (1)

Мнение от lusien »

Здравейте и от мен! Казвам се Люси и съм голям любител на хибискусите и сентполиите. За съжаление за хибита нямам място в жилището ни, но пък скътавам някоя и друга сентполия :dovolen: А, ето ги и тях:)
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Хайде, показвайте и вие вашите красавици да им се радваме заедно :)
Дано не съм превишила броя снимки разрешени в едно мнение :oops:
flowers.content написа:Изображение

Сенполия, Saintpaulia, Aфриканска теменужка
отдел: Покритосеменни
клас: Двусемеделни
разред: Lamiales
семейство: Геснериеви
род: Сенполия


Aфриканската теменужка, или както е по-известна у нас – сенполия, е най-често срещаното стайно отглеждано цвете в българският дом. Това крехко растение дължи популярноста си на малкия си размер и почти целогодишен цъфтеж, с който радва нашите очи. Цветчетата на сенполията са изящни и варират във всевъзможни форми и цветове - от бяло до розово, синьо, пурпурно и виолетово.
Сенполията (Saintpaulia) е открита за пръв път през 1892 г. от германския барон Валтер фон Сент-Пол (1860-1910) в планините на Танзания и получава и носи и до днес неговото име. Неизброими са познатите ни хибриди с различна форма и цветове, цъфящи в два цвята и такива с различен цвят на едно растение.
Листенцата на африканска теменужка са нежни и крехки, обвити във фин мъх, вариращи от обикновени сърцевидни до назъбено-кичести покрая.
В домашни условия оптималната температура за отглеждане на сенполиите е около 20-22 градуса. Желателно е да поливаме с по-мека вода със стайна температура, като поддържаме умерена влага в саксиите със сенполии. Растенията обичат полусенчестите места, не е желателно да бъдат огрявани пряко от слънцето. Най често се отглеждат на северозападните первази на прозорците в нашите домове.
Внимание: Не бива да опръскваме листата на растенията, защото водата попаднала там довежда до образуване на неприятни кафяви петна от загниване.
При размножаване на сенполия най-често се използват за 'резници' самите листа на растението, които се вкореняват много лесно в съд с вода, дори и без вкоренител. Желателно е температурата в помещението през този период да не пада под 20 градуса. Коренчетата изникват след 3-4 седмици. Понякога се изчаква до поява на ново малко растение и тогава се засажда.
Когато засаждаме сенполията, трябва да внимаваме в избора на почва, като се избягват глинести и кисели почви, които ще доведат до загниване на крехките коренчета. Желателно е да изберем и подготвим торфена смеска с по-рехава структура. Торфен субстрат се продава във всеки цветарски магазин, с него няма да има проблем при размножаването на теменужките (още едно име използвано у нас). Добра идея е да се прави подмяна на почвата в саксията на 1-2 години, както и да се обеззаразява предварително.
Желателно е да следим и премахваме редовно прецъфтелите цветове, както и редовното да подхранваме растенията. Цъфтежът на нашите сенполии ще бъде по-силен, когато самото растение е засадено в по-малка по диаметър от 10-12 см. саксия.
Бележка admin: Редактирам първото мнение с цитати от темата, за да събера основната информацията на едно място.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Сентполии

Мнение от Satori »

В момента имам само две. Което е направо много. И двете цъфтят. Едната преживя доста неща, включително пълно пренебрежение, засушаване, преполиване и пр. Това се казва благодарно растение. Твоите са прекрасни.
Аватар
elina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:14

Re: Сентполии

Мнение от elina »

Здравей Люси ,много красиво си си оцветила :nod: аз всеки момент чакам една от пролетно вкоренени листенца да цъфне и ще покажа .
Аватар
sashy
Виенско кафе
Мнения: 304
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:16
Местоположение: Бургас

Re: Сентполии

Мнение от sashy »

Как ги карате тези сентполии да цъфтят?Моите май повечето на листа растат :x
http://sashenceto.snimka.bg/flowers/lyato-2010.514110" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
lusien
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:04
Местоположение: София

Re: Сентполии

Мнение от lusien »

Саши, да не би да им е малко светлината, защото сега като прибрах моите вътре, въпреки, че са на южен прозорец намаляха цвета?
Аватар
sashy
Виенско кафе
Мнения: 304
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:16
Местоположение: Бургас

Re: Сентполии

Мнение от sashy »

Наредени са на западен прозорец.Мисля ,че имат достатъчно слънце.Има ли нещо специфично при торенето?
http://sashenceto.snimka.bg/flowers/lyato-2010.514110" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
lusien
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:04
Местоположение: София

Re: Сентполии

Мнение от lusien »

Ами, незнам... не съм много добър цветар и моите никога не съм ги торила... да не казвам, че понякога забравям да ги поливам :oops:
Аватар
svetik
Кафе с мляко
Мнения: 222
Регистриран на: Дек 2, '09, 10:59
Местоположение: гр.София

Re: Сентполии

Мнение от svetik »

Саше, основната грешка за сентполии,че се садят растения в саксии с големи размери и те първо растат на корени,а после се сещат да цъфтят.За да опиташ да стимулираш цъфтеж, опитай да премахнеш най долният ред на листата и да я изкъпеш с гореща вода НЕ ПОВЕЧЕ ОТ 45 ГРАДУСА! Да не се притесняваш от топлата вода, има една рецепта за борба срещу акари,много ефективна и приемлива за хора които имат малки деца и не могат да обработват растения с химикали. :stiskam:

От мене ЧЕСТИТО на нов сайт!
Изображение
Аватар
sashy
Виенско кафе
Мнения: 304
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:16
Местоположение: Бургас

Re: Сентполии

Мнение от sashy »

Светле,това с горещата вода не съм го чувала,но ще ти се доверя.Благодаря за съвета :dovolen:
http://sashenceto.snimka.bg/flowers/lyato-2010.514110" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Сентполии

Мнение от Blue sky »

хъйде моля сега, дай и рецептата за борба с акари :dovolen:
He who plants a garden, plants happiness
Заключено

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”