База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнениеот desiyoto » Вто Яну 24, 2012 11:44 am

Точно така ще е най-добре-да се направят отделните видове и по тях да се коментират розите иначе е много разхвърляно.Това е едно много добро начало според мен :daaa:
Аватар
desiyoto
Кафе машина

Години: 47

Мнениеот calico » Сря Яну 25, 2012 5:16 pm

и според мен всички тези теми които сега създаваме- ЧХ, каретачи, флорибунди, които пълним с малко инфо и линкове на най-популярни такива рози, та всички тези теми трябва да се отделят в отделна секция, а не да са пръснати насам и натам в "Рози и клематиси"

искам като влеза в такава секция и да видя първите 10 най-популярни рози от всеки вид. :angelche: :angelche:
Моят селски двор
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман

Мнениеот denitsavm » Пон Фев 27, 2012 8:54 am

Добре де, направихте 6-7 теми за групите рози :daaa: и Благодаря ... току поглеждам разни неща :tzvetentze:

Но искам да ви попитам кой трябваше да напише за флорибунди, катерачки, повлекани и тем. подобни разпространени хибридни групи :svekurva: Сега да ме светнете розите катерачи, които вече са преживяли един сезон, как да ги режа. Най-вече Gloire de Dijon, която има едно дълго стебло, което е позамръзнало само по върха? Мислех си като клематисите, по-нисичко да го резна, че да се поразклони в основата, пък от догодина да вдигам границата на рязане и да спазвам правилата :hmmm:
Less Grass – More Flowers

Дворчето: http://www.album.bg/denitsavm/albums/140576/
Аватар
denitsavm
Наркоман

Години: 40

Мнениеот denitsavm » Пон Фев 27, 2012 9:12 am

Това е за рязане... чела съм, но май никъде не пише първата година да се режат до долу или как да ги режем, за да се сгъстят :hmmm: Ще си задам въпроса и там :nod: Всъщност тя Gloire de Dijon била ноазетова роза, а такава тема има :nod: , но все пак да пуснете и другите :mrgreen:

Аватар
denitsavm
Наркоман

Мнениеот calico » Пон Фев 27, 2012 10:12 am

Дени, не режи нищо от катерачите и големите храстовидни втората година. само болното и измръзналото
и най най тънкото отдолу и страничните вейки, ама много тънките
Моят селски двор
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
Аватар
calico
Наркоман

Мнениеот dal » Пон Фев 27, 2012 10:13 am

Дени , не режи глория до долу ...
това с кастренето до долу за сгъстяване е пълна щуротия , защото при катерачите единствения обединителен критерий е дължината над 2 метра -т.е. зависи си от сорта каква гъстота ще ти дава и колко бърже ще расте и кога ще цъфти, на коя година....
изчакай , виж къде и какво ще избие и махни измръзналото по върха-това ще ти изкара спящите пъпки отстрани по дължината в цъфтежни клонки и ще провокира да избиват нови филизи...
тема за флорибундите мислех да правя , а за катерачите горе долу имаме -само че май се казваше добре цъфтящи катерачи , или нещо подобно -просто трябва да и накичим линкове в едно мнение и ти може би да го преместиш в челния пост....
dal
Наркоман

Мнениеот denitsavm » Пон Фев 27, 2012 10:36 am

Добре, само измръзналото ще режа :nod:

Аз само в поръчките мога да правя промени. За останалото Равик още преди година беше писала, който където реши да подрежда теми да вади най-важната информация за първа страница, да го направи - в отделен документ или мнение, да и пише за къде става въпрос и тя да ги качва :nod:

Аватар
denitsavm
Наркоман

Мнениеот Роза1924 » Сря Юни 27, 2012 11:35 am

Писах в другата тема, но реакция няма, затова слагам почти същия текст и тук:

Бях започнала за всяка роза да правя страница в pdf формат, с информация и със снимки от форума или интернет. Като следващо развитие, за всяка от розите имам намерение да извлека впечатления от форума, както и препоръки за резитба и отглеждане. Работата е огромна, но ако като вид я одобрите и се хванем няколко души може и да го направим. Тук и ravik трябва да си каже мнението за вида на базата данни.

Примерно съдържание:

Double Delight /Дабъл дилайт чаено-хибридна Храстовидна
Създадена от Swim & Ellis 1977

ТУК СЛЕДВА СНИМКАТА

Цъфтеж От юни до октомври
Размери Цветовете са едри, до 13 см, с до 30 венчелистчета. Размерът на цвят, който се развива, зависи от размера на слънчева светлина и възрастта на храста
Височината на храста достига 90 – 150 см.
Ширина 60см

Студоустойчивост Зони 5-9
Предоставете на тази роза най-слънчевото място в градината си.

Аромат
Розата е в топ10 на ароматните рози
Торене през пролетта и лятото

Резитба Резитбата трябва да се направи в края на зимата или началото на пролетта, в зависимост от климатични райони.
Намалете всички клонки с 1/3. След това отстранете всички клонки, които се развиват в грешната посока, както и болни и мъртви клонки.
След това оформете храста, така че да изглежда привлекателен и той да се разраства по начина, по който искате
Много полезен линк по темата http://www.dilip.info/roses/HowTo/pruning.html

Болести Има добра устойчивост на болести, с изключение на хладен влажен климат, където е чувствителна на брашнеста мана. Бъдете подготвени да прилагате превантивни пръсквания с фунгицид, ако този проблем се среща често във вашата градина.
Добри съседи - като фон могат да се използват рододендрони, люляци, клематиси
Като предни растения могат да се ползват лавандула, лобелия, нирембергия, лобулярия
Съпровождащи могат да бъдат делфиниум, лилиуми, брадат ирис.
Описание Пъпките са кремаво-бели в началото, с червен оттенък върху външната страна. След разцъфването на Double Delight се предлага потресаващ контраст между слоевете на ярко черешово червено на външните венчелистчета и кремаво-бяло в средата. Няма два еднакви цвята на храста, защото времето, което причинява промени в цвета винаги е различно Розата изглежда по различен начин в различните климатични зони, дори в една и съща градина, ако се отглежда на различни места.
Цветовете са големи и обикновено се отварят поединично, а понякога по два и три, на дълги, здрави, бодливи стъбла.
Листата са големи, тъмнозелени, лъскави.

Розите изглеждат прекрасно във вази
Има вариант катерлива

Форум
Dal/ от двете /ако ще вземате само едната/ дабъл делайт е по хубавата, по класната , с повече фаворит гласа , по едрата и по цъфтежната от двете , с по силния аромат , дабъл делайт е чаен хибрид от водещите в света ; който не го е виждал цъфнал , нищо не знае за чаените хибриди
Носталгия към нея се съотнася като Китен към Ривиера , па кой както ще да ме разбира
Уайт кор НЕ Е Носталгия , , ако че изглежда подобна -те подобни изглеждат доста рози , бяло и червено в комбинации са традиционни цветове ;

Идеята е - да направим с общи усилия една матрица - какво да има като съдържание и информация за всяка роза, след което да направим списък по групи, а с помощта на ravik да направим база данни.
Моля ви за мнения по темата, за да няма после - що така, а не иначе:)
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот calico » Сря Юни 27, 2012 11:42 am

Розе, това е много работа

според мен всяка информация която може да се намери другаде е излишно да се повтаря, линк към ХМФ е достатъчен- кога е създадена, какви размери е, зона студ и пр неща няма смисъл да се повтаря- името и линка стигат
оттам насетне трябва някак да има инфо как е тук при нас- нарастване, рязане, аромат, как понася жеги дъждове и пр. неща
Моят селски двор
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
Аватар
calico
Наркоман

Мнениеот Роза1924 » Сря Юни 27, 2012 12:08 pm

calico, ти си напред в материала и затова така мислиш :dovolen: Аз бях на същото мнение преди, но се оказва, че има хора, за които е проблем английския и ХМФ не им върши работа.
Нека и други се изкажат по темата и ще решим :stiskam: А работата е огромна, но тук чух мнения - защо не си направим нещо като рускините, та можем поне да започнем :dovolen:
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот rumivarna » Сря Юни 27, 2012 12:22 pm

Калико е права- така мисля аз! И нищо да не хваща от англ. или какъвто и да е език има Гугъл преводач. Преди отваряне на повечето линкове, в края има опция "Превод на страницата". Защо да се губи време и да се повтарят едни и същи неща? В крайна сметка за нас е важно как даден сорт се държи и проявява тук, на нашите ширини. И по 2-3 снимки от дадената роза, заснети из нашите градини. Защото всички сме се подвеждали по снимките от каталозите и нета. Основното е да прочетем плюсове и минуси за сорта в Бг.- та дори и в северна и южната и част!
Много по-лесно и по-бързо за изпълнение :daaa:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums
Аватар
rumivarna
Кафе машина

Мнениеот desiyoto » Сря Юни 27, 2012 12:24 pm

Според мен енциклопедия по рози е нещо невъзможно за създаване,има милиони рози,ще стане страшно,пък и кому е нужно? Най-полезно според мен е да се подредят розите,които имаме по селекционер и всеки притежател да даде свои снимки/на пъпка,полуразтворена,разтворена,храст/ и да сподели - зона на отглеждане,рязане,торене,развитие при него. Няма смисъл да повтаряме инфо от нета,а да покажем истински,живи,растящи при наши условия рози.Имаме вече доста големи колекции и ако се хванем ще попълним доста добра база за всеки начинаещ,при това на български :daaa:
Аватар
desiyoto
Кафе машина

Години: 47

Мнениеот Роза1924 » Сря Юни 27, 2012 12:35 pm

Първо - определено има смисъл да се пише за налични при нас рози. За т.н. мечталки - всеки си знае каква пътека има.
Второ - може да се разчита на вътрешна информация, ако хората от форума са склонни да пишат за своите рози, а някои дори имената им не слагат под снимките:)
За мен специално е много ценно да знам как се държи розата на силно слънце и дъжд, за да определя мястото й без да е нужно пресаждане. Инфото за "добри съседи" също не е излишно - но по препоръка на професионалисти.

Колективният ум е велико нещо - ще стигнем до добър вариант - сигурна съм :stiskam:
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот calico » Сря Юни 27, 2012 1:34 pm

Роза, нека и другите кажат, но щом мислите че трябва да се повтори стандартна информация- ОК, ама това е доста писане.

Енциклопедия като руските не можем да направим, трябва си специална програма ли, нещо което да прави търсене в база данни, мисля че във форума това не може да се получи, ама само мисля де.
При рускините може да се прави отсявка от цялата база по няколко критерия и за мен това е най-ценното в енциклопедията. щото ако ми трябват бели розови храсти с височина до 100 см и ароматни и с прост цвят, търсенето по тези показатели веднага ще ми изплюе списък на 5-6 рози от цялата хилядна база.
но то не е и целта на нашата база тия неща, това ще си го правим при тях.

мен лично например много би ме интересувало как е розата на втората, на третата, на петата година, какво да очаквам от нея - нарастване, размер на цвета, цъфтеж и пр.
също и как се отразяват различните начини на рязане на цъфтежа след това.

всичко това ще ползва лаиците след нас :lol: , уви
Моят селски двор
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
Аватар
calico
Наркоман

ПредишнаСледваща

Назад към Енциклопедия на розите