База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Публикувай отговор
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от Роза1924 »

calico написа:Роза, нека и другите кажат, но щом мислите че трябва да се повтори стандартна информация- ОК, ама това е доста писане.
Някакво недоразумение има - не настоявам за стандартната информация - щом така е добре :dovolen:
dal

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от dal »

вие всичко си знаете за розите :tzvetoman: това е очевидно от темите
енциклопедии има-розебук и хелпми , не купувате замъци , а растения , и да стане некоя грешка-не е решаващо :lol:
па и нема да ида на море , или да овъргалям някой нерегламентиран някъде за два часа , ами ще пиша , да информирам тука този онзи как да удря джакпота и да не купува боклуци и да ги реди без да ги мести и утре тия същите да ме изхвърлят от на барни поръчка примерно , щото съм сложила две хортензии а не само гол корен рози - :mrgreen: :hihihi:
ей сега! ;)
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от Di_Va »

За съжаление (мое) Дал е права, тук ще пишат една малка група от нас (по-точно от вас), които имат много познания, относителто дълга практика в отглеждането на разни рози и ще го правят, само ако са склонни да отделят достатъчно много време за това. Макар, че те, тъй или иначе, споделят много от опита си в другите теми. Другите, вкл. и аз, ще четем на готово синтезирана и достоверна информация и ще ни е супер - не звучи много справедливо, нали? И въпреки, че не е справедливо и честно, аз съм супер доволна, че се възползвам от опита на Дал и при избора на рози, и при начините на резитба, и на каво ли още не, и съм много благодарна, макар да не мога да отвърна с нещо подобаващо.
bell

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от bell »

Това начинание от ваша страна е повече от страхотно! Енциклопедия на розите отглеждани в България :daaa: И за мен обаче това е доста трудоемко начинание, което би ви отнело часове, дни и дори месеци. За всички тук и аз ще се повторя е ясно, че основната информация ще я отнесат няколко човека. А, какво ще решите е ваш избор. :tzvetoman: Пиша за мен, защото аз съм от малко време тук и доста по-трудно се ориентирам от вас не само във форума. Оказа се, че не е и чак толкова разхвърляна информацията, след като се научих бързо и къде да търся рози, какво да чета през хелпмитата за тях. И това е благодарение на вашите кометари и връзи, които сте отбелязали.
Аз пък си мислех, че ако се откажете, то поне може темите за розите във форума да се разширят и разделят. Нещо подобно на Остин розите. Когато се загледах по тях, това че бяха в отделна тема много ми помогна сред купищата инфо и красиви снимки. Така розите могат да се разделят на производители Остин, Делбард, Мейланд, Кордес, Пулсен, Танту, стари рози, Бг рози и т.н.т., така поне на мен ми е по-лесно, когато търся определена роза. А, към пр. Мейланд рози да има подтеми, като вече това вие може по-точно от мен да прецените какви да бъдат. Например основната да е видове рози, а други да да катерливи рози, чаени рози, проблеми, отглеждане и....Може да се направи и отделна тема за класация на най-добрите рози. Така всеки ще може да качва видовете рози, които има и няма да е нужно всичкото инфо да се качва само от няколко човека. Няма да е само темата Рози до безкрай, а просто розите ще се отделят, когато се качват. Друг е въпросът, че емоцията, за която пишете ще си я има, но какво пък, ако не правите енциклопедия, като статистика, то ще си е забавно и пак човек ще може да отстява кое как :D
Каквото решите все пак, а аз ще ви чета с удоволствие, защото много ме кефите :daaa: :tzvetentze: розарки такива!
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от calico »

Di_Va написа:За съжаление (мое) Дал е права, тук ще пишат една малка група от нас (по-точно от вас), които имат много познания, относителто дълга практика в отглеждането на разни рози и ще го правят, само ако са склонни да отделят достатъчно много време за това. Макар, че те, тъй или иначе, споделят много от опита си в другите теми. Другите, вкл. и аз, ще четем на готово синтезирана и достоверна информация и ще ни е супер - не звучи много справедливо, нали? И въпреки, че не е справедливо и честно, аз съм супер доволна, че се възползвам от опита на Дал и при избора на рози, и при начините на резитба, и на каво ли още не, и съм много благодарна, макар да не мога да отвърна с нещо подобаващо.
тук никой няма дълга практика, уви. ама ще заима с времето :nod:
прочети първата тема за розите от 2010 и ще се убедиш колко скоро сме тръгнали всички и с какъв нисък и летящ старт.
това че някои имат рози 1 или 2 години по-стари от другите, е направо нищо като предимство. щото и Дал, а и ние след нея сме почнали с четене, не с практика. то и затова караме новите да четат, че то така - "искам рошави рози" :lol: :lol: :lol: каквито и енциклопедии да има все тая, и да ги има пак си иска минимум първоначална теоретична информация.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от Di_Va »

Calico, и аз почнах, пък и продължавам да чета, но дали от ЕГН-то или от нещо друго взех да не се справям с толкова много материал, понякога изпитвам съмнение в способностите си да чета и да запомням, но информацията е наистина много, а практическият опит е нещо съвършено различно. Да си призная, веднъж, когато попаднах на "разговор", на който се обсъждаха сортовете на подложките за рози, се почуствах тотално невежество, по пък взех решение да не чета за неща, които не възнамерявам да практикувам. Та така - аз си мисля, че всички четем, но колко успяваме да се ползваме от прочетеното е друг въпрос, а съвсем друго е, че не всичката теория, на която попадаме е достоверна :x , пък и различните условия карат един и същи сорт, да се проявява по различен начин. Това за розите си е цяла наука и аз съм наистина благодарна на всички, които споделят опита си с останалите, но не мога да искам от тях да ми синтезират и подреждат информацията, макар че, както вече споменах - вие така или иначе го правите и аз съм благодарна за това :liubov: .
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от calico »

не ме разбра :tzvetentze: . не ти препоръчах да четеш с цел знания за розите, а само да видиш как в началото на всички, през 2010 никой не е знаел почти нищо за розите, даже и Дал е писала неща коиито знам че сега не би написала.
това имах предвид, как за няма и две години толкова много хора научиха толкова много за розите :ieeee:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от nadin »

не знам къде да го сложа
ама намерих един документ който в таблици е систематизирал инфото за най-популярните и харесвани рози
За съжалениое е на френски ама таблиците са разбираеми.
http://www.jejardine.org/images/stories ... jdf576.pdf
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от johnstalker »

Библиотека за рози е добро име за този подфорум. Нека дискусията продължи тук ако има мераклии. ;)
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”