База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнениеот orkud » Пет Юли 22, 2011 4:48 pm

Не е тук мястото, но имам едно предложение. Половината форум и кусур е болен от розАвата болест. Непрекъснато ровим из чужди търсачки, като в тази http://www.helpmefind.com/rose/plants.php търсенете е ограничено по критерии, а в http://www.rosebook.ru/roses/ поне е по лесно, но пък не всички сортове ги има.
Предлагам да положим основите на наша енциклопедия и база данни. Няма да стане бързо и няма да е лесно, но поне ще можем да пишем коментари за всяка роза, съобразено с нашите условия, а не като досега, четеш издръжлива, но е за Англия.
Може да си обсъдим начина и формата, ако решите, че има логика в предложението ми. Тогава може да помолим Равик да отдели темата, но ако мислите, че не е възможно, няма смисъл да откривам нова тема :angelche:
Добавям веднага, че ако решим да започнем, ще поема личен ангажимент като начало да потърся и преведа колкото мога :lol: данните за примерно 10 сорта рози, желателно е от сортове, които имам, за да добавя актуални коментари.

Ако всеки се включи съобразно силите и възможностите си, базата ще набъбне бързо и постепенно :ieeemyzh:
Аватар
orkud
Кафе машина

Re: Розите в нашите градини

Мнениеот denitsavm » Пет Юли 22, 2011 5:05 pm

Никак не е лоша идеята, но май не може да стане като тия търсачки, освен ако някой не направи такава отделно от форума :hmmm: Друг вариант, според мен доста удачен е да направим отделен раздел и в него всеки сорт роза да си има тема - така ще е най-структурирано и лесно за търсене и избор :nod: Същото може и за клематиси и разни други общообичани растения да се направи :dovolen:
Less Grass – More Flowers

Дворчето: http://www.album.bg/denitsavm/albums/140576/
Аватар
denitsavm
Наркоман

Години: 40

Мнениеот orkud » Пет Юли 22, 2011 5:16 pm

Може би Равик ще каже дали е възможно и как да се направи :hmmm:
Аватар
orkud
Кафе машина

Мнениеот calico » Пет Юли 22, 2011 6:56 pm

orkud написа:Не е тук мястото, но имам едно предложение. Половината форум и кусур е болен от розАвата болест. Непрекъснато ровим из чужди търсачки, като в тази http://www.helpmefind.com/rose/plants.php търсенете е ограничено по критерии, а в http://www.rosebook.ru/roses/ поне е по лесно, но пък не всички сортове ги има.
Предлагам да положим основите на наша енциклопедия и база данни. Няма да стане бързо и няма да е лесно, но поне ще можем да пишем коментари за всяка роза, съобразено с нашите условия, а не като досега, четеш издръжлива, но е за Англия.
Може да си обсъдим начина и формата, ако решите, че има логика в предложението ми. Тогава може да помолим Равик да отдели темата, но ако мислите, че не е възможно, няма смисъл да откривам нова тема :angelche:
Добавям веднага, че ако решим да започнем, ще поема личен ангажимент като начало да потърся и преведа колкото мога :lol: данните за примерно 10 сорта рози, желателно е от сортове, които имам, за да добавя актуални коментари.

Ако всеки се включи съобразно силите и възможностите си, базата ще набъбне бързо и постепенно :ieeemyzh:

идеята е отлична, тъкмо няма да показваме само картички на рози, а както на мен ми се иска- розови храсти
Дано стане :stiskam:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман

Мнениеот zeleno » Пет Юли 22, 2011 7:50 pm

Много хубава идея
Пък и началото вече е положено с Носталгия.......................
Но трябва темите да са изчистени от всякакъв спам за да не са прекалено обемни......да не съдържат колебания отностно сорта /тя ли е или не е тя и защо се държи като друга............../
Аватар
zeleno
Наркоман

Мнениеот calico » Съб Юли 23, 2011 8:37 am

Относно идеята за информацията за всяка роза, мисля че за да даваме изобщо такава информация розата трябва да е поне на две години, иначе е възможно да е некоректна.

ето аз например съм много доволна от Hyde Hall, ама тя е само на 5 месеца. Храстчето е високо две педи, но се разпростря на ширина почти на 60-70 см и непрекъснато на него има към 30-40 пъпки и цвята. жегата не пречи май само на тази роза. Цвета не е едър, среден е, отначало хубаво розово а при прецъфтяване бяло. и така винаги има и бели и розови цветове на храстчето. Но може би чак на третата година ще мога да кажа нещо категорично за тази роза
за сега е най-обилно и непрекъснато цъфтящата ми роза.

ето цвета при разцъфтяване и при прецъфтяване и общия вид на храстчето. Снимките не са добри но с таз сапунерка толкова мога
Изображение Изображение Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
Аватар
calico
Наркоман

Мнениеот orkud » Съб Юли 23, 2011 8:49 am

calico, аз затова харесвам руската енциклопедия, защото първо е инфо за розата според източници в нета, но после има коментари точно като твоя в момента - поведение на розата в различни моменти на растеж и при относително различни условия. Дори и при нас има по-топли и по-студени райони и отделно по-поливни и по-сухи краища и така всеки може да говори за това, как се държи при него.
Аватар
orkud
Кафе машина

Мнениеот ljuboznatelna » Нед Юли 24, 2011 9:07 am

orkud,супер е предложението ти, за отделен сайт ли говориш или в този (макар че към сайта не виждам никъде препратка от форума)?
Според мен най-лесно е, ако за всяка роза се отвори тема в нов подфорум Енциклопедия на розите (да речем), където в първия постинг да са общите характеристики и снимка, всеки да си пише как се държи неговата роза и при какви условия е, а да има закована тема, където да са изброени по азбучен ред и всяко име да е линк към съответната тема. Или да се разделят рози и клематиси, като клематисите си отидат при градинските китки (само да не се обиди някой)
Нещо такова:

Енциклопедия/библиотека на розите в България(подлежи на промяна :D )

А

Абрахам Незнамсикой

Б

Бъра бъра

Естествено, трябва да я води човек, който си поназнайва розите, модератор е или му се дадат права да допълва темата, и има излишно време и ентусиазъм :mrgreen:
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Кафе машина

Години: 46

Мнениеот Роза1924 » Нед Юли 24, 2011 9:30 am

Идеята е чудесна, но реализацията изисква доста работа и добър софтуер. Навремето съм работила с база данни в Access и мисля, че тази програма е много подходяща и за нашия случай. Можеш да ровиш и да добавяш в дълбочина и информацията да си остане прегледна. Но това мога да го кажа само като потребител, без да мога да го направя.
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот orkud » Нед Юли 24, 2011 9:57 am

Трябва да чуем Равик какво ще каже по въпроса, защото ето, ще се съберем ентусиасти, но е свързано и с възможности, нещо, на което само тя може да ни отговори :tzvetentze:
Аватар
orkud
Кафе машина

Мнениеот estrella74 » Нед Юли 24, 2011 10:55 pm

И аз мисля, че ще е чудесно да си имаме такава енциклопедия. :dovolen: Дано да се осъществи тази идея :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
Изображение
Аватар
estrella74
Кафеджия/Кафеджийка

Re: База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнениеот ravik » Сря Юли 27, 2011 10:04 am

Като за начало, отделих дискусията в отделна тема. :)

Идеята според мен е супер, като има няколко неща, за които се сещам:

1. Относно структурирането на форума:
а. Вариант е да разделим клематисите и розите в две отделни секции. Тогава новите теми за розите могат да са в секцията с розите, но ще се мешат с общите теми за розите.
б. Вторият вариант е да направя само отделна секция База данни/Библиотека/Енциклопедия на розите и там да има една закована тема по азбучен ред с линкове, както Любознателна е предложила. Отделните теми по видове да имат основната информация събрана в първия пост от темата и тази информация да се допълва и обновява постоянно. Цитирам orkud какво ми е писала и мисля, че е добра идея:
orkud написа:...Аз обмислям нещо като това например -

Непременно да се почва с заковани данни за розата, които включват максимум данни са сорта от нета - родители, цвят, селекционер, храст, аромат и т.н.
Ще е хубаво, ако има възможност за нещо като наша схема касаеща поведението на розата при наши условия и тази база да се попълва постепенно.
Например - болести, поведение при дъжд, зимуване, устойчивост на жега и т.н. може и оценки по някакви показатели :hmmm:
И едва после да има коментари

бих добавила и снимки, освен коментари. ;)

2. Знам, че знаете, ама си е бая работа. ;) На мен не ми е проблем да създам секцията и основните теми, но самото поддържане на информацията няма да имам време да го правя, а и не разбирам от рози, така че ще трябват помощници. До момента оркуд изяви желание и ще и дам права за редакция в новата секция, за да може да се структурира и систематизира информацията и да се допълва общата информация за всяка роза в първото мнение, на база информацията дадена като коментари в съответната тема. Ако още някой има желание да помага, нека ми се обади, за да дам права за редакция и на него/нея.

3. Относно Аксес-ката база данни - аз честно казано съм работила с Аксес много, много отдавна и почти нищо не си спомням. Предимство да се ползва база данни са лесните търсения по ключови критерии. Това за съжаление не се сещам как да стане във форума.
Това, което би могло да се направи обаче е нещо като много обща легенда в закованата тема с изброените рози по азбучен ред. Нещо такова:
А
Абрахам Нещо си (розова, храстовидна, нам-си-още каква)
Б
Бабината роза (жълта, катерлива, цъфти през пролетта)

Това май се сещам на първо време - вие какво мислите?
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
ravik
Кафе машина

Мнениеот dal » Сря Юли 27, 2011 11:36 am

Па и не е издържано граматично ,Е оти се не сетихте миналатагодина, що нещосъм изписала потемите да го повтарям ли :hmmm:
dal
Наркоман

Мнениеот orkud » Сря Юли 27, 2011 1:14 pm

Извадката е от лично съобщение и не съм се старала да спазвам граматика, а да нахвърлям варианти :oops:
Виноват съм и за това, че се сетих чак сега :hmmm:
Ама ще ровим и повтаряме и ще е много работа. Трябва много хора да се включим и да го направим заедно, иначе просто няма да стане :D
Последна промяна orkud на Сря Юли 27, 2011 1:40 pm, променена общо 1 път
Аватар
orkud
Кафе машина

Мнениеот calico » Сря Юли 27, 2011 1:31 pm

dal написа:Па и не е издържано граматично ,Е оти се не сетихте миналатагодина, що нещосъм изписала потемите да го повтарям ли :hmmm:

ми да! :angelche:

ама то и без това имаме остинки и разни други маркови рози едва на 1-2-3 години, тъй че отсега нататък ще са важни данните които ще се дават.
досега беше само на етап "розата още не е в максисума си"

а сега ще е. :mrgreen:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
Аватар
calico
Наркоман

Следваща

Назад към Енциклопедия на розите