България

Модератор: scleri

лалесъм

Re: България

Мнение от лалесъм »

Ами, Гео, то нещата са ясни - от изброените аспекти за оценка, съотношението е 3:1 в полза на действията на Борис ;) Останалото са свободни интерпретации. Например за тогавашната българска аристокрация - група хора, която иска запазване на статуквото. Та кой мисли само от собствената си камбанария - те или Борис? Бил ли е той слаб и хитър управник? Според мен е бил дълбоко религиозен, даже малко фанатик като всеки, който открива за себе си ново начало. Нещо като пушач отказал цигарите - ми той не може да понася вече цигарен дим :lol: Бил ли е тиранин дето изтрепал сума ти народ, за да запази собствената си глава? Той нали сдал властта на първородния си син и се оттеглил в манастир - за каква заплаха за главата му говорим тогава :hmmm: Но какъвто и да е бил Борис І аз лично си пожелавам повече наши управници като него - да имат поглед в бъдещето за родината си и това да е най-важното за тях :daaa:
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: България

Мнение от penkeler »

Струва ми се, че тази тема много незаслучено е занемарена. Според мен, в днешно време, при толкова много информация в мрежата, може би темата е доста актуална и не може да не развълнува всеки българин, който се чувства такъв. Вярно е, че се изисква сериозна преценка спрямо източниците и съдържанието което ни се предлага, но с повече внимание и заинтересованост, фалшификатите бързо започват да се открояват. Аз също нямам никаква сериозна потготовка по история, но когато имаш достъп до цитати на древни хронисти, до които имаха достъп само избрани, и това което сме учили в училище, може да си направиш изводи. Много голяма част в учебниците ни по история е по скоро чужда пропаганда, политика и интереси, а голяма част от детайлите са спестени, изопачени или направо измислени. Истината е, че чуждите историци и политици знаят много повече за българите от колкото ние в България. За да не бъда голословен ще посоча един линк, където могат да се прочетат доста мнения от авторитетни личности за българите. Публикацията не е от авторитетно издание, а от вестник, но всяка една мисъл може да се провери в мрежата за да се уверим, че не е журналистическа измислица.
https://trakiaworld.com/c/Bulgaria/BALG ... LIZATsIYa-
Това не е всичко, а само едно малко зрънце от огромната спестявана ни информация, за да размразим темата, а ако има интерес можем да продължим с общи усилия.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: България

Мнение от penkeler »

Не знам дали корона вируса е виновен или заради по принцип слабата активност в целия раздел, а не само в тази тема, не се получи очаквания резултат. Не ми остава друго, освен да добавя своето мнение по старите коментари, което преди спестих за да не става коментара ми прекалено дълъг.
Още първия коментар на " Neli » пет окт 28, 2011 7:53 am" дава повод за добро начало, но липсва последващо развитие и всичко заглъхва. В статията от " Deutsche Welle" се говорят верни неща, но по стара традиция се спестява името на народа, който е автор на тази цивилизация, а е наречен с измисленото понятие "староевропейци". Не, че е грешно, но на тези "староевропейци" гърци и римляни са дали конкретно име и то е траки. Не са достигнали до нас сведения как тези "траки" са се самонаричали, но не това е проблема. Още от древността някои народи са знаели заслугата им за разпространение на цивилизация по света и са правили всичко за да заличат техния принос и да припишат всичко на себе си. С времето броя на народите се увеличава и желаещите стават повече, а истинските творци на историята биват изтласкани и заличени, за да може всеки да си припише това което е успял открадне и да внуши на света, че е негово дело. Това продължава и до днес. За щастие в днешното време възможностите за лесен достъп и разпространение на информация са на достатъчно ниво, за да изобличат манипулациите и лъжите разпространявани в миналото. Освен това в последните десетилетия археологията ни залива с нови артефакти, а истинските историци с информация от нови източници и стари такива, но с по задълбочен анализ.
Та за тези траки. Ами според Херодот те са най многобройния народ след индийците: „Траките след индийците са най-многобройните в света. Ако те бяха нещо общо и се управляваха само от един владетел, биха били непобедими и според мен най-могъщи от всички, които съществуват." (Hdt, V, 3)
Те са около 200 племена с еднакви традиции, език, обичаи и произход. Населяват интензивно територии от Егейско море до средна Азия, по голямата част от Мала Азия, а отделни племена и групи са стигали до Индия, северен Китай и даже до Тихия океан, но на тези територии влиянието им не е добре проучено и е по слабо известно. Това не пречи обаче на спекуланти да търсят произхода на българите в най различничасти на Азия. Има достатъчно все още неунищожени сведения от древни хронисти, че българите са с тракиски произход, а това се потвърждава и от ДНК анализи.
Йоан Цеца и Йоан Малала ни съобщават, че българи са участвали в Троянската война.
https://bg.wikipedia.org/wiki/Мирмидони

Йоан Малала и Йоан Екзарх направо твърдят, че Ахил е бил българин (ДЯК ком. с. 211)

Зонара - речник - "Пеонци - латинци или тракийски народ, македони. Тези са така наречените панонци. Панонците са българи."

Йоан Цецас - „Хилиади” - "Пеонците са българи".

Михаил Аталиат - „История” - ...мизи са със сигурност българите, които по-късно получили своето ново название...", "...българите са мирмидонците..."

Касиодор (VI век, римски историк) - пише, че "Българите са стар мизийски или илирийски народ".

Лаоник Халкондил (Laonicus Chalcondyles) - казва, че трибалите ("тракийски" народ) са били най-древният и най-големият от всички народи. "Сега те биват наричани българи”.
И още много... За най старата писменост няма да коментирам защото гугъл знае достатъчно, но ще добавя, че точно ние сме съхранили най добре освен традиции и обичаи, но също езика и писмеността. Траките както бяха безписмени (още го пише в учебниците), се оказаха с най старата писменост от която всички са взаимствали.
По отношение на покръстването също има много изкривено представяне в учебниците. Покръстването на балканите запчва в средата на първи век сл. н. е. и до основаването на Дунавска България голяма част от населението на Балканите е било християни. За покръстване се говори още за Кубрат, някои хунски племена, гети, скити и много други. Разпространени са обаче няколко различни течения, които по късно са били обявени за еретични и са преследвани от Константинопол. По този начин християнството не е било еднозначно, по скоро разделено на секти. Има сведения за християнска титла на Тервел. Обикновено ни се представя историята на Паисий, но приблизително по същото време са писани още няколко, които не знам защо се премълчават. Това са " История во кратце о болгарском народе словенском" на отец Спиридон Габровски, "История на България от Блазиус Клайнер", съставена в 1761 г., „Зографската история“ от анонимен автор, а може би и други.
Легендата която знаем за Борис, с ослепяването на сина си, я срещаме още при Тервел(Тривелий) на стр. 15, 16 от pdf-а.

Или в оригинала на стр. 21, 22 от книгата.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... _Pavlovich
Някои дори се съмняват в реалното съществуване на личност като Борис, но аз лично не го приемам сериозно. По негово време всъщност официално се утвърждава коя точно християнска религия е обявена за официална държавна. Това реално е политически акт, а не покръстване, както ние си го представяме. Всъщност дори не знам кой как си го представя защото това "не сме го учили" и сигурно има такива които си го представят като кампаниен ритуал, съпътстван от продължителни празненства и веселие. За мен това, както и утвърждаването на Кирилицата като официална азбука са политически ходове за утвърждаване на държавата, която се явява третата европейска империя, след Византийската и Франкската, които вече са били принудени да се съобразяват с нея. Истината рано или късно си намира път за да излезе наяве, макар първоначално да изглежда странна.
Една научна истина минава през три етапа в човешкото съзнание: - това не може да бъде - тук може би има нещо - я, как не сме го знаели досега! (Александър Хумболт)
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: България

Мнение от penkeler »

Не мога да преценя дали има интерес към темата или само "случайни разглеждания", но все още имам намерение да допълня нещо към публикуваното преди. Хареса ми един девиз от блогър в мрежата и ще започна с него.
"КОГАТО ЗНАЕМ КОИ СМЕ И ОТ КЪДЕ СМЕ ТРЪГНАЛИ, ЩЕ ЗНАЕМ КЪДЕ СМЕ БИЛИ, ОТ КЪДЕ ИДВАМЕ, ЗАЩО СМЕ ТУК И КЪДЕ ОТИВАМЕ" Е.Андреев
Не знам кой как оценява тези думи, но на мен ми омръзна да съм никой и да ми внушават, че нищо не зависи от мен. Според моето лично мнение, няма по низши и по визши личности, а има такива които търсят истината и такива, които се опитват да я заличат, скрият или подменят заради лична изгода. И едните, и другите имат симпатизанти и поддръжници, но това е друга тема.
Каквито и да сме били, имаме право да бъдем информирани, а не "светилата на науката" да ни будалкат с десетки "хипотези", без изобщо да ги доказват категорично, а да изказват само предположения и да се оправдават, че няма достатъчно факти за да се оформи становище. Как до края на XIX век е имало въсможност да се изрази становище, от взрожденци и патриоти, а след Руско-турската война (1877 – 1878) всичко се загубва? Самия Христо Ботев (има мнение, че може и да е Любен Каравелов) е направил превод на изследване от Д. И. Иловайски "За славянското происхождение на дунавските бѫлгаре " и го е публикувал в 1875 г. в Букурещ. Тогава се е знаело, а днес не.
https://classic.europeana.eu/portal/bg/ ... ium=button
Не мисля, че трябва да говорим за Г. С. Раковски, който има една камара публикации по този въпрос, а и още много други възрожденци които говорят все за едно и също. Още през турско време, в българските училища се е преподавала друга история.
http://www.nmogabrovo.com/Layout/produc ... 30_l4.html
И конкретния текст за българите:
http://www.nmogabrovo.com/uploads/vesko/404Vd.jpeg
Изведнъж след 1878 станахме тюрки, монголи, татари, иранци, фини и всякакви други, но само не и българи. На всичко отгоре няма нито едно доказателство, а само информация за присъствие на българи тук или там. Никой не оспорва присъствието, но защо не се обръща внимание, на времето за което се говори и дали няма по ранни сведения в други територии? Историята не започва нито от 681 г. сл. ХР. , нито от 2500 г. пр. Хр.
Ако се върнем достатъчно назад във времето, картината коренно се променя, но трябва ли да минат още векове за да стане достояние на всеки?
https://www.academia.edu/33315517/Бълга ... Б._Шкодров
https://www.sbs.com.au/language/bulgari ... t-part-one
Дали, все пак, нищо не зависи от нас и трябва да продължаваме да бъдем "никои" в новия глобален свят? Дали тази позиция ще ни е полезна и в бъдеще, така както е била до сега? Ако някога не е имало лесен достъп до нова информация, днес всичко е различно.
https://www.sbs.com.au/language/bulgari ... t-part-one
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: България

Мнение от Гео, граф »

Тъй като не всеки съфорумец има фейсбук профил, ще споделя, копирайки, две публикации. Защо ми се преплетоха в акъла не знам, но струва ми се, двете се надграждат и допълват. А и има над какво да се замисли човек.


Pleven Now / Плевен сега
1 юли в 16:30 ч.

''Представете си, че сте родени през 1900 година.
Когато сте на 14 години, започва Първата световна война и тя завършва, когато сте на 18 години с 22 милиона загинали.
Скоро след нея се появява глобалната пандемия от испанския грип, който убива 50 милиона души. А вие сте живи и на 20 години.
Когато сте на 29, преживявате глобалната икономическа криза, която започва с колапса на Нюйоркската фондова борса, причинявайки инфлация, безработица и глад.
Когато сте на 33 години, нацистите идват на власт.
Когато сте на 39 години, започва Втората световна война и завършва, когато сте на 45 години с 60 милиона загинали. В Холокоста умират 6 милиона евреи.
Когато сте на 52 години, започва Корейската война.
Когато сте на 64 години, започва войната във Виетнам и завършва, когато сте на 75 години.
Дете, родено през 1985 г., може да смята, че бабите и дядовците му нямат представа колко е труден живота, но в действителност те са преживели няколко войни и големи катастрофи.
Днес имаме всички удобства в един нов свят, на фона на нова пандемия. Но се оплакваме, защото трябва да носим маски. Оплакваме се, че трябва да останем затворени в домовете си, където имаме храна, електричество, течаща вода, wifi, дори Netflix! Нищо от това не е било налично преди. Но човечеството е оцеляло при тези обстоятелства и не е загубило радостта си от живота.
Една малка промяна в нашата перспектива може да доведе до чудеса. Трябва да сме благодарни, че сме живи. Трябва да направим всичко необходимо, за да се пазим и да си помагаме.''


.........................................................................

''За живота накратко…

- Най-страшното на този свят е да ти се счупи куража.
- От какво се чупи куража, бабо?
- От мъка. От голяма мъка.
- Леля затова ли не става от леглото?
- Затова. Няма за какво. Погреба децата си.
- А ще се оправи ли?
- Не. Мъката й е страшна.
- Оправя ли се счупен кураж, бабо?
- Зависи.
- От какво?
- Какъв човек си, колко ти е тежко и колко можеш да носиш.
- Как се оправя?
- С работа.
- Само?!
- Не е малко. Ако си станал сутринта и работиш нещо, значи си намерил причина да живееш.
- Какво да направя, за да не ми се чупи куража?
- Работи! Няма да мислиш какво и как е станало! Ще мислиш какво и как можеш да направиш!
- На теб чупил ли ти се е куража?
- Да, един път.
- И?
- Свекърва ми – баба ти Рада, каза: „Булка, и да ревем файда няма! Дай да станем и да видим какво можем да направим!” И станахме…
- Ами, ако не намериш сили да станеш?
- Да не дава Господ! Ама, ако се случи, няма да се даваш! Ставаш и продължаваш! Бог си знае работата!

Ръката на баба... на 100 години

Диана Стефанова''


Изображение

ПП. За материалите благодаря на БетиМ, която за съжаление поспря да пише тук, а за другия на Люб, която го сподели от стената на Ноел.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: България

Мнение от scleri »

Както вече и малките деца знаят всяка ваксина си върви в комплект с различни странични ефекти. Висока температура, втрисане, и т.н.
Снощи, с още двама верни другари ударихме по две дози от една много добра българска домашна ваксина. След като не изчакахме двайсет дена между двата приема съвсем логично веднага се проявиха и страничните ефекти, а на тази конкретно ваксина един от страничните ефекти е силното повишаване на патриотичните чувства. Чак до пеене на патриотични песни, и развяване на българското знаме по пустите среднощни улици не стигнахме, но проведохме една задълбочена дискусия на тема " Какво ни дава гордост да се наречем българи".
Съвременни псевдоповоди като българската следа в изобретяването на компютъра, и опаковането на Райхстага бяха веднага отхвърлени. На края стигнахме до заключението че един от малкото поводи да се гордеем че сме българи е факта че в историята ни няма нито едно пленено бойно знаме.
Човека който виждате на долната снимка е един от хората дали ни възможността да се гордеем с този факт.
Имам един Фейсбук приятел който работи в хасковския музей. Освен на него едва ли на някой друг тази снимка говори нещо, а не трябва да е така. За това искам накратко да ви разкажа историята на този български офицер. Това е подполковник Марин Куцаров. През далечната 1918год. той командва 19-ти Шуменски пехотен полк.
Току що е завършила Първата световна война. По силата на подписаното Солунско примирие всички български войски които по това време се намират на запад от Солунския меридиан трябва да останат в плен на Антантата. Командвания от подполковник Куцаров полк е в това число. На 6-ти октомври 1918год. / запомнил съм датата защото точно на този ден след 41 год. съм се родил аз / подполковник Куцаров нарежда целия личен състав на полка, / от над 3500 човека / да се строи на една широка поляна на която гори голям огън. Подполковник Куцаров изнася една прочувствена реч в която благодари на войниците за проявените от тях храброст и мъжество в отминалите битки. След това им съобщава че по силата на примирието трябва да предадат цялото си въоръжение на французите които ще дойдат на другия ден. Оръжието си, казва той, ще предадем, но знамето никога. По-добре то да изгори отколкото да попадне в ръцете на врага. След това заповядва на знаменосеца да изнесе полковото знаме. Взема го от ръцете му. Отдава му чест за последен път, коленичи, и го поставя в пламъците. След два дена, на 8-ми октомври, французите напразно разпитват къде е знамето. То отдавна се е превърнало в пепел. Девет месеца по-късно, през май 1919год. в щаба на 19-ти Шуменски полк, който по това време е разквартируван в Разград, влиза подполковник Куцаров. Той обаче е посрещнат хладно от бившите си колеги. По-младите от тях дори открито го обвиняват в проява на страхливост. Според тях той е трябвало да се самоубие след като е изгорил знамето. Подполковник Куцаров мълчаливо сваля куртката си. Разпаря хастара и, и от там вади непокътнато знамето на полка. /Същото което виждате на втората снимка. /
Вечерта на 5-ти октомври той сваля знамето, и го зашива в хастара на куртката си. След това на неговото място навива няколко стари парцала, и отгоре слага калъфа на знамето. На следващия ден всички виждат как знамето гори, но всъщност изгаря само калъфа му.
В следващите девет месеца, докато е в плен командира е на щрек. Винаги спи сам. Никога, и с никой не споделя голямата си тайна. Заедно с подполковника знамето преминава през военнопленническите лагери в Прилеп, гара Лерин, Суровичево и Малък Караборун, без никой да подозира за съществуването му.
Новината за спасеното знаме се разчува из целия град буквално за секунди. Куцаров е занесен на ръце от своите колеги до площада където говори пред събралото се множество. Подвига му не остана незабелязан. Той е награден с с орден „За храброст“, и със специалния знак „За спасяване на знаме“. Военната му кариера се развива успешно. През 1928 год. става генерал майор.
За съжаление след 1944год. той е уволнен от служба заедно с останалите " царски" офицери. Умира през 1949 год. в родния си град Шумен.


Изображение


Изображение
velogin
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Май 2, '21, 08:23

Re: България

Мнение от velogin »

Какво ще кажете за тази статия
http://otioti.info/%d0%b8%d1%81%d1%82%d ... %be%d1%82/
На мен ми стана интересно!

Според мен генетиката след време ще докаже много исторически факти.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 564 пъти

Re: България

Мнение от Shami »

Много интересна тема.Жалко,че малко се пише в нея. :snif:
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: България

Мнение от penkeler »

velogin написа: Май 2, '21, 08:36 Какво ще кажете за тази статия
http://otioti.info/%d0%b8%d1%81%d1%82%d ... %be%d1%82/
На мен ми стана интересно!

Според мен генетиката след време ще докаже много исторически факти.
И на мен така преди 3-4 години ми беше станало интересно, попадайки на подобна информация и като поразрових малко в мрежата се оказа, че подобни малко известни материали за българската история има достатъчно много, но само трябва да си даваш сметка за сериозността на източника, а не да приемаш всичко за чиста монета. В случая се говори за първата печатна българска история от Христаки Павлович на основата на "История слабвяноболгарская" на Паисий, като текста е с известна преработка и осъвременен според времето си.
https://bg.wikipedia.org/wiki/Царствени ... болгарская
От горния линк има препратка за четене или изтегляне на цялата книга, със стар шрифт. Същата, със съвременен български шрифт е достъпна тук:


Както вече споменах информация има в изобилие, но един от многото сайтове в който освен друго на едно място има достъп до повечко подобни издания и точно затова се спирам на него, мога да предложа този:

https://starotarnovo.blogspot.com/p/blog-page_6.html

В колона от дясната страна има препратки към още раздели: "Архимандрит Кирил Рилски за истинската история", "Непознатата история" и др.
Отделно, в мрежата има много чужди древни и не чак толкова древни автори, които ни дават ценни сведения за непознати за нас моменти от собствената ни история, но за сега толкова.
Публикувай отговор

Обратно към “История и археология”