Древните каменни загадки

Модератор: scleri

Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Древните каменни загадки

Мнение от Миша »

Има една странна болест,която те разболява по прекрасен начин.Тя те кара да търсиш безмълвните послания на камъка,да се прекланяш пред красотата му,да се опиташ да разбереш езика му.Скалната болест е опасна болест.Веднъж хване ли те,тя те завладява,а усещането е за нещо тайнствено и недостижимо,нещо величествено и неповторимо.Това чувство те пленява с мощта си и те пренася в друг свят,свят,в който красивото и приказното са преплетени в една неповторима игра ,в която въображението е безсилно пред величието на реалността.
И понеже аз съм крайно пристрастна и преди всичко се гордея с това,което имаме в България,започвам темата с Родопите-тайнствено и величествено кътче от нашата родина.Дивна красота,скрила в себе си богатствата и тайните на древните паметници ,на прастари легенди и митове.Една от тях е тайната на скалните комплекси .

Перперикон,Татул,Харман кая ,Ковил,Дъждовница,Женда ....,скални светилища,ниши,астрономически календари и странни неразгадаеми улеи ,продължаващи с десетки метри,каменни корита и кладенци....Навсякъде в Родопите древните хора са оставили своя отпечатък,и може би едно послание,което ние в забързаното си ежедневие не можем да разберем.


Изображение

Изображение

Изображение

За Перперикон и Татул е говорено много,ние ще поговорим за нещо не толкова познато.


Родопа планина е уникална с нещо,което наистина го има и другаде,но никъде в такива мащаби.Скалните ниши.Многобройни,често на недостъпни места,на групи по стотици или само по десетина,те стоят там ,безмълвни и необясними.Наричат ги сирачетата на археологията,защото почти никой не им обръща внимание.Скални ниши има на много места по света,но тези тук са едни от най-древните и най-многобройните.Предполага се,че са около 2000 само за Източните Родопи,и непрекъснато се откриват нови и нови.Възрастта им е трудно да се определи ,според различните автори варира от 6000 г пр.н.е. до 500г пр.н.е.

Ето и накратко най-разпространените теории.
Проф. Александър Фол: Там са посвещавали достойните тракийци

Според проф. Фол скалните ниши са ритуално обработени пространства върху лицето на майката планина. Свързва ги с изпълняването на обряд, в който са въвлечени само мъже, достойни да бъдат посветени в тракийската проторелигия. Самото посвещаване е изисквало всеки избран да постави дар в нишата на своя род.
Професорът, който вижда в нишите още по-голяма степен на сакралност, прави догадката за изпълняването и на един друг ритуал – посвещаването на „избраните“ в орфическите религиозни церемонии. Главно действащо лице в Орфическите мистерии бил царят жрец. Единствено на него било отредено да стане цар бог, който имал правото да урежда природата и да съди хората. Обикновеният тракиец не можел да смята царя за свой прародител. Той можел само да изповядва култа към него, в който била съсредоточена вярата в безсмъртието на душата, споделяна от всеки член на тракийското общество. Затова, когато царят-жрец се качвал на върха на скалата, за да изпълни орфическите тайнства заедно с избраните да бъдат посветени в тях, простосмъртните само ги наблюдавали отдолу с „очите на скалните ниши”

Проф. Валерия Фол: Младежите са поставяли дарове на богинята майка

Тя смята, че изсечените на непристъпни скали и масива ниши, обърнати към една от слънчевите посоки, предполагат една по-висока степен на обредност. Подобно на дупките в хоризонталните скали, така и при високоскалните ниши може да се допуска, че изсичането е било еднократен обреден акт. Тя не изключва в тях да са поставяни свещени предмети (посредници) на определени дни, свързани с някакъв космогоничен или инициационен обред.

Д-р Георги Нихризов: Това са некрополи

Нихризов вижда в нишите своеобразни некрополи – основни погребални съоръжения на траките през ранножелязната епоха. В тях древните са поставяли урните с праха на покойниците. Досега не са намерени артефакти, които да доказват изпълняването на поминален обред.

Арх. Ана Радунчева: Нишите са врата към отвъдното

Археоложката Ана Радунчева обяснява по различен начин скалните ниши. „Смятам, че за древните те са отворяли пътя към отвъдното и са нещо като врата мажду двата свята. Правени са за значим покойник или за група покойници на точно определени места, но различни за отделните родове и племена.“

Съществуват и други теории,например,че това са пчелни кошери или пък някакъв вид карта,която ни показва незнайно какво и незнайно къде,има и друга теория,според която младите от племето е трябвало да издълбаят своя ниша,за да бъдат приети сред мъжете.


Всички тези теории обаче не обясняват начина,по който са дълбани тези ниши.Някои ниши са разположени на такива места,че се виждат само при полет,така са и открити.Други са на недостъпни скали,по които трудно би могло да се спусне някой с въже или да се построи скеле,за да се достигне до местата,където са дълбани.
Ето разказ на един алпинист-изследовател

"За целта се завърнах нарочно именно на скалите до с.Дъждовница, където се намират може би най-труднодостъпните ниши в Родопите. Скалата е около 50 метра висока и при огледа й от долу окончателно се убедих, че скеле е невъзможно да се вдигне на тази височина от терена при надвес в горната част на скалата. Катеренето от долу е доста рисковано не само поради надвеса, а и защото скалата на големи участъци е нестабилна и ронлива. Нишите са на около 40 метра от земята. От върха на скалата Милко организира установката за спускане на рапел. Едната група ниши се намира под 6 метрова козирка. Можеш да ги видиш сравнително от близо от малка площадчица, до която обаче можеш да стигнеш само на рапел от върха на скалата, преодолявайки един по-малък таван. Няма следи от дупки или места, удобни за осигуряване по някакъв начин. Другите шест ниши образуват и те като цяло триътълник или трапец на обратния наклон на издаден навън триъгълен скален зъб под площадката. Без съоръжения са недостижими, почти невъзможно е да се задържиш дълго време прилепен към скалата, камо ли да дълбаеш седмици камъка. Близкото разстояние до ръба и съответно късото въже също са проблем. "
Изображение

Изображение
Догадките продължават,а истината,истината едва ли някога ще я разберем.

Насладете се на красотата на древните ниши,наравно с чудната магия на скалите.

Боровица
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Студен кладенец
Изображение

Тук освен скалните ниши се виждат и други каменни съоръжения.Смята се,че това са били скални гробници,сега полуразрушени. Въпрос на догадки,все още няма категорично доказателство в тази насока.Те си стоят,просто стени,издълбани в скалата.

Изображение

Изображение

Изображение

И отново Боровица,скални гъби
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

снимките са на Филип Апостолов тук

Дъждовница
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Девойката-игра на природата,или древна скултора

Изображение

http://dagdovnizarocks2.hit.bg/index_Da ... Rapel.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Женда
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И още снимки
Изображение

Изображение

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
nikolica
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1036
Регистриран на: Дек 1, '09, 06:57
Местоположение: пловдив

Re: Древните каменни загадки

Мнение от nikolica »

Миша, прекрасен разказ, благодаря ти.
Няма нужда да се ядосвате за нещо, което може да се промени. А ако не може да се промени, съвсем няма смисъл.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Древните каменни загадки

Мнение от Blue sky »

Наистина прекрасен разказ :nod: благодаря :tzvetentze: :tzeluvka:
А за мен повече от това. Виждала съм каменните ниши на Студен кладенец от водата в язовира - това е нещо наистина много вълнуващо като гледка. И много странно дори имахме голям спор с останалите, това естествени образувания ли са или не, защото тук са снимани тези на склона, но има и едни, които са на такова абсурдно място, че наистина :shock: как са направени, а и гледани от поне 100 метра денивелация човек не е съвсем сигурен какво вижда :mrgreen: . Искахме да се катерим да ги огледаме по-добре, но се отказахме, мястото е пълно със змии, адски диво, сипей, изобщо не е лесна работа, а и после, самата скала, в която са издълбани е отвесна и пак е висока поне 40 метра.

Ето още малко снимки, конкретно на тези, защото много ме привличат :nod:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Древните каменни загадки

Мнение от Blue sky »

И още малко ниши - Орлови скали - Кузгун кая

Изображение

Изображение

Трапецовидните ниши на Орлови скали са относително големи, повечето имат типичната форма с дъговидно извита към горната част на отвора задна стена и със странични стени, които навътре хлътват, правейки задната повърхност на нишата по-широка от отвора й. Много от нишите са недовършени, което подсказва начина, по който са изсичани: първо очертани върху скалата като трапец, после дълбани отгоре-надолу.

Изображение

Изображение

Толкова много е дълбано, че на места нишите са полуразрушени, заедно с част от скалата. В горната част на снимката се виждат половинки от ниши, под тях - очертания на ниша, а вляво - недовършена, наполовина издълбана.

целият разказ http://myivoblog.blogspot.com/2009/10/11-2009.html" onclick="window.open(this.href);return false;
He who plants a garden, plants happiness
svetla radulova
Kъсо кафе
Мнения: 68
Регистриран на: Мар 4, '11, 21:14

Re: Древните каменни загадки

Мнение от svetla radulova »

Не вярвам на очите си ! Тук има тема и за още една моя голяма страст - археологията ! Чак сега минах надолу по темите и я открих ! Браво на вас, на създателката на сайта и нямам търпение да прочета другите теми !
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Древните каменни загадки

Мнение от Гео, граф »

Добре че Светла вдигна темата, та да я видя и аз. И друг път съм виждала фотоси на тези паметници, но не и с такава подробно синтезирана информация. Голяма работа си свършила, Миша, за което благодаря ! :tzvetentze:

Представяте ли си ако вечер се запалят факли или малки огньове в нишите - по-убедително присъствие на божество здраве му кажи. :eeeh: ;) ... Струва ми се обаче, че скалните гъби не бива да се причисляват към археоложките загадки, те са си чисто физико-химическо явление, следствие изветрянето на скалите.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Древните каменни загадки

Мнение от rumivarna »

Гео, граф написа: ... Струва ми се обаче, че скалните гъби не бива да се причисляват към археоложките загадки, те са си чисто физико-химическо явление, следствие изветрянето на скалите.
По-точно геоложки процес на изветряне на скалите. :dovolen:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Древните каменни загадки

Мнение от Гео, граф »

rumivarna написа: По-точно геоложки процес на изветряне на скалите. :dovolen:
Склонна съм да споря, Руми ! :swait:

Изветрянето не е геоложки, а геоморфоложки процес ( ще замоля геолозите да си гледат фациесите :hihihi: :sgiggle: )
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Древните каменни загадки

Мнение от rumivarna »

Гео, граф написа:
rumivarna написа: По-точно геоложки процес на изветряне на скалите. :dovolen:
Склонна съм да споря, Руми ! :swait:

Изветрянето не е геоложки, а геоморфоложки процес ( ще замоля геолозите да си гледат фациесите :hihihi: :sgiggle: )
Абсолютно си права :daaa: :daaa: :daaa:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Древните каменни загадки

Мнение от Гео, граф »

rumivarna написа: Абсолютно си права
Щот' съм геоморфолог, затуй така ти скочих :swink: :sbear:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “История и археология”