Сеене на пеларгониуми и семенаци

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 158 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от kim »

:gush: Ами то, от не поливане загинаха другите :mrgreen:
Като видях каудекса, реших, че могат да търпят. Заблудиха ме адениумите :ufff:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 364
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от utro77 »

Здравейте!
Планирам да си размножа мушкатата чрез семенца.
Доколкото прочетох темата, най-добре да ги насея през пролетта, а не сега.

Как да съхранявам семенцата до тогава?
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 50 пъти

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от къщичка »

utro77 написа:Здравейте!
Планирам да си размножа мушкатата чрез семенца.
Доколкото прочетох темата, най-добре да ги насея през пролетта, а не сега.

Как да съхранявам семенцата до тогава?
Засей ги края на февруари. Като покълнат, ги дръж на светло място. Някои доосветяваме разсадите с фитолампи и сеем по-рано, примерно януари.
За по-бързо покълване може да ги рътиш.
Има и поръчка за семена-от тези с тъмните листенца.
Съхранявай ги на сухо място.
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 364
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от utro77 »

Къщичка, благодаря много!
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 370 пъти
Обратна връзка:

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от botan »

Обичайно се държат на сухо, тъмно и хладно, но за няколко месеца няма нищо да им стане, че да трябват специални грижи. Улесняване на покълването става не с рътене, ами със скарифициране. Промишлените семена ги получаваме вече скарифицирани, но домашно произведените трябва сами да ги скарифицираме, което е досадно и често ембриона се поврежда малко или много.
Не знам каква ти е идеята на теб с това сеене дето го мислиш, но трябва да знаеш, че от семена зацъфтяват малко по-късно, и ако сама си ги произвела има огромна вероятност сорта да се разпадне.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от Албена »

В сандъчето с мушкатата са поникнали две бебета и то сортови - White Eggshell. Имат вече второ същинско листо.Прехвърлих ги в кафени чашки и ги прибрах.Дали имат някакъв шанс да изкарат зимата без да ги доосветявам и прочие глезотии. :mrgreen:
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 364
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от utro77 »

botan написа:Обичайно се държат на сухо, тъмно и хладно, но за няколко месеца няма нищо да им стане, че да трябват специални грижи. Улесняване на покълването става не с рътене, ами със скарифициране. Промишлените семена ги получаваме вече скарифицирани, но домашно произведените трябва сами да ги скарифицираме, което е досадно и често ембриона се поврежда малко или много.
Не знам каква ти е идеята на теб с това сеене дето го мислиш, но трябва да знаеш, че от семена зацъфтяват малко по-късно, и ако сама си ги произвела има огромна вероятност сорта да се разпадне.
Мерси за обясненията!

Идеята ми е - ако стане - стане!!!
От миналото лято имам двор и цветята все не ми достигат. Помислих си, че мога да изпробвам и по този начин да размножа, а не само чрез резници.
Пролетта ми поникна едно мушкато от семе, което си бях купила от един сайт и беше много вълнуващо да го наблюдавам и да го чакам да видя какъв цвят е!!! Сега е голямо, много здраво и се оказа бяло!
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 370 пъти
Обратна връзка:

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от botan »

kim написа:Не е кервиз :D но така изглежда. Бяха доста повече, но само това остана.
Виж, ако пазиш какво съм поръчвала.
Намерих ги. :D Pelargonium crithmifolium е. :nod:
Албена написа:В сандъчето с мушкатата са поникнали две бебета и то сортови - White Eggshell. Имат вече второ същинско листо.Прехвърлих ги в кафени чашки и ги прибрах.Дали имат някакъв шанс да изкарат зимата без да ги доосветявам и прочие глезотии. :mrgreen:
Това твърдение, не е вярно по няколко параграфа. :hihihi: Имат голям шанс. Долепи ги до прозореца да се радват максимално на светлината, а ако случайно се издължат, пролетта като нарастне деня междувъзлията ще станат отново късички и ще можеш да свалиш прилични резници. Аз също имам 5-6 покълнали сега.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от Албена »

Мислиш ,че не са от White Eggshell? Само то имаше семена в това сандъче ,но ,разбира се може и да греша. Сложих ги на южен прозорец.Да видим какво ще цъфне. :mrgreen:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 370 пъти
Обратна връзка:

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от botan »

Под не е вярно имах предвид, че не е добре структурирано, но сутринта не намерих подходяща дума за това. Аз те разбрах какво искаш да кажеш, но някой лаик това, което си написала може да го разчете по погрешен начин.
Може и да са от White Eggshell, но пеларгониумите първо че си имат структури за разпространяване чрез вятъра и второ могат да образуват "фалшиви" плодове, т.е. дръжката да се удебели както си му е реда, мерикарпите да се надуят, но да няма семе вътре. Та ако не съм си ги събрал лично от растението биха ме гризали съмнения, но ти си знаеш каква е била ситуацията и ти най-добре можеш да прецениш.
Другото нещо е, че има сортови семеначета само при чистите линии, като и там може да има изключения тъй като мутации винаги се случват. Този случай обаче не е такъв и преди те да бъдат селектирани не могат да се нарекат сортови. Сега си имаш просто семеначета от кръстоската White Eggshell x unknown. Независимо как цъфнат те няма да бъдат White Eggshell.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”