Сеене на пеларгониуми и семенаци

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Сеене на пеларгониуми

Мнение от къщичка »

Голяма идея с тиксото, ще търся.

Юле, не ти е никак тъп въпроса. Аз правя вече така с бавноникнещите семена. С пипера, патладжана или ето такива като тези, които са ми супер ценни и освен, че искам да ги наблюдавам и стимулирам по-бързо да покълнат (рътенето ги ритва отзад така да се каже), най-вече го правя поради причина, че трудно нацелвам правилната влажност, която трябва да поддържам докато покълнат, субстрата започва да мухлясва и каквато се знам, ще ги уморя, разбирай изгният.
Предпочитам семена, за които нямам опит, достатъчно са едри, не знам каква кълняемост имат, да ги подложа на рътене. За мен моите семена не са от бързо никнещите, пиперите ми се показват по-бързо от тях.

Да ти дам пример с едни други семена, които като си поръчвах не обърнах внимание, че изисквали 6 месеца време и светлина за покълване (Zantedeschia aethiopica). Едри като зърна черен пипер. Ами сложих ги на повърхността на торфа, полях малко с разтвор топсин, сложих им прозрачно капаче, под лампите. Всеки ден ту открехвам, ту притварям-хем да се проветрява, хем и затворено да поддържа влагата. Ами за 3 дена започват бели дантелки и мъхчета да се образуват, някои семена на третата седмица омекнаха до изгниване. Извадих ги, премих ги, и реших да ги накисна малко в топла водичка и ги забравих 6 дена :D Още 2-3 дадоха жертва и погинаха, но започнаха да покълват на следващият ден в торфа. Много се изкефих, щото тръгнаха така след трийсетина дни, Миша каза, че ги е мъчила няколко месеца и не са тръгнали. Така че вече ще ползвам тези методи.
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Сеене на пеларгониуми

Мнение от дара »

Светле,благодаря :tzvetentze:
Аватар
Toseva
Виенско кафе
Мнения: 444
Регистриран на: Фев 11, '11, 19:14
Местоположение: Пловдив

Re: Сеене на пеларгониуми

Мнение от Toseva »

Много ми е интересна темата. :nod:
Ботане, вече научих как да поставям семената, с коренчето надолу. :daaa:
Аз не спазвам много правилата, ами набързо миналата седмица сортирах семената които имам и къде, къде, в кутия от бонбони да киснат.
Изображение
Направила съм списък с имената и под номера, да заемат по-малко място етикетите.
След няколко дни може би 4-5 някои от семената почнаха да покълват във водата. Капнах им малко разтвор от Атоник и след 2-3 часа в пръстта.
Сега тези от снимката са останали дето не искат да набъбнат, та може да ги сложа да ги рътя.
Изображение
Тази снимка е от днес. Но семената са слагани по различно време.
Ето едно вече малко растение, сложено есента на 2015. И сега преди месец може би поникна. В момента изглежда така.
Изображение
http://sashatoseva.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Сеене на пеларгониуми

Мнение от botan »

Не е като да е нужно, но при пеларгониумите рътенето предоставя по-стерилна среда, в случай че след скарификацията не започнат да се събуждат веднага семената, да не бъдат нападнати от гъби и бактерии. Също така рътенето включва и по-висока температура, което буди по-бързо семената. Знам, че на времето по-отраканите баби са си рътили семената в пазвите. :mrgreen:

ПП: Опс, не видях че са отговорили вече. :oops:

Моят "дневник" днес приключва. Зоналното покълна на 100% (от семената, които посях), а незнайно-видовият има само едно семенце, което не дава все още ясни признаци да се събужда, но с него или без него процента на кълняемост пак е висок. :ieeemyzh:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Сеене на пеларгониуми

Мнение от botan »

Е, вече и незнайно-видовият покълна на 100%. :ieeee:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Сеене на пеларгониуми

Мнение от botan »

Ха, чак на петият семенак забелязах, че семеделите на незнайно-видовият, който се очаква да бъде с пъстри листа са зонирани. Дори зоналното не беше със зонирани семедели. :o Понеже едвам се виждат - през средата, перпендикулярно на централната жилка минава тъмна линия. :liubov2:
Изображение
Очаквам чудеса в саксийка. :mrgreen:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от botan »

Чудесата в саксийка явно ще почакат. :mrgreen:
Оказа се, че на незнайновидовият, макар и с шарки на семеделите, първите същински листа нямат никакви признаци на обагряне, въпреки че са на добра осветеност. Но пък са с много хубав зелен цвят. :)
Изображение
Долу в дясно е растениято с най-ясно изразени петна, ама и по неговото първо листче не се вижда нищо особено.
Изображение
За сметка на това пък Pelargonium zonale веднага си показа подковата, а заради силната светлина се показаха подковообразни петна и по семеделите, които мислех, че са чисто зелени. :o Интересното е как при този вид са изместени от центъра и са по-близо до дръжката отколкото до върха на семеделите.
Изображение
И друго любопитно нещо и трите ми Night Rose отгледани от семена се оказаха със счупен медалион.
Изображение
Ще им викам 'Broken Medallion Rose' вече :mrgreen:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от къщичка »

botan написа: И друго любопитно нещо и трите ми Night Rose отгледани от семена се оказаха със счупен медалион.
Ако имаш предвид, че тъмното не е равномерно наситено, а нещо като "разхвърляни петна", то мисля че ще се оправят, и аз имам такива на някои, по-точно на първите листа, после си добиват нормалната окраска:

Изображение

Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от botan »

Да, точно за него говоря. То е неравномерно, обаче следва определен мотив, което ме кара да се надявам, че ще се получи нещо като от онази снимка, която коментирахме в мушкатената тема:
Изображение
Обърни внимание, че снимката е на Pelargonium 'Black Magic Rosе'
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Сеене на пеларгониуми и семенаци

Мнение от botan »

Pelargonium zonale, има доста по-тъмна и широка зона от колкото си мислех. Не съм сигурен дали това трябва да ме радва или не. Надявам се, че така изглежда само ювенилната форма. :stiskam:
Изображение
Като порастне трябва да придобие подобен вид:
Изображение
Това е хабитатна снимка направена край водопадите Glen Avon.

От незнайно-видовият пеларгониум останаха само 5 семеначета. Шестото имаше проблеми да излезе от семенната обвивка, а аз не му обърнах внимание и го хвана някакво гниене. Като му помогнах то най-геройски си изкара нови коренчета, но нещо пак не успях да го скопосам и се гътна. :oops: Явно видът има различни морфи и макар семената да са били събирани от пъстролистната, т.е. тъмната морфа има цели 4 светли растения при мен без никакви петна, като това:
Изображение
Вече трето листо излиза, но и то е чисто зелено. Дори петната по семеделите, които и без това бяха бледи, сега са се размили още повече и не си личат.
Изображение

Семеначето с най-тъмните семеделни петна, все още си ги пази макар и по-бледи. Първият му лист беше също чисто зелен и бях започнал вече да се чудя кое по дяволите трябва да му е пъстолистното на вида, съдейки по семенаците на золаното, при които обагряне се появи веднага. :hmmmmmm:
Изображение
Докато днес не забелязах тези петънца на вторият му лист. Май съм случил и на една тъмна морфа. :stiskam:
Изображение
Къщичке, как са при теб?
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”