Многогодишни от семена

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Re: Многогодишни от семена

Мнениеот Миша » Пон Фев 02, 2015 9:14 pm

Меконопсиса никне за десетина дни без стратификация ,дори двегодишни семена,иначе това,което са дали като обяснение,е стандартна процедура за семена,които не се сеят в годината на събиране,редуват се няколко топли и студени периода
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......

Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман

Години: 46

Мнениеот nadin » Нед Яну 10, 2016 1:55 am

Един линк за поникване и третиране на смеена. Линковете най-отгоре дават възможност да се изтеглят трите книги на Дено които са основополагащи за третирането на различните типове семена.
http://www.jlhudsonseeds.net/Germination.htm
Аватар
nadin
Чист кофеин

Мнениеот nadin » Нед Яну 10, 2016 2:25 am

И понеже се развихрам със сеитбата за тази година да постна резултата от миналата. :D
Както се вижда от таблицата по-долу най-големият ми провал е с никнали семена, които заради липсата на подходящо осветление и температура в апартамента не можах да доотгледам до садене в градината. :cry:

Seitba.xls
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
nadin
Чист кофеин

Мнениеот libra » Нед Яну 10, 2016 9:08 am

Надин,разсадените/да/ успя ли да ги отгледаш до растения/в градина или саксия/?
libra
Чист кофеин

Мнениеот dal » Нед Яну 10, 2016 11:47 am

Може би да споделя моя опит , защото вече пет години отглеждам напълно успешно едно и многогодишни от семена
Сяла съм почти всичко дето го имаме из дворовете и градините
рудбекия гаура кореопсиси гайлардии пенстемони маргарити алисуми аубриета почвопокривни флоксове
хелениум , за ехинацеите да не говорим , , аюги , ама наистина всичко

едногодишните - същата работа , всяка година, и домати и петунии и цинии тагетиси лобелия и всичките ни едногодишни измишльотини / Миша е виновна/ ,
С Лизи сигурно бяхме първите луди дето сяхме и индийски люляци от събирани семена - при мен са огромни храсти вече

при мен всичко никне и всичко става. Нямам спомен нещо да е сято и да не е стигнало двора
обяснявам си го не щото силата е в мен , или извънземни способности , а с условията
просто трябва да им хванеш цаката !
да си спестиш труд с пикирането
да имаш понятие и усет кое кога да го метнеш вече на по хладно , да се калява

общо взето извън шегите тука с циклите на жената и луната , сея среда февруари
не ги деля тва сега тва по късно , защото нямам нерви да се разправям няколко пъти
това става в хола до прозорците , но е топло и много светло- петунии са това
Изображение и те и многогодишните никнат до седмица две , като многогодишните малко по дълго от едногодишните
продават едни пикираши табли в кауфланд по лев и нещо и отдолу има и тава цялостна да не тече като поливаш.
и тук се виждат Изображение
тук са даже и пикирани Изображение
може кутии от храна , може опаковки от сокове изрязани без една стена - изключително удобни са за многогодишните , щото там от сорт не се слягат по много растения- освен ако не целиш да правиш фигури или огромни площи
ето кутии от сок в същите тави на таблите които още не ви трябват щото не сте пикирали
Изображение

така сея лобелиите , това е шибано за пикиране за това се сади на туфи и се разделя туфата после на 4 и се боде направо така по сандъчетата, знам че не е многогодишно , обаче това е пестящо време и място и става и за многогодишни туфести , например треви
Изображениевсяка кофичка е засята и не се пипа до садене на постоянното място , само делиш и бодеш
в момента в който ти изкарат втори чифт листа , е добре да са вече на по хладно- при мен на остъклена тераса
Изображение
нощем е 5-10 градуса , денем зависи колко ще напече
поливаш при нужда , имам бутилки два литра с надупчени капачки отгоре , просто наръсваш торфената смеска като пресъхне то се вижда че е сухо
това прехвърляне става среда -край март най късно тук
някои разсади можеш да ги изнасяш спокойно навън още от средата на март под навес , и само внимаваш дя няма някоя фъртуна късна да ги навее, иначе им няма нищо
април до средата всичко е готово и е за навън , тук домати се садят в двора по 1-6 май , но сандъци и многогодишни практически още среда април са готови за градината .
това е априлска снимка след срещата на форума в троян -значи начало април- това дето мяза на трева са карамфили от семена и всичко поникна и цъфти до сняг !
Изображение

Това е идиотския ми опит да рътя 25 сорта делфиниуми , не правете това ! :D
Изображение-
Изображение
всички после ги пресях в кофички никнаха почти на сто процента и са из двора набодени , не знам кое оцелява кое не но имам и то не лоши !

повечето цъфтят още същата година

някои петунии не се пикират даже Изображение
Изображение това е готово да проскубваш и на двора
домата пикиран Изображение

и малко снимки на готовия резултат
Изображениералици
салвии Изображение
Изображение
кореопсисиИзображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ехинацеи Изображение
те се и самозасяват впрочем Изображение
Изображение

рудбекиите Изображениемайка ги сееше направо в градината

лавандулата аз не сея семена а отупвам цъфналия и прецъфтял храст и другата пролет скубя разсада от под нея :D
монарда , бурен , по добре искайте да ви пратят - и не се мъчете
Изображение още една
Изображение

едногодишни от семена Изображение
направо в градината Изображение
тук е пълно меле , в сандъците има и хризантеми даже
това е проба дали ще никне направо в сандъка - ами поникнаха , кореопсисите при мен са многогодишни
Изображение
магелани в сандъци Изображение
обаче цинии и направо в двора садени Изображение
Изображениетия се сеят сами
прерие сън - горещо препоръчвам , изключително траен сорт на рудбекията
Изображение

разбира се всеки прави глупости , е това да го гледаш от разсад е просто идиотщина
космос , сейте на двора , страшно бързо никне и на сто процента , бързо избуява и не е за вътре да заема място
Изображениетоя беше нисък някакъв
Изображение
Изображение

това го забравих а перовские- самонасява се -търсете от някой не си играйте
Изображение
и литъл джем тагетис се самонасява
Изображение

салвия не се сещам коя , страшно я харесвам , от семена
бързо никне бързо става цъфти още лятото Изображение

апониките анемонета- от корен , от семена не си струва -това е бурен
Изображение

Тайна няма , светло и топло , после на хладно и не преполиваш
торф от магазина
семена от тук от поръчките :stiskam:
dal
Наркоман

Мнениеот dal » Нед Яну 10, 2016 11:51 am

и престанете да сеете в сандъци- харчи мното торф задържа влага трудно се затопля почвата , заема място
като видя разсад в сандъче и ми идва не знам какво да направя
сейте в плитко , под ръка , евтино , на топло , не заливайте а ръсете отгоре , все пак пелетираните семена имат обвивки и трябва влага да се разтвори и тръгне поника !
dal
Наркоман

Мнениеот libra » Нед Яну 10, 2016 1:57 pm

Малееййй,страшна си/виждала съм тези разсади ,де/.Чудеса от храброст!Направо се комплексирах!
libra
Чист кофеин

Мнениеот дара » Нед Яну 10, 2016 5:26 pm

Надин,изключително полезна информация,благодаря :tzvetentze:
Дал,зашеметена съм :potekoha: :o :tzvetentze:
Аватар
дара
Чист кофеин

Мнениеот dal » Нед Яну 10, 2016 5:47 pm

няма от какво мила , просто най често най важните предпоставки за успех са извън личното ни желание и ентусиазъм ;
топло светло , по малко човъркане и хамалогия и не преполиваме особенно след изнасяне към хладни помещения , и това е
dal
Наркоман

Мнениеот nadin » Нед Яну 10, 2016 9:08 pm

libra написа:Надин,разсадените/да/ успя ли да ги отгледаш до растения/в градина или саксия/?

да. Заминаха главно тези дето няма "да" за тях. Демек поникнаха и понеже нямам парник а условията в апартамента са много неблагоприятни, дори и с някво допълнително осветление ( което нямам ) заминаха още преди да направят втори трети същински лист.
Сега чакам да видя кои от тези с "да" ще издържат зимата. Това е пълния тест. Това което остане след презимуване това е за моята градина.
Аватар
nadin
Чист кофеин

Мнениеот bell » Нед Яну 10, 2016 9:13 pm

dal написа: просто най често най важните предпоставки за успех са извън личното ни желание и ентусиазъм ;

:hmmm: да, да съвсем точно :lol: а, снимките ти са чудесен нагледен материал. Ей, на миналата година слагам за пореден път на перваза на прозореца семена. Никне всичко, кое по-бавно, кое бързо. Без да знам не съм ги слагала в сандъци, но то е защото нямам място за тях. Пръскане с вода и така... заминаваме за 4-5 дни и като се върнах, то се изблещило едно слънце и 80 процента заминаха. Останаха разни....тях пък нося на вилата и садя, а от тях останаха 5 процента :mrgreen: и така всяка пролет. Като не са големи, отгледани растения и като не е човек ежедневно в градината кое го ударило суша, кое котка го затрила, абе това не е за всеки, трябва си ежедневно наблюдение и грижа иначе не става.

Ентусиазмът не ми е изчезнал, та пак ще пробвам :angelche: но за мен са разни макове, цинии, рудбекии, космос и т.н.т. които ги сея направо в двора пък каквото.

Друго интересно само при мен ли изчезнаха ехинацеите. Миналото лято от 4-5 вида остана само розовата останалите изобщо не се показаха :hmmm:
Аватар
bell
Баш кафе майстор

Мнениеот МГХ » Пон Яну 11, 2016 12:12 am

И аз установих ,че като не се стараеш толкова много е по добре.Миналата година просто изсипах семената на петуниите на остъкления балкон при 12 градуса и те всички станаха , а предната година просто ги уморих от топло и преполиване.Много растения заминаха след разсаждането в градината. От лакомия садя доста и разнообразни растения,но тъй като това си е балкан и никнат много треви понякога забравям какво съм сяла и или ги оплевявам старателно или садя нещо друго и после се сещам ,че точно там едни хилави тревички трябваше да станат джиджани чуждоземски растения :nod: За мен се оказва доста сериозен проблем да отбелязвам къде какво съм сложила в градината.И как точно да го правя.Иначе в къщи никне почти всичко.
Обаче хубавите макове миналата година не ми поникнаха .А на балкана макове в градината се засяват самички и се налага да ги плевя .Може би е по добре такива растения направо в градината да се сеят.
Сега като дойдат семената и аз ще питам знаещите за това онова . :daaa:
Аватар
МГХ
Чист кофеин

Години: 62

Мнениеот Димана » Пон Яну 11, 2016 12:24 am

dal написа:и престанете да сеете в сандъци- харчи мното торф задържа влага трудно се затопля почвата , заема място
като видя разсад в сандъче и ми идва не знам какво да направя
сейте в плитко , под ръка , евтино , на топло , не заливайте а ръсете отгоре , все пак пелетираните семена имат обвивки и трябва влага да се разтвори и тръгне поника !

Дал, какво ще кажеш за слагането на найлон или стъкло върху съдовете с разсада? :tzvetentze:
Аватар
Димана
Кафе машина

Години: 52

Мнениеот libra » Пон Яну 11, 2016 11:09 am

Въпросът ми е продиктуван от темата на Миша за киселеца-искам да си отглеждам левурда/нали това беше дивият лук?/,киселец и разни подобни зелении.От едрия киселец имам от Рачето-ейй,това нещо не ще да мръдне и см. за 2 години,а при нея беше една съблазнителна туфа.За това сега се чудя да поръчвам ли при Мишето.Левурдата-дали продават семена за нея?Киселеца май трябва да го копая от нейде?
Манголд -виждала съм семена,сеело се директно,до тук добре,а има ли някой многогодишен ? Четох ,че бил 2-годишен.
libra
Чист кофеин

Мнениеот nadin » Пон Яну 11, 2016 11:36 am

libra написа:Въпросът ми е продиктуван от темата на Миша за киселеца-искам да си отглеждам левурда/нали това беше дивият лук?/,киселец и разни подобни зелении.От едрия киселец имам от Рачето-ейй,това нещо не ще да мръдне и см. за 2 години,а при нея беше една съблазнителна туфа.За това сега се чудя да поръчвам ли при Мишето.Левурдата-дали продават семена за нея?Киселеца май трябва да го копая от нейде?
Манголд -виждала съм семена,сеело се директно,до тук добре,а има ли някой многогодишен ? Четох ,че бил 2-годишен.

Манголда е със семена или ранен разсад. Ако не ти измръзне първата зима втората година изкарва главно семе, но по-верочтно е да ти измръзне по нашите ширини :D
Този киселец с едролистните листа иска повече сянка от обикновения и повече вода. Тогава листата стават по-големи и по-крехки. На слънце е с по-малки листа и по-здрави. Имай предвид че при вадене на стара туфа, коренът му се поврежда ( той е с осев корен ), след което му трябват една две години докато се възтанови. О Миша ще дойде в саксия и направо го сади без да му пипаш корените и тогава предполагам че по-бързо ще ти тръгне.
Левурда аз имам , първоначално от няколко малки луковици, които имаше изскубани във връзката от пазара, а после от мои семена. Ако кликнеш на онази снимка на киселеца в темата с разсадите, съвсем до зида ще видиш левурдата с единични по-остри листа - тази е от семена. Иначе сигурно продават семена, но на мен не са ми попадали.
Аватар
nadin
Чист кофеин

ПредишнаСледваща

Назад към Семена, разсади, вкореняване, засаждане