Многогодишни от семена

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Многогодишни от семена

Мнение от libra »

Ще им търся лампа,защото са на северен прозорец,благодаря.
Имам друг проблем,който не е точно за тук,но не знам къде да го сложа-става въпрос за многогодишни от саксийка.Като ги засадя в градината, зимата почвата им/растението изскача над повърхността ,а през лятото се засушават.По дълбоко ли да ги садя или да се опитвам да махна част от торфа?Тогава пък ще им се наранят корените.Някои са с навита коренова система ,която май от това положение не може да се развива извън балата.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Многогодишни от семена

Мнение от nadin »

Това с изскачането нагоре го има навсякъде. Това е заради замръзването на почвата зимата. Колкото повече влага е имало, толкова повече ще изскочи нагоре. Също зависи от консистенцията на почвата в по-глинести и тежки почви по-малко изскачат отколкото в торфови и леки листовки. Просто на пролет като почистваш ги затисни надолу или насипи още пръст около растенията. И изтръсквай торфа от корените когато садиш многогодишни. Ако не са киселолюбиви рододендрони и други подобни торфът не е естествената пръст в която растат. Той е за по -лесно транспортиране и гледане по магазините, но не и за градината. Това с кореновата бала зависи много от растението. Някои не понасят рязане например иглолистни с осева коренова система - ели , борове, също кандилките, таликтрумите и куп други. А пък на други е даже препоръчително да се намалят корените преди садене.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Многогодишни от семена

Мнение от libra »

Aз виждам,че торфът се накисва с влага,знам и че не е естествена почва за градината,изключая като част за киселолюбиви.И доколкото мога ,го попочиствам .Миналата година буквално загубих повечето нови придобивки заради този проблем.Кампанули,например, с овъртени корени дали мога да ги пооскубя отдолу, за да се излезе от така образуваното гнездо? Имам едни 7 азалеи от големите 6-7 години не вървят изобщо -мисля точно ,защото корените им си стоят на бала.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Многогодишни от семена

Мнение от nadin »

libra написа:Aз виждам,че торфът се накисва с влага,знам и че не е естествена почва за градината,изключая като част за киселолюбиви.И доколкото мога ,го попочиствам .Миналата година буквално загубих повечето нови придобивки заради този проблем.Кампанули,например, с овъртени корени дали мога да ги пооскубя отдолу, за да се излезе от така образуваното гнездо? Имам едни 7 азалеи от големите 6-7 години не вървят изобщо -мисля точно ,защото корените им си стоят на бала.
кампанулите може да ги поочистиш но внимателно . На Рододендроните може да изрежеш до 1/3 от корените без да им се отрази много, но не мисля че това е основния проблем да не ти растат . Те имат нежни и тънки корени като повечето киселолюбиви и това че са на туфа не им пречи . Има някаква друга причина да не ти растат корените и от там да боледува растението.
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”