Многогодишни от семена

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Многогодишни от семена

Мнение от libra »

Киселеца е изтъпанчен на най-големия пек,а и там пресъхва доста.Но заради корена,няма да го местя,а ще го обгрижвам повече с водичка. За левурдата -ще си купя също от бабите.Мерси за инфото!
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Многогодишни от семена

Мнение от МГХ »

Киселец посях от семена.Края на март ги "хвърлих" в градината .През април засадих доматите и забравих за киселеца.Видях го ,че е станал на туфички като почнах да пръскам доматите през юни.Не си струва да го мъчиш с разсад ,като просто можеш да хвърлиш едно пакетче в градината.
Аватар
SashaP
Кафе с мляко
Мнения: 226
Регистриран на: Юни 4, '15, 22:41
Местоположение: Велико Търново

Re: Многогодишни от семена

Мнение от SashaP »

Благодаря ви за споделения опит!
nadin, по твой образец и аз направих една табличка със семената, които ще сея. Приемам съвети и насоки от всички :skiss: . Разрешила съм корекции, може и на място да ми я зачервите, ако имате време и желание да я погледнете. :tzvetentze:
Държа само на първите растения с удебеления шрифт. Другите семена са ми останали или са събрани от растения, които имам.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... li=1#gid=0
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Многогодишни от семена

Мнение от nadin »

SashaP написа:Благодаря ви за споделения опит!
nadin, по твой образец и аз направих една табличка със семената, които ще сея. Приемам съвети и насоки от всички :skiss: . Разрешила съм корекции, може и на място да ми я зачервите, ако имате време и желание да я погледнете. :tzvetentze:
Държа само на първите растения с удебеления шрифт. Другите семена са ми останали или са събрани от растения, които имам.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... li=1#gid=0
Споделям от опит:
Семената на БАЛЛ повечето са си обаботени и по принцип не им трябва стратификация, примулите никнат максимума за две седмиц на топло.
Пулсатилите по правило се садят вендага след като се съберат, защото трудно се съхраняват и бързо губят кълняемост, но предполагам Балл са си подготвили семената.
Ако до две седмици не ти никне нищо на топло и светло тогава ги вади на хладно за поне месец.
Диантусите никнат бързо ако семената са пресни за около седмица до 10дни, на топло и без стратификация. Ако са стари семената по-добре е да ги рътиш в перлит или влажна домакинска хартия и в найлонов плик в хладилника. Като почнат да покълват ги садиш в саксиите и ги климатизираш. Имай предвид че малките като микролепсиса и другите алпийски карамфили въобще не понасят местене. Където ги садиш там остават, така че внимателно преценявай къде ще ги садиш окончателно.
Кампанулите никнат бавно и дори тези на Балл никнат по-бавно от другите им цветя. Може да никнат неравномерно и после трудно се доотглеждат. Трябва им не много влага и не много топло и светло без пряка слънце. Зимата без специално осветление е малко трудно ,а март месец вече е късно за саденето им.

За другите ти цветя Миша може повече да каже аз не съм садила от тях.
Аватар
SashaP
Кафе с мляко
Мнения: 226
Регистриран на: Юни 4, '15, 22:41
Местоположение: Велико Търново

Re: Многогодишни от семена

Мнение от SashaP »

Много благодаря, nadin!
Ще сложа по-рано тези, на които дават дълъг срок за покълване. Разсадите ще са сместени на стелаж на южен прозорец в неотопляема стая. Ще наглася и една пура за най-долния рафт. Ако има нова тема за разсадите, ще показвам как се справям.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Многогодишни от семена

Мнение от Миша »

SashaP написа:Много благодаря, nadin!
Ще сложа по-рано тези, на които дават дълъг срок за покълване. Разсадите ще са сместени на стелаж на южен прозорец в неотопляема стая. Ще наглася и една пура за най-долния рафт. Ако има нова тема за разсадите, ще показвам как се справям.
Не съм прочела какво искаш да сееш, но сега е безкрайно рано, изчакай денят да нарасне
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
SashaP
Кафе с мляко
Мнения: 226
Регистриран на: Юни 4, '15, 22:41
Местоположение: Велико Търново

Re: Многогодишни от семена

Мнение от SashaP »

Средата на февруари по-тегавите, останалите март. Аз не бързам. :sdovolen:
Аватар
SashaP
Кафе с мляко
Мнения: 226
Регистриран на: Юни 4, '15, 22:41
Местоположение: Велико Търново

Re: Многогодишни от семена

Мнение от SashaP »

Изображение

Всички многогодишни от Ball поникнаха. Повечето растат добре и през май ще си влязат в градината. Но има и такива, за които се съмнявам, че ще са готови за засаждане, а на южната ми тераса ще се чувстват зле след май месец.
Две примули,гипсофила и саксифрага:

Изображение
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Многогодишни от семена

Мнение от Noel »

Какво те тревожи,Саша?
За мен това са идеални растения.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Многогодишни от семена

Мнение от Noel »

Какво те тревожи,Саша?
За мен това са идеални растения.
Сега с повечето слънце ще дръпнат в пъти по-бързо.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”