Домат отгледан като дърво !

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Домат отгледан като дърво !

Мнение от Краси Лазаров »

Здравейте,тази технология направо ме плени и е изключително полезна за малките градини.В какво се състои :идеята е доматеното растение да развие мощна коренова система ,която след това да изхрани растение,което не се колтучи.Засях семето в началото на декември,защото времето от засяване до плододаване се удължава.След това растението се отглежда както останалите в смисъл на поливка,хранене и светлина,но се пикира в полиетиленов плик,който се навива надолу така,че да не пречи на светлината за растението.Когато порасне и образува 6/7 листа се премахват три от тях изчаква се няколко часа да завехнат раните и се затрупва с пръст малко над най-горния отрязан лист и така докато порасне домата над плика(хубаво е плика да е по-дълбок и да не е твърде широк,за да е по-удобен,хем по-малко субстрат хем по-лесен за пренасяне).За по-голямо удобство сложих плика в отрязано 10л.шише.Като преминат сланите се засажда в градината,но на повърхността на почвата,като мястото под него се обработва и наторява и се продължава със досегашното упражнение,расте режете листа и затрупвате с компост,пръст,прегоряла тор докато не стигне височина около 80 см ,аз ще го оградя с 4 чувала бели за отпадъци през тях ще влиза въздух.Представете си всичко Изображение Изображение Изображение така забиват се два кола пробиват се две дупки на дъното на чувала и той се нахлузва на коловете и така четири пъти,засаждате домата затрупвате със субстрат и повдигате чувалите до ниво на отрязаните листа и така докато стигне височината на чувалите нататък оставяте да расте на воля без да колтучите прикрепвате и връзвате.Тази технология е японска домата се отглежда в отопляема оранжерия на хидропоника до две години и от едно растение набират 1500 кг.,също така е популярна в Русия там обаче отглеждат домата в дворната градинка и получават от 30 до 50 кг. домати.Важно е да се знае,че сорта домат трябва да е високорастящ и според мен задължително качествен хибрид,аз избрах сорт ръгби мощно растение,което и сравнително рано плододава.Защо опитвам от години отглеждам ранни домати в 10 л. шишета,които при засаждане в градината са високи около 1м. така че до момента на засаждането нищо ново,другото е мерак да опитам,ако става с четири такива растения в малката градинка се изхранва цялото семейство,освен това ви остава качествен компост от отглеждането на доматеното дърво.Аз ще опитам и ще пиша за всичко което се случва.Ето снимки пикиран в 1л. саксия и в полиетиленов плик.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13694
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 172 пъти
Получил благодарност: 327 пъти

Re: Домат отгледан като дърво !

Мнение от zeleno »

ще следя с интерес :!:
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Домат отгледан като дърво !

Мнение от Краси Лазаров »

Днес пресадих домата в по-голям съд(торба от кауфланд,защото е по-дълбока и по-широка от предишната нали целта е повече корени)и го сложих в кофа от латекс, за да ми е по-удобно за носене,корените се бяха показали на дъното. Смесих тор със земя и добавих 10% перлит. Снимката е от предишната фаза ще снимам и ще покажа и промяната. Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Домат отгледан като дърво !

Мнение от Краси Лазаров »

Качвам снимки от доматено дърво отгледано на 1100 м надморска височина в България поливано с Байкал. Едната снимка е на разсада този в дясно е поливан с вода другите с Байкал,втората снимка за нея сами ще се сетите :daaa: Изображение . Изображение
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Домат отгледан като дърво !

Мнение от klapan »

А за туй дръвче какво ще кажеш !?

[video][/video]
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Домат отгледан като дърво !

Мнение от Краси Лазаров »

Какво да кажа,три месеца рових из нета за информация и както винаги на български нищо,толкова оскъдна информация по малка даже от минималната пенсия :cry: Този клип съм го гледал,това е най-доброто визуално представяне на "доматено дърво" в целия нет, за съжаление аз не мога да се възползвам от този вариант. За него трябва отопляема оранжерия,хидропоника и автоматизиране на хранене и поливане с компютър. С други думи пари при пари отиват,а за мен остава да си използвам торби от Кауфланд,Била и бели чували за смет :lol: ,но пък тръпката,тръпката без нея не мога,а щом има растение и експеримент то тя е там и аз с нея.
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Домат отгледан като дърво !

Мнение от klapan »

к7777777 написа:Какво да кажа,три месеца рових из нета за информация и както винаги на български нищо,толкова оскъдна информация...
Ами то това си е вече съвсем нормално,К 77...77 ! А има толкова неща,за които трябва повече да знаем,да можем да ги правим и да ги популяризираме ( е поне в цветарството и градинарството,касая тукашните интереси...) Налице е просто
слаб интерес. А чужбинските картинки са на мода - а какво разбират от тях е друг въпрос...Ето ти нещо,направено от българин - колко ли хора го знаят...

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1493587" onclick="window.open(this.href);return false;

А ти какво би казал за идеята да присадиш на един корен домат ( като подложка ) два сорта домати - червени и жълти ? Това го гледах в едно японско клипче много му се изкефих...
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Домат отгледан като дърво !

Мнение от Краси Лазаров »

Есента експериментирах с присаждане на краставица върху подложка от тиква и тогава ми попадна тази статия,четох я няколко пъти,добра статия.Би било интересно да се направи такава присадка,при мен обаче през октомври и ноември не се получиха нещата. Краставицата пускаше от стъблото си в тиквата корени,а не се спояваше със стъблото и с доматените присадки нищо не се получи за разлика от пролетта,възможно е да е заради сезона ,защото пролетта мин.година правих присадки на домат и се получаваше. Пак ще опитвам :stiskam:
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Домат отгледан като дърво !

Мнение от Краси Лазаров »

Ето какво става с доматеното дърво,расте с добри темпове и мисля,че ще е достатъчно развито в края на април за засаждане в градината. Засях го на риск през декември,за да може да се развие до май и мисля,че не сбърках,братушките го засяват през февруари и накрая берат зелени домати. Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Домат отгледан като дърво !

Мнение от Краси Лазаров »

Ето една актуална снимка на доматеното дърво,вече е Изображение изнесено на неостъкления балкон до 20 дни ще е в градината.
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”