Семена и разсади -2014 година

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
dal

Семена и разсади -2014 година

Мнение от dal »

Ето новата тема ,защото имаме нетърпеливи приятели , започнали сеитбата ! :nod:

Изображение

ето миналогодишната http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=50&t=3763
В нея има много снимки и много полезни съвети за времето мястото температурите огряването поливането пикирането и всички други терзания на развъждащите разсади форумджии :tzvetentze:

Пожелавам късмет и успехи на всички ни :daaa: :stiskam:

Ето и сефтето на Ди-ва
Di_Va написа:Защото изчетох всички теми за сеене и семена, и зщото знам, че не се прави така :lol: , да покажа моят старт за растения за следващата година, понеже си правя някакви тестове на собствените и на събирани от тук и там семена, ето какво си имам
Изображение
това е босилек, а следващата е една от малките рошави ехинацеи с цвят сьомга,
Изображение
Дано оцелеят!
Ще потърся едни таблици кое кога се сееше за най груб ориентир и ще ги сложа в темата
ето: тук си търсите растението и следите в кои месеци е добре да бъдат посети семената
http://www.nickys-nursery.co.uk/garden- ... lendar.htm
Надявам се Миша да се включи с озаптителни мерки за твърде ранни сеитби декември и януари :D
dal

Re: Семена и разсади -2014 година

Мнение от dal »

Да допълня , както и в миналогодишната тема можем тук да пишем какви излишни семена имаме , може нещо което на нас ни е в повече друг да го издирва и да бере ядове че е пропуснал поръчката .
Също не е лошо който изкарва разсади да си пусне списъците и тук освен в отделна тема , за да може повече хора да прочетат
Случва се така , че не винаги успяваме , не винаги има условия , не всяка година можем да подсигурим светло и топло местенце за кутии тавички и купички.
Сигурно ще има и мърморещи домашни , прескачащи кутиите с нашите посети бъдещи съкровища и бижута
Наличието на готов разсад е спасение за някои , а и има случки с късмета на аджамията посяваш много че да ти остане нещо , пък то вземе че поникне всичкото -тук може да ощастливиш останалите форумни заплеси :hihihi: :tzvetoman:
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Семена и разсади -2014 година

Мнение от mucunka »

Точно, Дал. Аз , например имам много семена от газания, летен гербер. Домашно събирани са, така че имат кълняемост на 100 процента. Имам семена и от високата циния. Който иска да казва доде е време.
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Семена и разсади -2014 година

Мнение от Миша »

Боже,Боже...колко вредни булки :lol: за сведение на незнаещите,"вредни булки" в нашия край се ползва за бързи оправни булки :dovolen:
Ще послушам Дал и ще си изчета редовната реплика :angelche:

Който няма подходящи условия да не бърза да сее!
Подходящите условия включват
достатъчно светлина -поне -огромни прозорци ,най-добре допълнително осветление със специални лампи
достатъчно топлина-повечето семена покълват при почвени температури около и над 20-25 градуса
постоянна топлина
достатъчно място,където да държите разсадите ,след като ги пикирате,защото при толкова ранно засяване ще трябва да ги пикирате по-рано

останалите аргументи ми изтъркаха клавиатурата ,за това няма да ги повтарям :swhew: ,но ще препоръчам да ги прочетете :idea1:


За семената-съвети за начинаещи и не само

прочетете поне началото,за да може да си разделите семената

Ако някой има конкретни въпроси как се сее дадено растение предлагам да задава въпросите си в темата за съветите,за да не се налага да се питаме едно и също всяка година

Ей тука ви пускам ориентировъчен списък на разсадите ,в отглеждането на всичко това мога да помагам,мога да дам при какви температури и за колко време никнат ,кои имат нужда от повече светлина ,топлина ,кои и за колко време горе долу порастват толкова,че от топлата стая могат да се запратят на по-хладно .За това се сещам ,ако има въпроси готова съм да отговарям :tzvetoman: за розите не мога да пиша много много,но това е моята тема :nod:
разсади 2014.xls
С онази таблица на Никис мога доста да поспоря :lol: :mrgreen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4884
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 334 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Семена и разсади -2014 година

Мнение от Di_Va »

Мише, този списък дали дава някаква приблизителна представа за разсадите, за които можем да разчитаме на теб пролетта? Защото, това че сея разни щуротии съвсем не означава, че ще успея с всичко, което искам. И да питам (съзнавайки, че не е моя работа :oops: ) до къде докарахте осъществяването на цветната оранжерия, спомням си, че миналия сезон не успяхте, а сега?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Семена и разсади -2014 година

Мнение от Миша »

Да,това са разсадите,които съм приготвила за пролетта + още някои,ако успея обаче с другите ,това ми е работния файл ,за това е малко никакъв ,не е оформен въобще ,аз го пуснах,за да може да видите с информация за кои неща мога да помогна .

А с цветната оранжерия сме почти готови,закучи се едно разрешително,но и него ще го оправим :stiskam: Няма да е това,което исках,но лека-полека и това ще стане,надявам се :stiskam:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4884
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 334 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Семена и разсади -2014 година

Мнение от Di_Va »

Ще стане, разбира се :stiskam: ! Не винаги както и когато ни се иска, но ако сме упорити - нещата се получават! Успех!
swami_77
Kафенце
Мнения: 42
Регистриран на: Ное 25, '13, 19:52

Re: Семена и разсади -2014 година

Мнение от swami_77 »

Аз си посях семенца от Туя голден пирамидалис,но съм ги хакнал на остъклената тераса и въобще не си мисля,че нещо ще поникне.Подлъга ме топлото време,което беше .....напоследък.Живот и здраве напролет ще се видим ....има ли нещо.Бурен със сигурност ще поникне. :P
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Семена и разсади -2014 година

Мнение от Виола »

Ама че сте бързаци! Тя Мишето многократно повтаря да не си хабите семената, ама то мераците нямат спирачки.
dal

Re: Семена и разсади -2014 година

Мнение от dal »

копирам тук част от лично между мен и Мишето
говорим за копф салати и т.н. , а инфото ще потъне с бележките , па ми е важно -дано послужи и на други

От: Миша
До: dal

зависи каква копф търсиш,нашата стара салата зимен дар също е копф,но стрелкува бързо ,има слабо стрелкуващи,има с листа като на спанак,леко лигави и меки,има такива,които са крехки и хрупкави,като на айсберга,салати бол .Сега е късно за сеитба,къде ще ги садиш февруари ?в парник ?
нищо не си изпуснала,сееш през февруари рътени семена,не покриваш почвата,за да не ги вкараш много дълбоко и да закъснеят с никненето,достатъчно е само хубаво поливане с лейката ,да се поразмие почвата и ги позатрупва,никнат за около седмица,след 30 до 40 дни са готови за разсаждане,зависи от времето,после им слагаш агривело и след месец са готови,при това под агривелото са крехки,не хващат въшки ,и растат бързо .Зимно засадените обикновено са груби,жилави и стрелкуват бързо,а бе изобщо-бабешка им работа

:tzeluvka: мерси Мишонко :tzvetoman:
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”