Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Краси Лазаров »

Здравейте,искам да започна тази тема с уговорка и молба да не бъде преместена както темата "От А до Я за любимите домати" при овошките,защото така тя спря да се развива,не знам защо,но е факт,че преди това се развиваше много добре и имаше интерес.Когато започнах темата съм планирал дългосрочно всички подробности по нея с цел взаимно да се обогатим с опита си и да бъдем полезни на хора,които са начинаещи,така че темата е в началото си и тепърва щеше да навлиза в още по-интересни подробности, но......?Тук в този форум има малко професионалисти,които се занимават със земеделие повечето са като мен с малки градинки,затова исках да споделим опита си и да си бъдем взаимно полезни.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Миша »

Темата,Краси ,си отиде точно на мястото,в подфорум "Плодове и зеленчуци ",просто моментът за обсъждане не е дошъл,сега пристигат мечтаните шипки,поръчват се семена ,горят страсти около витрофлорките ,не остава време за друго,зимата на спокойствие ще нищим зеленчуците,не се притеснявай,интерес има :tzvetentze:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Краси Лазаров »

Добре съгласен съм явно аз не съм добре запознат със спецификата на форума,ще му дойде времето.Та за присаждането попаднах случайно на този клип " onclick="window.open(this.href);return false; прегледах го и ми се видя сравнително лесно да присадиш краставица върху тиква.Реших да опитам преди 10 дни засях семки от тиква и краставица, пораснаха и днес бяха готови за проба.На снимката се вижда тиквеното растение преди присаждането Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Краси Лазаров »

На тези снимки се вижда вече присадената краставица. Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Миша »

А сега само малко по темата,най-добрите подложки всъщност не са от тиква ,а от кратуна,онези старите бабини кратуни ,те дават най-дълбока коренова система ,устойчиви са на застудявания и на нематоди ,в момента се предлагат доста видове подложки ,почти всички имат за основа кратуната ,макар да се предлагат и подложки от диви видове краставица,подложките от кратуна обикновено са обозначени като "интерспецифик",т.е. междувидов хибрид
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Краси Лазаров »

Не е никак трудно,нужно е малко търпение,остро ножче,дървено шишче или клечка за зъби заточени като клин и обикновена щипка.Основателен би бил въпроса защо е нужно всичко това.Не само тази година,но особено тази разбрах колко е необходимо присаждането, всички домати в градината ми с изключение на хибридите се разболяха едва успях да ги спася с препарата Байкал,а краставиците направо си отидоха къде от мои грешки (шербетувах ги с прясна оборска тор,което никога няма да повторя ) къде от коренови проблеми характерни за краставиците.От лятото съм се размислил и правя експерименти с присаждане основно на домати върху подложка от един сорт който е полудив,но не се разболя от нищо тази година и ражда здраво до сланите и е много мощно растение,но за краставиците не бях се сетил докато не гледах този клип.Аз използвам сорт тиква без люспа на семките( такива имах), но се продават семки от специално създаден сорт за подложка,ако човек иска да спази всички изисквания.Аз лично не бих си купил защото са много и са много скъпи,а пък не гоня някакво производство просто експериментирам.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Краси Лазаров »

Миша написа:А сега само малко по темата,най-добрите подложки всъщност не са от тиква ,а от кратуна,онези старите бабини кратуни ,те дават най-дълбока коренова система ,устойчиви са на застудявания и на нематоди ,в момента се предлагат доста видове подложки ,почти всички имат за основа кратуната ,макар да се предлагат и подложки от диви видове краставица,подложките от кратуна обикновено са обозначени като "интерспецифик",т.е. междувидов хибрид
Почвам да търся семена от кратуна :tzvetentze:,но докато ги намеря ще експериментирам с наличните.Ще ви кажа защо като има толкова клипове за присаждането се захванах да пиша,защото ще споделя от личен опит как стават нещата и ще качвам снимки от различните фази на развитие на присадката,това никъде в нета не го видях.
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от klapan »

к7777777 написа:... Почвам да търся семена от кратуна :tzvetentze:,но докато ги намеря ще експериментирам с наличните.Ще ви кажа защо като има толкова клипове за присаждането се захванах да пиша,защото ще споделя от личен опит как стават нещата и ще качвам снимки от различните фази на развитие на присадката,това никъде в нета не го видях.
Виж,ако ти се чете,една тема от 17.11.2012 г ...с интересно...същото заглавие...

http://forum.cvetq.info/viewtopic.php?f=61&t=1342" onclick="window.open(this.href);return false;

и тук в този форум също,даже и за облагородяване на домати...

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... &start=315" onclick="window.open(this.href);return false;
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от Краси Лазаров »

Здравей,чел съм всичко това ,но не съм взаимствал от там заглавие,обикновено използвам думата "ашладисвам" за присаждане с което се занимавам от 1978 г.,но за да бъда по-ясен използвах "присаждане".Не съм търсил съвпадение просто така се е случило,а пък и това заглавие отговаря най-точно на темата.Ето тук може да видите експериментите ми от миналата година http://кръчма.вискяр.com/index.php?topic=761.0
Сега видях червения шрифт не си ме разбрал имах предвид,че никъде в нета не съм видял подробни снимки на развитието на растенията след присаждането,което искам да направя,а не че не съм виждал подобни теми.
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Присаждане на краставица върху подложка от тиква

Мнение от klapan »

К с многото седмИци,нямам намерение да упреквам или да хващам натясно когото и да било за каквото и да било писане,повтаряне на теми или както там го казват... :lol: :lol:
Само исках да ти кажа,че има в нета инфо и други хора,на които им е интересна тази тема...
Но за съжаление впечатлението ми е,че малко се пошумява около нея и ...после всичко утихва.Българинът е традиционалист,той трудно приема ново и различно нещо и предпочита да си кара по старому,както баба му е сяла и копала...Дано да греша ...
А всъщност такова присаждане се учи отдавна в съответните учебни заведения и за агрономите не е новост.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”