Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Аватар
sandan
Дълго кафе
Мнения: 144
Регистриран на: Мар 21, '12, 15:37
Местоположение: Сандански

Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от sandan »

Опитах се да засадя зелени резници от бербериси, форзиция, спирея, дива дюля и други, но не ми се получава може ли някой с опит да помогне?
Аз процедирах по начин, който съм чел тоест отрязвам резник сантиметър под пъпка, с дебелината на молив с дължина около 10 см. Бодвам го в саксийка с почвена смес , над земята остава пъпка и сантиметър над нея прекъсвам резника под ъгъл 45 градуса.
Досега успеха ми е нулев :cry:
Къде бъркам :ufff:

Единствения успех ми е с хортензии вкоренени от зелени резници по начин описан във форума.
http://www.canary-bg.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.album.bg/sandan/albums/" onclick="window.open(this.href);return false;
denitsavm

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от denitsavm »

Първо или смеси почвата с перлит или пясък, или пробвай само в пясък. Това, за да не загниват и за да се отича водата. Второ - сложи отгоре буркан или отрязано пл. шише, за да се поддържа равномерна и висока възд. влажност. Сложи на сянка, но на проветриво :nod: Накрая - сложи ги пак под буеркан, но на сянка в градината, т.е. пробвай и двата варианта.

Не каза къде точно е проблемът при теб? Не всички се вкоренван от зелени, трябва да е започнало да се вдървесинява :nod: Не е нужно да режеш над първата пъпка над земята, ако са ти късички пръчките не е нужно въобще да режеш. Горният отрез обаче не трябва да е под наклон, а равен /това съвсем не знам защо и лично аз не го спазвам/ Може да сложиш някакъв вкоренител. Поддържай постоянно вода в паничката, а резникът трябва да е на такама дълбочина, че да не се допира във водата
Аватар
sandan
Дълго кафе
Мнения: 144
Регистриран на: Мар 21, '12, 15:37
Местоположение: Сандански

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от sandan »

Благодаря много за отговора, още утре ще направя нов опит :daaa:
http://www.canary-bg.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.album.bg/sandan/albums/" onclick="window.open(this.href);return false;
mamani
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Ное 10, '10, 15:18

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от mamani »

Любителски и аз се занимавам с вкореняване на храсти. Имам три - четири кълбовидни туи, чашкодрян, златен дъжд, лигуструм и други. Обикновено използвам клонките след подрязване и оформяне на храститите. Не се задълбочавам дали са зелени или започнали да се вдървяват. В името на експеримента някои ги режа под наклон, други разцепвам на две или четири, топвам във вкоренител на прах и поставям в сандъчета с пясък и малко почва или кутии с перлит. Поддържам почвата постоянно влажна и което се хване, хване, което не - на боклука. Вкоренителят трябва да се използва внимателно и да се топва в него само крайчето, където е срязано, а не и два, три сантиметра от стеблото. Не покривам с нищо. лятно време държа сандъчетата навън на сянка, а зимно време в стая при температура 15 - 18 градуса.
незабравка

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от незабравка »

Освен всичко казано до сега,може да полееш засадените резници с разтвор на някакъв фунгицид и редовно преглеждай и отстранявай резниците,които са започнали да загниват.Ако не става със зелени,пробвай с полузрели резници,имай напредвид,че клонки,които са цъфтели,са изтощени и не са склонни към вкореняване.
denitsavm

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от denitsavm »

Незабравке, за цъфтелите клонки не си права - розите, клематисите, хортензиите, а и много други се вкореняват от цъфтели клонки, а не от нецъфтяли, т.е. това или е по-добре или няма никакво значение, но не е по-зле със сигурност :nod:
незабравка

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от незабравка »

Виж за розите не се сетих,а и за лианите като клематиса си права,пасифлората и жасмина също ги вкоренявам след цъфтеж,обаче при повечето обилно цъфтящи храсти като лагерстремията,вайгелата,будлеята,зокума,абелията и др.,много малък процент от резниците след цъфтеж се вкореняват при мене.
незабравка

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от незабравка »

Чудя се кога точно да нарежа резници за вкореняване от английските рози,те сега са във втори цъфтеж,може би в края на август ли? :hmmm:
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от Lizi »

sandan написа: Аз процедирах по начин, който съм чел тоест отрязвам резник сантиметър под пъпка, с дебелината на молив с дължина около 10 см. Бодвам го в саксийка с почвена смес , над земята остава пъпка и сантиметър над нея прекъсвам резника под ъгъл 45 градуса.
Досега успеха ми е нулев :cry:
Къде бъркам :ufff:
Според мен нещо не си разбрал. Не е възможно зелен резник да е с дебелина на молив. Това са зрели резници вече. Но има и други неща. Ето тук можеш да прочетеш повече:
https://sites.google.com/site/minaflowe ... na-reznici" onclick="window.open(this.href);return false;
goodwish
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Окт 28, '12, 13:14

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от goodwish »

За да вкорените успешно храсти от резници /вегетативно размножаване/, успех можете да постигнете ако спазвате правилата за вкореняване по отношение на:
1. почвен състав;
2. влажност;
3. осветеност;
4. подходящия сезон от годината за съответния храст;
5. начина за взимане на резника;
6. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ползване на вкоренител;
7. третиране след засаждане с необходимите препарати за превенция срещу болести и неприятели.
Не подхождайте при вкореняването на сляпо без да сте прочели специфичните изисквания и особености за всеки конкретен растителен вид.
Макар и да има много общи правила, всяко растение има свои изисквания.
Много често се спестява от вкоренителя с цел да не се похарчат малко пари, и резултатът е над 90% отпад.
Ако все пак решите да се доверите на някой вкоренител съветът ми е вкоренителя на "Грийн Дизайн-СВ" ЕООД.
Освен че можете да си го закупите от електронния им магазин на http://www.greendesign-sv.com" onclick="window.open(this.href);return false;, можете да прочетете в рубриката за полезни съвети и малко повече конкретна информация за техниките на вкореняване при тревистите видове и при дърветата и храстите. Има интересно инфо и за начина за взимане на резници.
Ако напишете въпрос в сайта с конкретна тематика ще получите професионална помощ безплатно.
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”