Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнениеот sandan » Чет Юни 28, 2012 4:22 pm

Опитах се да засадя зелени резници от бербериси, форзиция, спирея, дива дюля и други, но не ми се получава може ли някой с опит да помогне?
Аз процедирах по начин, който съм чел тоест отрязвам резник сантиметър под пъпка, с дебелината на молив с дължина около 10 см. Бодвам го в саксийка с почвена смес , над земята остава пъпка и сантиметър над нея прекъсвам резника под ъгъл 45 градуса.
Досега успеха ми е нулев :cry:
Къде бъркам :ufff:

Единствения успех ми е с хортензии вкоренени от зелени резници по начин описан във форума.
Аватар
sandan
Дълго кафе

Години: 41

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнениеот denitsavm » Пет Юни 29, 2012 8:14 am

Първо или смеси почвата с перлит или пясък, или пробвай само в пясък. Това, за да не загниват и за да се отича водата. Второ - сложи отгоре буркан или отрязано пл. шише, за да се поддържа равномерна и висока възд. влажност. Сложи на сянка, но на проветриво :nod: Накрая - сложи ги пак под буеркан, но на сянка в градината, т.е. пробвай и двата варианта.

Не каза къде точно е проблемът при теб? Не всички се вкоренван от зелени, трябва да е започнало да се вдървесинява :nod: Не е нужно да режеш над първата пъпка над земята, ако са ти късички пръчките не е нужно въобще да режеш. Горният отрез обаче не трябва да е под наклон, а равен /това съвсем не знам защо и лично аз не го спазвам/ Може да сложиш някакъв вкоренител. Поддържай постоянно вода в паничката, а резникът трябва да е на такама дълбочина, че да не се допира във водата
Less Grass – More Flowers

Дворчето: http://www.album.bg/denitsavm/albums/140576/
Аватар
denitsavm
Наркоман

Мнениеот sandan » Пет Юни 29, 2012 10:01 am

Благодаря много за отговора, още утре ще направя нов опит :daaa:
Аватар
sandan
Дълго кафе

Мнениеот mamani » Пет Юни 29, 2012 10:46 am

Любителски и аз се занимавам с вкореняване на храсти. Имам три - четири кълбовидни туи, чашкодрян, златен дъжд, лигуструм и други. Обикновено използвам клонките след подрязване и оформяне на храститите. Не се задълбочавам дали са зелени или започнали да се вдървяват. В името на експеримента някои ги режа под наклон, други разцепвам на две или четири, топвам във вкоренител на прах и поставям в сандъчета с пясък и малко почва или кутии с перлит. Поддържам почвата постоянно влажна и което се хване, хване, което не - на боклука. Вкоренителят трябва да се използва внимателно и да се топва в него само крайчето, където е срязано, а не и два, три сантиметра от стеблото. Не покривам с нищо. лятно време държа сандъчетата навън на сянка, а зимно време в стая при температура 15 - 18 градуса.
mamani
Kафенце

Мнениеот незабравка » Съб Юни 30, 2012 9:09 am

Освен всичко казано до сега,може да полееш засадените резници с разтвор на някакъв фунгицид и редовно преглеждай и отстранявай резниците,които са започнали да загниват.Ако не става със зелени,пробвай с полузрели резници,имай напредвид,че клонки,които са цъфтели,са изтощени и не са склонни към вкореняване.
...
Обиды не страшась, не требуя венца
Хвалу и клевету приeмли равнодушно
И не оспаривай глупца.

Разсадник
Изображение

http://www.nezabravkaflowers.com/index.html
Аватар
незабравка
Кафе машина

Години: 46

Мнениеот denitsavm » Нед Юли 01, 2012 9:34 am

Незабравке, за цъфтелите клонки не си права - розите, клематисите, хортензиите, а и много други се вкореняват от цъфтели клонки, а не от нецъфтяли, т.е. това или е по-добре или няма никакво значение, но не е по-зле със сигурност :nod:
Less Grass – More Flowers

Дворчето: http://www.album.bg/denitsavm/albums/140576/
Аватар
denitsavm
Наркоман

Мнениеот незабравка » Пон Юли 02, 2012 10:04 am

Виж за розите не се сетих,а и за лианите като клематиса си права,пасифлората и жасмина също ги вкоренявам след цъфтеж,обаче при повечето обилно цъфтящи храсти като лагерстремията,вайгелата,будлеята,зокума,абелията и др.,много малък процент от резниците след цъфтеж се вкореняват при мене.
...
И не оспаривай глупца.

Разсадник
Изображение

Аватар
незабравка
Кафе машина

Мнениеот незабравка » Нед Юли 22, 2012 8:43 am

Чудя се кога точно да нарежа резници за вкореняване от английските рози,те сега са във втори цъфтеж,може би в края на август ли? :hmmm:
...
И не оспаривай глупца.

Разсадник
Изображение

Аватар
незабравка
Кафе машина

Мнениеот Lizi » Вто Авг 21, 2012 3:34 pm

sandan написа:Аз процедирах по начин, който съм чел тоест отрязвам резник сантиметър под пъпка, с дебелината на молив с дължина около 10 см. Бодвам го в саксийка с почвена смес , над земята остава пъпка и сантиметър над нея прекъсвам резника под ъгъл 45 градуса.
Досега успеха ми е нулев :cry:
Къде бъркам :ufff:

Според мен нещо не си разбрал. Не е възможно зелен резник да е с дебелина на молив. Това са зрели резници вече. Но има и други неща. Ето тук можеш да прочетеш повече:
https://sites.google.com/site/minaflowe ... na-reznici
Аватар
Lizi
Чист кофеин

Мнениеот goodwish » Нед Окт 28, 2012 2:29 pm

За да вкорените успешно храсти от резници /вегетативно размножаване/, успех можете да постигнете ако спазвате правилата за вкореняване по отношение на:
1. почвен състав;
2. влажност;
3. осветеност;
4. подходящия сезон от годината за съответния храст;
5. начина за взимане на резника;
6. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ползване на вкоренител;
7. третиране след засаждане с необходимите препарати за превенция срещу болести и неприятели.
Не подхождайте при вкореняването на сляпо без да сте прочели специфичните изисквания и особености за всеки конкретен растителен вид.
Макар и да има много общи правила, всяко растение има свои изисквания.
Много често се спестява от вкоренителя с цел да не се похарчат малко пари, и резултатът е над 90% отпад.
Ако все пак решите да се доверите на някой вкоренител съветът ми е вкоренителя на "Грийн Дизайн-СВ" ЕООД.
Освен че можете да си го закупите от електронния им магазин на www.greendesign-sv.com, можете да прочетете в рубриката за полезни съвети и малко повече конкретна информация за техниките на вкореняване при тревистите видове и при дърветата и храстите. Има интересно инфо и за начина за взимане на резници.
Ако напишете въпрос в сайта с конкретна тематика ще получите професионална помощ безплатно.
goodwish
Kафенце

Мнениеот athina.palada » Сря Май 08, 2013 4:46 pm

Здравейте, може би някой знае може ли да се вкорени клонче от лаврово дръвче? Ако е така колко време трябва да чакам и във вода или по друг начин?
athina.palada
Двойно кафе

Мнениеот secret_rose » Пон Май 13, 2013 8:01 pm

Лаврово дръвче вкорених в буркан със сфагнум торф и до горе вода. Мнооого бавно става, но се получи. Вече е засадено, не е мръднало но и не умира, значи ще се хване :shock:
Непрекъснато го опръсквах с вода..

Донесоха ми няколко дебели резника от бяла и черна смокини, държа ги натопени в момента, не знам как да ги вкореня... Направо да ги бучна някъде на двора ли, или първо в саксийка с нещо, перлит, или във вода?
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/

Мнениеот athina.palada » Вто Май 14, 2013 1:52 pm

Благодаря за съвета, много искам да ми се получи! Имам няколко резника, засега съм ги натопила във вода. Съжалявам, че като имах възможност не си събрах семена. От тях със сигурност стават красиви храстчета. За снокините със сигурност знам, че с резник не става, но пък са много красиви във ваза за отрязан цвят.Някъде гледах такива аранжировки в немски сайт. При вас е топло и сигурно имате страшно красиви градини, които пък изискват ежедневно поливане. Радвам се, че ми отговори.Харесва ми стила ти!
athina.palada
Двойно кафе

Мнениеот athina.palada » Вто Авг 13, 2013 10:15 am

Повече от 10 резника лаврови клончета и нито едно живо! Последното изхвърлих днес. Колкото за смокините кажи какво ги направи? Мога да си взема резници?!?!
athina.palada
Двойно кафе

Мнениеот darina1960 » Нед Ное 10, 2013 7:53 pm

Изображение Снимката е от 10, но резниците от колоновидна западна туя са заложени на 03.11.2013 год. Това не е първия ми опит, но друга година ги слагам пролетта, сега ще пробвам есента. Изображение Това е източна туя, посята от семчици през месец февруари 2013 год. Всяка семка сложих в кофичка от кафе, цяло лято изкараха големия пек и сега /през месец октомври т.г./ ги сложих в изрязани бутилки от бира. Изображение Ето тук имам цяла редица щайги - пълни с малки туички
Аватар
darina1960
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 57

Следваща

Назад към Семена, разсади, вкореняване, засаждане