Семената на бегониите

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Семената на бегониите

Мнение от Миша »

Явно ни трябва такава тема,бегониите са доста капризни същества,но приказните същества са си такива,трябва да ги поглезим,за да станат приказни красавици :angelche: Пристрастна съм,така че ще ме извините за лиричното отклонение :angelche:

И така,след като се сдобихме със семена от неземните красавици сега трябва да ги отгледаме.Малко сложна задачка,защото семенцата са такива дребосъчки,пред които бледнеят дори семената на стрептокарпусите и глоксиниите.Но не се отчайвайте,ако се нацели подходящата влажност и температура няма никакъв проблем,никнат бавно,но растат сравнително бързо.Започвам с основните изисквания.Бегонията изисква температура на почвата минимум 20-22 градуса,това общо взето се усеща на ръката като приятна топлина,сложите ли ръка на почвата трябва да я усещате топла,не бива да студи.Засяването трябва да става в много фин торф,бегониите не понасят богати почви,прегарят,така ме обогатените торфове за засяване на семена или торопочвените смески са гибелни за тях,най-добре е най-обикновен фин торф с неутрално РН.Навлажнявате торфа с гореща вода,засявате семенцата,поливате много внимателно отново с топла вода ,слагате отгоре найлонче и държите сандъчето на топло и светло място,разбрахме се ,че температурата не трябва да пада под 20 градуса,но не трябва да надвишава и 25 градуса,за да не се сварят семената.Изглежда сложно,но не е,сложете сандъчето близо до отоплителен уред и готово.Ако има някаква причина да нямате постоянна температура в помещението,увивайте с нещо сандъчето,за да запазите температурата ,докато е изключен отоплителния уред.Както казах,бегонийките са капризни бебчета ,но и без тези прекомерни грижи могат да никнат,но тогава покълвнето ще е неравномерно и бавно,добре е да се запази първоначалната кълняема енергия,за това са тези температури и юрганчета.
Продължавам-бегониите никнат от 10 дни до един месец,понякога и повече,нашите семенца никнат за около 10-15 дни,спомен от миналата година.След като никнат,минаваме на сложната част,не отстранявайте найлона,докато не сане абсолютно необходимо,т-е- докато не направят поне две двойки същински листа,може само да го повдигнете или просто да го надупчите,за да може разсадът да диша,но влажността да се запази.Бегониите изискват 12-14 часа светлина на ден,добре е да се доосветяват,това ще ги стимулира за по-бърз разтеж.В никакъв случай не излагайте на пряка слънчева светлина,пониците са много нежни и само една по-жарка слънчена милувка и вече са във Вечните Цветни полета .Поливането става много внимателно,само при нужда,въздушната влага осигурява необходимата вода за развитието на бегониите,с една дума,държат се малко като роднини на кактусите :mrgreen:
Общо взето това е,питайте ,ако е необходимо ,ще помагам,но тайната е да се постигне оптимална почвена температура и влажност,това трябва да го усетите вие на място.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Galq 03
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1977
Регистриран на: Яну 22, '10, 16:47
Местоположение: Слънчев Бряг

Re: Семената на бегониите

Мнение от Galq 03 »

Мише :tzeluvka: :gush:
Да се запиша аз тук, за да видим какви ще ги свърша :hmmm:
Ще има ли продължение темата и възгласи олееее колко са пораснали...или напротив :hmmm:
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Семената на бегониите

Мнение от dolli »

Снощи сях някаква градинска бегония - така поне пишеше на пакетчето. Беше ми подърък-бонус към поръчката от МиМ. Семенцата, дори и пелетизирани, бяха микроскопични. Само ги поръсих без да ги покривам с почва. Самите обвивки много бързо се стопиха при контакт с влажната почва :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Семената на бегониите

Мнение от Миша »

Galq 03 написа:Мише :tzeluvka: :gush:
Да се запиша аз тук, за да видим какви ще ги свърша :hmmm:
Ще има ли продължение темата и възгласи олееее колко са пораснали...или напротив :hmmm:
Ето го продължението,тук са на една седмица ,микроскопични сладури :D

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
kokche
Кафе с мляко
Мнения: 267
Регистриран на: Сеп 19, '11, 17:11
Местоположение: Търговище

Re: Семената на бегониите

Мнение от kokche »

Аз засях семенца от бегония преди повече от месец но нищо не изникна :hmmmmmm: Но сега като рабрах колко са капризни не се учудвам . Явно нещо не съм им угодила :hmmm: Успех на всички , и дано при вас всичко да покълне и зацъфти в цялата си прелест :daaa: :daaa: :daaa:
http://borani.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Семената на бегониите

Мнение от Миша »

Не ги отписвай,понякога покълването може да отнеме и 60 дни и да те изненадат точно когато вече най-малко ги очакваш.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Galq 03
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1977
Регистриран на: Яну 22, '10, 16:47
Местоположение: Слънчев Бряг

Re: Семената на бегониите

Мнение от Galq 03 »

Миша написа: Ето го продължението,тук са на една седмица ,микроскопични сладури :D
Мише, то за теб е ясно :nod: въпроса е ще има ли и други участници :lol:
Аватар
Galq 03
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1977
Регистриран на: Яну 22, '10, 16:47
Местоположение: Слънчев Бряг

Re: Семената на бегониите

Мнение от Galq 03 »

Мише, ще сгреша ли ако оставя семената за по-късен етап? Не държа да ми цъфтят тази година/ не че не ми се иска :mrgreen: / но предпочитам да ги захвана, дай боже догодина да ги цъфна. Сега не мога да им осигуря тези условия за топлата почва :eeeh:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Семената на бегониите

Мнение от Миша »

Галя,можеш да ги засееш по-късно,но зимата не трябва да ги приспиваш,бегониите от семена правят грудка за около 6 месеца,ако ги засееш по-късно и ги приспиш ,грудката няма да е достатъчно голяма и може да не оцелее през зимата.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Galq 03
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1977
Регистриран на: Яну 22, '10, 16:47
Местоположение: Слънчев Бряг

Re: Семената на бегониите

Мнение от Galq 03 »

Мише, благодаря :tzvetentze:
Няма да ги приспивам...стига да има какво :lol: , място има /все още/ ;)
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”