За семената-съвети за начинаещи и не само

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Виола »

Сях квамоклит и вече има няколко същински листа. Някой знае ли кога разсада се засажда навън?
незабравка

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от незабравка »

Четох статията на Вискяр за обеззаразяване на семена с кислородна вода и Тирам.Обаче той казва,че това третиране е против бактерийни и гъбни зарази,а за вирусите само термичното третиране върши работа.Ако някой знае имаме ли нейде писано за термичното третиране на семената,ще съм благодарна,че да не се повтаряме пак. :dovolen:
Мене разпадът на сортовете никак не ме вълнува-даже ми е интересно какво ще се получи,естествено няма да заблуждаваме,че това е майчиния сорт,ами на края на името слагаме едно seedlings и обяснение,че растенията варират в баграта си.
Например повечето растенийца от нападали семенца от LYCHNIS x haageana 'Molten Lava -червената багра на листата е почти-толкова интензивна,както при майка им.Сега имам пикирани разсадчета от нападали и самопоникнали семенца по саксийките от
Veronica First Glory-нямам търпение да видя светлосинички ли ще са или ще има и някое друго по-наситено синьо. :P .
А другата ниска вероника пък -розовата ,по нейните саксийки нищо не е поникнало от семенце.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10768
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 448 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от botan »

Дано не стане като индришето - Pelargonium graveolrense hort. :mrgreen: :stiskam: :stiskam:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от libra »

Как да се грижа за засадени семена от камп. карпатика?Имам спомен,че разсадът се подсича.Тук си признавам,че май ги преполивам.Сега са поникнали съвсем дребни зеленички точки и подозирам ,че ще им се случи пак някой сакатлък.Засадени са в торф,в кутийки с капаче,на 22-23 гр.,след поникване обикновено ги местя в северна стая на 14 градуса.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

libra написа:Как да се грижа за засадени семена от камп. карпатика?Имам спомен,че разсадът се подсича.Тук си признавам,че май ги преполивам.Сега са поникнали съвсем дребни зеленички точки и подозирам ,че ще им се случи пак някой сакатлък.Засадени са в торф,в кутийки с капаче,на 22-23 гр.,след поникване обикновено ги местя в северна стая на 14 градуса.
Държиш на светло и почти не поливаш, когато видиш хубав видим растеж поливаш леко .Капачето нека стои, да поддържа въздушна влага , нека стоят на топло, не бързай да ги местиш
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от libra »

Благодаря ,Мише!
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от venetka70 »

Виола написа:Сях квамоклит и вече има няколко същински листа. Някой знае ли кога разсада се засажда навън?
Миналата година набодох на майтап няколко семенца в саксия директно навън през април. Просто с часове растяха.
Като станаха около 10 см ги преместих на постоянното им място и забравих за тях- по-лесно за гледане не би могло да бъде.
Трудното е когато есента трябваше да разплета и изрежа всичките леторасти, играх си поне по половин час с всяко растение.

За разсада може би е рано за навън сега. Мисля, че до началото на април е по-добре да изчакаш, листенцата му са нежни и студения вятър няма да е добре за тях.. Ама аз все пак само 1 година съм го отглеждала и то ей така между другото.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Виола »

Благодаря, Вени. :tzvetentze: Аз се притесних да не го гледам вътре до месец май, че наистина бързо расте. Моят вече е 10 см.
незабравка

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от незабравка »

botan написа:Дано не стане като индришето - Pelargonium graveolrense hort. :mrgreen: :stiskam: :stiskam:
Я поспами малко и разкажи драматичната история на индришето,чий незаконно роден син е то ? :D
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Виола »

Днес го погледнах моя квамоклит, ми той прави пъпки на 10-15см стръкчета, такъв бързак ли е? :shock:
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”