За семената-съвети за начинаещи и не само

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Galq 03 написа:Мише :tzeluvka: :tzvetentze:
Растенията които съм загубила са преди всичко закупени от градински центрове, разсадници и т.н. Може би, наистина е пропуснат точния момент на пресаждане, защото цялата саксийка е била пълна с корени, сбити направо, почти без почва като калъп :nod:
Благодаря за инфото :gush:
Галя,ето какво се прави с тези растения,растенията с намотани корени безжалостно се изрязват ,докато петунийките са в точния момент за разсаждане и нямат нужда от подобни манипулации,само леко разчовъркване на почвата
[video][/video]
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Вискяр »

Миша написа:знам какво е
Ти знаеш, аз знам, 5 човека пишат в тази тема, десет (видимо) я четат.
Но в крайна сметка, това което пишем, ще го прочетат хиляди. От онзи мъртъв форум ежедневно имам десетина нови посетители на сайта ми (дори днес имах посещение на живо) - форума може да е мъртъв, но гугъла си го индексира прекрасно и се посещава.
Миша написа: на партито с ръкавици
Това ме интригува. :potekoha:

Картинките за засаждане, които си показала, са конкретно за ягоди. Има ги изрично във всяка книжка за ягоди. Причината е в растежния връх - ягодите не понасят растежния връх да е покрит с пръст. Както и корените им да са във въздуха. Подобно е и при марулите и салатите, макар те да се справят с такива грешки на засаждане. След като има едно растение, което изрично изисква такива правила за засаждане, логично е да има и други. Наистина е важно как точно се забожда едно растение в почвата. Таблите за разсад предотвратяват такива грешки. Там растението е естествено израстнало, на нормална дълбочина. Само в редки случаи се налага да се зарови по-дълбоко.
Galq 03 написа: Растенията които съм загубила са преди всичко закупени от градински центрове, разсадници и т.н.
Тези растения са тъпкани с всякакви инхибитори (стимуланти) и трудно се прихващат към естествени условия. Няма да е пресилено да се каже, че са дрогирани. Тяхната единствена цел е да са привлекателни и да бъдат продадени на хора, които не им се занимава със сеитба и отглеждане на разсади (или другите методи на размножаване). Ако искате здрави и качествени растения, трябва сами да си ги произведете. На вълка врата е дебел знаете защо!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Тези растения са тъпкани с всякакви инхибитори (стимуланти) и трудно се прихващат към естествени условия. Няма да е пресилено да се каже, че са дрогирани. Тяхната единствена цел е да са привлекателни и да бъдат продадени на хора, които не им се занимава със сеитба и отглеждане на разсади (или другите методи на размножаване). Ако искате здрави и качествени растения, трябва сами да си ги произведете. На вълка врата е дебел знаете защо!
:sneee: :sneee: :sneee: Не,не съм съгласна,поне в нашата мила родна Бг пари за стимуланти не стигат,цветята от разсадници много често са в толкова лош вид точно защото не са подхранвани или са гледани в някаква странна смес от пясък и почва,с преобладаващо съдържание на пясък :evil: ,цените пък на стимулантите тази година вървят космически нагоре :eeeh: .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Вискяр »

Аз затова стимулирам само с кокоши "извержения". :nod:
Не знаех, че имаме родно производство на цветя. Знам само L2, Флора и оранжериите край тец Гара Искър. Г-н Пъков го броя за приятно изключение. А и по цветарските магазини нищо не ми е направило впечатление да е нашенско.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Кокошите истории са такава дрога,че изкуствените ряпа да ядат пред тях :hihihi:

Дълго време и аз робувах на мита за дрогираните растения,докато не реших да пробвам доколко растенията могат да издържат на дрога ,торих всеки ден в продължение на месец и нещо,двукратно вкарах вкоренители ,пръсках с аминокиселини и течни торове,и това всичко при малки цветенца в малки разсадни саксийки ,в резултат на което растенията изядоха толкова парички,че все едно със злато ги бях хранила :eeeh: ,след това рязко спрях с торенето и цяло лято не ги торих,резултат-огромни жизнени,неболедуващи и цъфтящи растения.Същото е положението и с вносните цветя,не е проблема в дрогата,проблем е стресовият фактор при преминаването от оранжерийни към външни условия,а най-вече това,че дали в камионите,дали в магазините,поизнеженките от влагата и топлината в оранжерията цветенца се разболяват от всякакви гъби,най-вече някой вид гниене,в резултат на комбинацията стрес и сиво гниене(най-често срещаното) растението загива.Просто адаптацията към външните условия трябва да става постепенно,при закупуване цветята трябва да се оглеждат хубаво за болести ,и ако трябва,да се лекуват.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7287
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 737 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от ljuboznatelna »

Моят опит сочи, че внесените от Холандия или "незнамсикъде" растения, имат много по-малък шанс да оцелеят, отколкото гледаните в България. Вече не се интересувам особено от външния вид на растението, достатъчно ми е да знам, че е изкарало достатъчно дълго време в градинския център, то тогава и не е особено привлекателно, но пък със сигурност оцелява в градината ми.
Много обичам запуснати градински центрове, където растенията престояват в саксиите повече от година на всякакви атмосферни условия, и съответно освен здрави са и евтини :mrgreen:

Със семената на цветя никак не ми върви, според мен заради не достатъчната осветеност и бързото пресъхване на торфа, не мога да улуча поливането, или ги засушавам, или преполивам :snif: Как да ги поливам?

С доматите проблеми нямам, садя ги по 1-2-3 семенца в чашки от кафе в градинска пръст и пясък. За да им е светло изкарват един месец поне на терасата, така че в края на април са засадени на 2 листенца в градината (на студ не растат), калени дотолкова, че тази година издържаха снеговалеж. Е, става въпрос за 60бр. все пак :dovolen:
Аватар
si111
Баш кафе майстор
Мнения: 2044
Регистриран на: Дек 16, '09, 20:15
Местоположение: Fiji
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от si111 »

Миша: "Руми,семеначетата цъфват бързо,имат-нямат десетина сантиметра и са готови да цъфтят.Няма нищо особено при семеначетата,това са най-лесно гледаните разсади,само не бързайте със сеитбата,нека денят нарасне,тогава няма и да се източат.Но знаете,че аз съм върл противник на януарско-февруарската сеитба без оранжерия,така че това правило важи само за такива като мен Торенето може да се почне още на втората двойка същински листа,пеларгониите понасят всекидневно торене в доза грам на литър,изпитано.Торят се само здрави,калени растения,с изнежения януарски разсад се внимава с торовете."
Аватар
Elyza
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Сеп 15, '10, 23:18

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Elyza »

Миша, моля за съвет.
Бих искала да си направя собствен разсад на петунии. Имам 2 варианта. Да си поръчам сега от Т&M и да садя края на февруари. Предполагам, мога да очаквам добре развити и цъфтящи растения през лятото.
Вариант 2- да си поръчам семената от щатите на по-добра цена, които да посадя есента, за цъфтеж следващата година. Имам условия за иззимуване на хладно и светло.
Кой вариант би препоръчала за по-добри резултати?
Какъв е срока на годност на семената на петунии и по-конкретно новите сортове и рискувам ли ако ги купя сега?
Искам модерни сортове като Sophistica Collection и разни кичести. Имам лош опит със семена делфиниуми, които са с много ниска кълняемост още на следващата година.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от calico »

аз да питам: имам само едни семенца на каскадна винка. Време ли е да засявам или още да чакам?

и да не пущам другаде, питам и за граха - мога ли вече да го засявам навън?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
megi
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1257
Регистриран на: Яну 16, '10, 15:35
Местоположение: Велико Търново

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от megi »

Като всички са почнали да питат,нека и аз да се възползвам с въпросче :nod: Кога и как да сея семенцата на бегония илюмината?(май така се казваше :oops: )
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”