За семената-съвети за начинаещи и не само

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Вискяр,тука отдавна вече повечето са се опарили от хоби опаковките,особено от българските хоби опаковки :evil: ,за това и има толкова поръчки от чужденеция.Общо взето тези,които купувахме до сега ,не са показали нисък процент кълняемост,тук има хора,които "поникнаха" семена дори от Африка :D По мои наблюдения повечето провали идват след като семената вече са пониквали,за това мисля да опитаме да помогнем най-вече в този етап,като започнем все пак с обеззаразяването(ти вече писа за него :tzvetentze: ) и сеитбата,и то за почти всеки вид поотделно,нямам предвид пипера и доматите,говоря за цветята,те са доста по-капризни.Но понеже много ми се иска повечето да отложат сеитбата за по-подходящо време ,затова и ще си запазя тайните за малко по-късно :hihihi: :mrgreen:

Шегувам се,наистина се надявам да съм ви убедила да сеете в по-подходящо време,но знам,че стане ли януари и ще извадите пакетите и кутиите,и ще почнете да сеете,така че питайте,за да може да даваме отговори :tzvetentze: Доста неща са ми минали през ръцете,доста непознати цветя пробвах и продължавам да изпробвам ,има и такива,които са ми абсолютно непознати и сега ще се уча как се отглеждат,така че ако има конкретни въпроси за някое цвете,ще търсим отговора заедно .Лошото е,че много пъти информацията в нета е толкова противоречива и неверна ,и наистина пригодена за друг климат и други условия :ufff: ,дано съберем повечко личен опит :stiskam: Тази година се сблъсках точно с този проблем при никненето и отглеждането на левизията,четох толкова противоположни мнения,че накрая все едно нищо не бях прочела :evil: .Но вече мога да давам експертни съвети на всеки,който се реши да гледа тази приказна красавица :angelche:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Виола »

Аз със сигурност ще сея чак към 15 март. :nod: Имаш право, Мише. :nod: Миналогодишните ми ранни разсади се изциглиха и едва ги опазих, тоя път обаче няма да се подлъжа да поразявам семената и да се чудя как да се справям с хилавия разсад. :daaa:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Виола написа:Аз със сигурност ще сея чак към 15 март. :nod: Имаш право, Мише. :nod: Миналогодишните ми ранни разсади се изциглиха и едва ги опазих, тоя път обаче няма да се подлъжа да поразявам семената и да се чудя как да се справям с хилавия разсад. :daaa:
Една спечелена душа :D :tzvetentze: значи имало полза от непрекъснатото опяване ! :ieeee:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Виола »

Има, има. :lol: :tzeluvka: Продължавай в същия дух. :daaa:
Аватар
si111
Баш кафе майстор
Мнения: 2044
Регистриран на: Дек 16, '09, 20:15
Местоположение: Fiji
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от si111 »

Миша написа:
Виола написа:Аз със сигурност ще сея чак към 15 март. :nod: Имаш право, Мише. :nod: Миналогодишните ми ранни разсади се изциглиха и едва ги опазих, тоя път обаче няма да се подлъжа да поразявам семената и да се чудя как да се справям с хилавия разсад. :daaa:
Една спечелена душа :D :tzvetentze: значи имало полза от непрекъснатото опяване ! :ieeee:
Станаха две :angelche: :tzeluvka: :tzvetentze:
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Вискяр »

Миша написа:нямам предвид пипера и доматите,говоря за цветята,те са доста по-капризни.
Я да те свържа с някои колеги, да ти разкажат как са окепазвали кой 10 000, кой 20 000 растения, било то домат, било пипер, било нещо друго! При това скъпи (Някои семки гонят левчето за бройка! Съвременните хибриди са многолинейни и производството на семената им хич не е ефтино.) и качествени семена. Изключително важна е хигиената - гъбичките са милион вида, спорите им са буквално навсякъде. Едни се хранят с мъртва тъкан, други с жива. Както лъвът изяжда слабите и болни животни, така и гъбичките атакуват слабите растения, на които не са осигурени оптималните условия да се развиват нормално и да са "с румени бузки и засмени".
Принципно няма разлика - от едно семе пониква и израства едно растение. Разликата е в условията на покълване и условията на развитие.
В един съвременен апартамент условията за живот не са оптимални дори за човек, камо ли за екзотични растения. На една крава, според евроизискванията, се падат 15 куб метра жилищно пространство. Всеки може да пресметне дали живее по-добре от крава...
Има един термин - оптимална възраст за засаждане. Ако растението е по-младо, проблемите не са големи. Но ако застарее преди разсаждане, не очаквайте добри резултати!
Ранна сеитба и ранен разсад са за онзи, който навреме може да осигури нормални условия за рзвитие след разсаждането.
Твърдя, че няма особена разлика между домат и каквото и да е друго растение. Всички са растения, развиват се чрез фотосинтеза. Сял съм кактуси и бамбук, конопена палма. Нигела дамасцена за 5 години се превърна в бурен в градинат ми - пръснала се е вече в половината двор, потиска дори щира. Докато лунарията си седи в карето от 300 кв м, понеже там мотика не влиза. Киселите трънове тази година не дадоха дори един поник, а семената им са български. Пауловнията поникна добре, но двата поредни дъжда я размазаха в сандъчетата, поникна наново през август - бяха останали непокълнали семена. Имам литопси и фаукария, а от противоположния климат са рипсалисите. Имам растения както от тропическата дъждовна гора, така и от пустините, дето вали веднъж на три години (статистически, на практика понякога вали през 6-7 години).
Живота е неизтребим - единствения му враг е човека, добре образован и прекрасно екипиран с всякаква смъртоносна техника и вещества... Вероятно ще намери нещо за умъртвяване и на Луната.


За това, че човека и домата не са особено различни, ще пиша друг път. :hihihi:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Хич не ме свързвай с колеги,имам си ги,и знам и как сеят :evil: ,че да окепазят семена за хиляди лева :evil: ,все пак отдавна съм в тоя бизнес,знам какво е положението и с професионалните семена зеленчуци,знам какво става в пловдивско и софийско поле с едни и същи семена,знам какво става и при мен с Дарията и с Уизарта или Флоридата на ниви само на 100 метра разстояние ,просто заради различните почви ,но освен,че професионално се занимавам със зеленчукопроизводство,някои вече знаят,други ще научат на партито с ръкавици ,съм се занимавала и с цветопроизводство,сега отново правим оранжерия за цветя,старата краста никога не те пуска :mrgreen: ,така че разлика има ,зеленчуците са доста по-устойчиви и лесни за поникване и отглеждане като разсади ,но по-трудни за опазване в период на плододаване.А това,че не всеки има перфектните условия за отглеждане не трябва да ни спира,трябва да се търси оптималния вариант,който може да им осигурим,там е борбата ,лесно е да имаш оранжерия с подходящ микроклимат,трудно е да отгледаш растение в апартамента,но не е невъзможно.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Galq 03
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1977
Регистриран на: Яну 22, '10, 16:47
Местоположение: Слънчев Бряг

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Galq 03 »

Миша написа:
Изваждането се улеснява, като се засуши субстрата. Дори до леко увяхване. Важно е да се извади цялото кубче, да го наречем, без да се разпада.
Да допълня малко за ваденето,понякога дори и засушени пак е трудно да се извадят,при пластмасовите табли намачквате лекичко пластмасата,като когато вадите растение от работна саксийка,или с флумастер или химикал лекичко побутвате през отвора.Освен засушаването много е важно корените да са изпълнили хубаво гнездото,така че да излиза цялата бала ,не трябва да се бърза,полза никаква,ако баличката се разкъса.Много е полезно 4-5 дни преди разсаждане да се подхрани с балансиран тор ,след прихващането с тор с повече фосфор .
Да питам и аз, не веднъж ми се е случвало да пресаждам растения с добре оформена коренова система, точно както го е описала Мишето, засушаване и т.н, но.....растението не се прихваща :snif: после като го премахвам...ами то си стои така на туфичка, корените изобщо не са тръгнали да се развиват. Не е от това,че не съм уплътнила добре или поляла :hmmm: Къде греша?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Това е точно заради застаряването на разсада,трябва да се нацели момента,в който растението току що е изпълнило хубаво гнездото/саксийката и тогава да се прехвърли;когато вече е направило корените на топка,трудно ще се прихване към новата почва.Но и тогава има спасение,обикновено това вече са по-старички растения с по-здрави корени,тогава корените просто трябва да се опреснят,разчопкват се баличките,така че коренчетата да не са навити ,подрязват и се засаждат,лошото е,когато тази манипулация трябва да се извърши с растения,които не търпят прекъсване на корена,тогава много внимателно трябва да се развие корена,без да се наранява,и в двата случая при засаждане трябва да садите в рохка почва,защото обикновено разсада се прави в леки торфени субстрати и на растението му е трудно да премине към друг тип почва,за по-големи капризи може да смесите новата почва с малко торф или прегорял оборски тор,и да садите в това легло,при засаждане растението в никакъв случай не трябва да "виси" във въздуха,т.е. баличката не трябва да излиза над новата почва,сади се малко по-дълбоко ,съвсем малко,уплътнява се и се полива обилно.Понякога след поливането баличката изскача отново навън,това в никакъв случай не трябва да се допуска.Докато се прихване хубаво трябва да се полива по-честичко,може и да се подхрани с някой от разтворимите торове.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Galq 03
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1977
Регистриран на: Яну 22, '10, 16:47
Местоположение: Слънчев Бряг

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Galq 03 »

Мише :tzeluvka: както винаги точна и изчерпателна :nod: , а по-продължително накисване на баличката, може ли да намали процената на неуспеваемост? Говорим за растения за които сме изпуснали подходящия момент за пресаждане :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”