За семената-съвети за начинаещи и не само

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
dany
Кана кафе
Мнения: 602
Регистриран на: Фев 2, '14, 20:34
Местоположение: Варна

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от dany »

За сеене- такива, които могат да се сеят директно в земята от зелен боб, цвекло, моркови,царевица, билки и подправки.
Има го момента с преекспонираната идея за био-, еко- и т.н. ама пусто ми се иска да се пробвам да видя има ли такова животно. Не че съм натрупала достатъчно опит с неорганик семена ;) но много залитам по идеята за чиста от химия храна :oops:
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 50 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от къщичка »

А как ще се разбере дали "има такова чудо"? Трябва да имаш лаборатория :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Ще ти пратя линкове и телефони, обаче един приятелски съвет- много по-трудно ще ти бъде да отгледаш зеленчуци от чисто органични семена, по простата причина, че контрола е ...интересен , а често от такива семена тръгват болестите и вирусите, дори и да са получени от третирани семена колко мислиш химия ще остане, докато отгледаш растението и дойде време да береш? Хайде обаче си представи, че от някое заразено семе тръгне зараза и всичко се разболее, какво правиш тогава? Отиваш на купени зеленчуци, при които не знаеш въобще как и колко са третирани , може поне да вземеш нормални семена, които що годе гарантират добър старт на растението, а едно здраво растение се бори много по-успешно с болестите и може да избегнеш третирането или поне да го намалиш до минимум .Между другото и с отварите трябва много да се внимава, защото никой още не знае каква отвара какво точно съдържа, в крайна сметка животът е химия,нали, дори любовта била в следствие на химичните процеси, казват :hmmm:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
dany
Кана кафе
Мнения: 602
Регистриран на: Фев 2, '14, 20:34
Местоположение: Варна

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от dany »

Благодарна съм ти Мише! Честно казано не очаквам нетретирани семена, а семена, при които с мярка се прилагат всякакви вещества -билкови или други, които да осигурят здрави семена и от там растения.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

dany написа:Благодарна съм ти Мише! Честно казано не очаквам нетретирани семена, а семена, при които с мярка се прилагат всякакви вещества -билкови или други, които да осигурят здрави семена и от там растения.
Трудна работа, при този внос на какво ли не с какъв ли не произход и болести , неприсъщи за нашия климат :snif: .По-добре си вземи семена от приятели и съседи,дори и да са били третирани майчините растения, обеззарази ги термично или с кислородна вода , опитай да ги закалиш , следи от рано за болести или по-скоро следи прогназата за времето и оттам се ориентираш за какво трябва да внимаваш , догодина вече ще знаеш какво садиш. Чета тука как, видите ли, понеже били органични семената били по-устойчиви, или пък били сортове, устойчиви на това,и онова, абе на всичко, ми нЕма такова животно
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
dany
Кана кафе
Мнения: 602
Регистриран на: Фев 2, '14, 20:34
Местоположение: Варна

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от dany »

Не мога да разчитам да взема семена от съседи и приятели, за това търся сайтове, от които да си закупя семената. Определено имам още много да уча, и да трупам собствен опит.
Deleted User 5091

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Deleted User 5091 »

Първите ми семенца са поникнали. Делфиниум от mama li. :dovolen:
Като пълен лаик искам да попитам, поливат ли се от време навреме ?
И до кога се държат под фолио?
двекалинки
Kафенце
Мнения: 30
Регистриран на: Апр 2, '15, 22:13
Местоположение: Плевен

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от двекалинки »

Здравейте! Не можах да се удържа повече и днес сложих семенца за разсади. Нищо особено - карамфилчета, невен, шибой и калдъръмчета. На остъклената ми тераса, изцяло южна. Денем е над трийсет градуса, а нощем - около десет. Та да ви питам - нощем да ги прибирам ли?
незабравка

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от незабравка »

Миша написа:
dany написа:Благодарна съм ти Мише! Честно казано не очаквам нетретирани семена, а семена, при които с мярка се прилагат всякакви вещества -билкови или други, които да осигурят здрави семена и от там растения.
Трудна работа, при този внос на какво ли не с какъв ли не произход и болести , неприсъщи за нашия климат :snif: .По-добре си вземи семена от приятели и съседи,дори и да са били третирани майчините растения, обеззарази ги термично или с кислородна вода , опитай да ги закалиш , следи от рано за болести или по-скоро следи прогназата за времето и оттам се ориентираш за какво трябва да внимаваш , догодина вече ще знаеш какво садиш. Чета тука как, видите ли, понеже били органични семената били по-устойчиви, или пък били сортове, устойчиви на това,и онова, абе на всичко, ми нЕма такова животно
А може ли малко подсказване,в коя тема да търся по-подробно как точно се обеззаразяват домашно събрани семена.Че аз до сега си сеех само купени,но от известно време имам възможност да събирам с доста семена от някои видове и сортове. :P
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 50 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от къщичка »

Аз доматените обеззаразих с бледо розов разтвор на калиев перманганат. Киснат примерно половин час. Четох и че с кислородна вода също може.

Иначе си има професионални препарати за обеззаразяване, ама са скъпи и големи опаковки-ако ще засяваш няколко декара полета и семената са на висока стойност, тогава :dovolen:

П.П. Те и купешките рядко са обеззаразени.
Може да питаш за подробности в доматената тема или там с търсачката в самата тема да погледнеш, помня, че се е обсъждало.
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”