За семената-съвети за начинаещи и не само

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнениеот si111 » Пет Ное 18, 2011 1:17 pm

Правя я за всички, които нямат особен успех в "осеменяването" :lol: и отглеждането на хубави силни растения от семена, като мен. Тук да си задаваме "тъпите въпроси", а корифеите в областа, като имат време и желание да ни светват истините, тайните и хитринките на успеха :daaa:
Ми да почвам:
1. В какви съдове сеете и с какво ги покривате?
2. Как да постигна "температура 15°,18°,20°С и нощна 5°С" примерно, като за моето оцеляване в апартамента ми е нужна 25°С?
3. От къде да си купя торф, торфен субстрат, перлит, ускорители, заздравители и т.н.?
4. Как се постига яровизация примерно, "Яровизацията е период на покой при сравнително ниски температури. Необходим е на растенията /семената/ за подготовка за следващото развитие. През него настъпват разни биологични и биохимични промени в растенията. Ако не прекарат такъв период на покой поникналите растения са с намалена жизненост и продуктивност"? :o
5. Да споделя моя печален опит - провалям се, с нежните поникнали кълнове. Много е гадно да ги гледам как загиват едно след друго, все едно убивам бебета, което случайно оцелее е хилаво, болнаво и нещастно :snif:
Ще имам сигурно и други въпроси, а и не само аз вероятно.
Предварително благодаря за отговорите на знаещите! :tzvetentze:
Завербувах вече Миша :dovolen: , вярвам, че и други ще помагат :liubov:
Способността да намериш радост в чуждата радост, е една от тайните на щастието... Изображение
Аватар
si111
Баш кафе майстор

Години: 54

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнениеот Гео, граф » Пет Ное 18, 2011 1:35 pm

Как си се жива сетИла ! Браво, Си :sclap: ! Сега остава и отговори да четем :sitwasntme: :ieeee:
''Защото да се живее е приключение опасно, несигурно и вредно, но пък приятно.'' - Мимет
Снимките ми!

И пътя е хубав, и пристигането е безкрайно.
Днеска го сАдим, утре го кОпам :-)
Аватар
Гео, граф
Чист кофеин

Години: 53

Мнениеот meduza » Пет Ное 18, 2011 5:23 pm

Си, благодаря за темата, и аз се чудех как да питам, кого да питам....така ще е по-лесно. :dovolen:
Аватар
meduza
Кафевар/ка/

Години: 49

Мнениеот Миша » Пет Ное 18, 2011 8:27 pm

Си,ще отговоря на тези въпроси,но хайде да започнем от доста по-далечко :dovolen:

Първо,забравете януарската сеитба,сейте началото на март,за да получите здрави ,силни и най-вече живи растения.Ей тук вече съм писала по този въпрос
viewtopic.php?f=50&t=2011

За засяването.

Представяте си следната ситуация,до болка позната :snif: :накупили сте милион и едно семена + още едно,а мястото е малко,значи първо ги делите на няколко купчини

1.със замах изпращате многогодишните да чакат да се освободи място,тях може да ги сеете и през юни,така хем имат много по-голям шанс да оживеят,хем ще ви създават по-малко грижи ,докато са малки.

2.започва следващото разделяне-още една купчина за семената,за които не сте сигурни,че ще успеете,т.е. за тях трябват по-добри условия,от това,което може да осигурите рано напролет.Тях ги отделяте в купчинката,която чака по-топло време и по-дълъг ден,с една дума-средата на пролетта

3-трета купчинка-семена,които покълват по-бавно

4 кунчинка,семена,които издържат по-ниски температури-теменужки,мушката,петунийки,това са растенията,които може да изхвърлите на балкона най-рано ,хем да се закалят,хем да направят място за по-капризните

Започвате сеитбата със семената от купчина №4 и купчина № 3

Сега на въпросите на Си

1. В какви съдове сеете и с какво ги покривате?
-Аз сея в пластмасовите тави ,в които слагат обикновено хранителните стоки по витрините,харесвам ги,защото има същите и прозрачни,които слагам отгоре за капак,здрави са,с подходяща височина -7 см ,мога да ги наредя една върху друга ,докато никнат семената .Идеи всякакви,но важното е височината да е горе-долу такава ,6-7 см,не повече и не по-малко.Покривам плътно с домакински стреч,омотавам цялата тава с него

2. Как да постигна "температура 15°,18°,20°С и нощна 5°С" примерно, като за моето оцеляване в апартамента ми е нужна 25°С?
Искам да живея при теб,и аз живея при тези температури,при по-малки само живуркам Въобще не трябва да се постигат тези температури,почти всички цветенца искат точно 25-30 градуса,за да поникнат,онези 5 градуса са минимални,за да не "мутяса" кълнчето,както казват бабите,т.е. да не изгние при ниска температура

3. От къде да си купя торф, торфен субстрат, перлит, ускорители, заздравители и т.н.?

За сеитба ползвайте само торф или торф с перлит,ускорители и други подобни глезотии не ви трябват,давайте по старите изпитани методи.Когато не се познава действието на даден препарат,по-добре да не се ползва,а и при малки разсади няма и смисъл,но пък рискът да ги изгорите е съвсем реален.Купувайте дребна фракция торф,писала съм,най-добри за мен са торфовете на Щендер и Дурпета
Торфът на Рекива също е много добър,стига да е без печената глина вътре и да е дребната фракция ,четете етикетите,него съм го виждала в Метро.Ако се опитат да ви пробутат специален торф за сеитба,не се лъжете да вземете,това са обогатени торфове,които за някои растения са твърде "силни" и ги прегарят,собствен горчив опит :snif:

4. Как се постига яровизация примерно, "Яровизацията е период на покой при сравнително ниски температури. Необходим е на растенията /семената/ за подготовка за следващото развитие. През него настъпват разни биологични и биохимични промени в растенията. Ако не прекарат такъв период на покой поникналите растения са с намалена жизненост и продуктивност"? :o
Това го забрави,също не ти трябва,малко са цветята,чиито семена трябва да преминат студен период,за да никнат

5. Да споделя моя печален опит - провалям се, с нежните поникнали кълнове. Много е гадно да ги гледам как загиват едно след друго, все едно убивам бебета, което случайно оцелее е хилаво, болнаво и нещастно :snif:
Ще имам сигурно и други въпроси, а и не само аз вероятно.

Твоят печален опит идва точно от изнежването на току що поникналите растения,причините за изнежването всеки ги знае:най-вече липса на светлина ,точно за това трябва да се избягва ранното засяване,изчакайте Слънчо да грейне и тогава сейте,късите и мрачни дни могат само да уморят растенията,или само ще се мъчат хилавички и болнави,оставете природата сама да си свърши работата и ще видите,по-късния разсад ще настигне и задмине по-ранния.

Знам,че за сега не казах нищо ново,но нека започнем от някъде.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......

Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман

Години: 45

Мнениеот denitsavm » Пет Ное 18, 2011 9:37 pm

Да добавя и аз :angel2: , въпреки, че нямам нито опита, нито знанията на Мишето :tzvetentze: , но пък тя отдавна не сее просто любителски и в твърде неподходящи условия ...

това със сортирането на семената е мноого полезно :daaa:

Обикновено или сеем всичко и после, опитвайки се да спасим всичко, губим повечето, или твърде малко семенца, за да има място и после, ако загубим половината и не ни стигат... Решението е - сеем количество тройно колкото ни трябва, така можем да си позволим да загубим една трета от неадекватни грижи или безгрижие и да си подберем най-здравите растения, а останалите да подарим, забутаме необгрижени или хвърлим /това и аз не го мога :lol: / една баба съседка напр. сее направо в сандъчето всички семена от петуниите и после ги проскубва /и изхвърля :shock: / една по една, докато не и останат 5-10 коренчета, колкото и трябват...

за субстрата - много съм доволна от кокосовия - на тухлички го продават в Стрелиция и на други места, за около 4 лв. блокчето, което като се разтвори се получава 10 литра, но аз го режа с ножовка. Нямала съм подсичане на разсадите, единствено трябва да е ясно, че е абсолютно нехранителен и е необходимо да се добавят торове след поникването, иначе след първото израстване не вървят добре... даже като си купих първия път и ми продадоха и някакъв екстрат от естествен тор за тази цел :dovolen:
Less Grass – More Flowers

Дворчето: http://www.album.bg/denitsavm/albums/140576/
Аватар
denitsavm
Наркоман

Години: 40

Мнениеот gyulcem » Пет Ное 18, 2011 9:41 pm

Много полезна тема, мерси Миша ще ти надувам главата да знаеш ;) .
Аватар
gyulcem
Кафе машина

Години: 36

Мнениеот meduza » Съб Ное 19, 2011 12:30 am

Миша, откъде купуваш пластмасовите табли? Аз се скъсах да търся миналата година и не открих. Купих подложки за под големи саксии, но са кръгли и не са много удобни.
А семената на многогодишни, за които казват ,че цъфтят на първата година пак ли март е
добре да се засяват?
В естонския сайт за почти всички семена, които си харесах /предимно многогодишни/ пише, че трябва да прекарат кое 2-3 месеца, кое 2-3 седмици в хладилника. Вече си представях как окупирам съседските хладилници. Пишеше, че като правило многогодишните е добре да прекарат някакъв период на студено. Може би не за всички е така.
Много ти благодаря за всички споделени тайни. Това е магия и е страхотно, че и други се докосваме до нея. :tzvetentze:
Аватар
meduza
Кафевар/ка/

Години: 49

Мнениеот Миша » Съб Ное 19, 2011 9:17 am

В естонския сайт за почти всички семена, които си харесах /предимно многогодишни/ пише, че трябва да прекарат кое 2-3 месеца, кое 2-3 седмици в хладилника. Вече си представях как окупирам съседските хладилници. Пишеше, че като правило многогодишните е добре да прекарат някакъв период на студено. Може би не за всички е така.

И друг път съм писала,не всички обяснения по опаковките са верни,особено хоби опаковките.Семената от дървесни видове наистина се нуждаят от студен период,но за многодишните цветя това е по-скоро изключение,отколкото правило,но ако толкова ви се иска да ги изстудите,сложете ги навън,то си е повече от хладилник.Единственото цвете,за което се сещам в момента ,че изисква студен период,и то само ако не е било засято веднага,е пулсатилата,но всички популярни цветенца си никнат без предварителна подготовка.Това с кисненето,пилене и рязане на връхчета го оставете по-нататък,това са просто начини за по-бързо покълване.След толкова години и аз например съвсем внимателно посягам към рътенето на семената,някои семена изискват киснене час-два ,други малко повече,изискват различна температура ,после различна влажност,за да никнат,за това предпочитам стандартната процедура ,кагато не съм сигурна за някое семенце.

Миша, откъде купуваш пластмасовите табли? Аз се скъсах да търся миналата година и не открих. Купих подложки за под големи саксии, но са кръгли и не са много удобни.

Обикновено ги продават в магазините за домашни потреби,или складовете за пластмаси.За живеещите в София мога да посоча напр.складовете в Божурище.

А семената на многогодишни, за които казват ,че цъфтят на първата година пак ли март е
добре да се засяват?

Всичко зависи от мястото,с което разполагате,аз съм на принципа,по-добре хубаво отгледано и цъфнало по-късно растение ,отколкото измъчено мъниченце,незнаещо на кой свят е .При мен мястото също не стига,март месец холът ми се превръща на мини градина за разсади ,така че всички многогодишни ги засявам по-късно,обикновено към края на май,когато съм изнесла всичко навън.Вярно,че цъфват по-късно,но са по-здрави,правят много по-добра коренова система,защото растат при условията,които Майката Природа им предоставя, без особена намеса на двукраки недоразумения(визирам мене си :mrgreen: ),така че просто вие си решете.

Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман

Мнениеот Виола » Съб Ное 19, 2011 9:33 am

Мише, и аз имам въпрос. Подхранваш ли разсада и с какво? След колко време се започва подхранването от поникването на семената? И на колко време?
Аватар
Виола
Чист кофеин

Мнениеот Миша » Съб Ное 19, 2011 9:42 am

Труден въпрос.Подхранвам,когато има нужда,не може да се каже кога и с какво,трябва да се наблюдават растенията,защото при различна осветеност,при различна температура на почвата или на въздуха растенията усвояват различни хранителни вещества.Някои растения имат нужда от подхранване,други не. Но подхранвам доста късно,обикновено двайсетина дни след поникването растенията си растат без допълнителна помощ.Харесвам торовете Хортигроу и Солуплант,ползвам и Лабин(по-евтин е),Кристалони и други.

Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман

Мнениеот Виола » Съб Ное 19, 2011 9:51 am

Ами горе-долу, например на колко двойки листа трябва да са растенията или няма значение? А торовете с какво съдържание са? Или кои цветове от тях използваш?
Аватар
Виола
Чист кофеин

Мнениеот si111 » Съб Ное 19, 2011 11:06 am

Позволявам си да цитирам тук Миша от тази тема, щото ми се иска нещата да са по-събрани на едно място. Темата също е много хубава, може да четете важни неща и там.
viewtopic.php?f=50&t=2011
"Само малко ще променя въпроса на Дал,защо и КОГА се сеят едногодишните,обратно на сезоните.На много опаковки пише,че се засяват от януари нататък,това обаче е възможно само когато може да се осигурят оптимални условия-равномерна топлина и най-вече достатъчно светлина,и като интензитет и като продължителност,просто си трябва доосветяване.В противен случай растенията линеят,задържа се развитието им,стават едни цигулявки и болнави,има и още една подробност,при по-къс ден растението залага повече на вегетативния растеж,такива растения обикновено изресяват първите цветове,така че се обезсмисля ранното засяване.Сигурно сами сте забелязали,понякога по-късно засятите семена настигат и задминават по-ранните,растат здрави и силни,с късо здраво стъбло .Не,че януарският разсад няма да стане,просто изисква много повече внимание ,отколкото есенния,за това и аз предпочитам есенното засяване,тогава слънцето все още грее по-силно и продължително ,семената покълват без да се замислям на колко градуса са,после си растат сякаш при пролетни условия,и температурите, и продължителността на деня са като пролетните.Все пак всичко е ваш избор,понякога и мен ме сърбят ръчичките,и аз правя глупости ,като например да засея глоксинийки не само извън сезона им,но и преди празници,когато са безнадзорни и изоставени на произвола на съдбата ,резултат -прибираш се в къщи и всичко заминало Оплеснах се
Да се върнем на въпроса КОГА да се сеят едногодишните,така че да ни цъфнат рано и да са здрави.Само да уточня,не всички едногодишни могат да се сеят предзимно,могат само тези,които оцеляват при по-ниски температури-петунии,лобелии,вербени,карамфилчета и т.нат.Засяването става първата половина на септември,до зимата разсадът трябва да е достатъчно пораснал,за да издържи зимата,и в същото време да не е прорастнал,така че да се налага да се пикира.Това означава,че до началото на зимата трябва да са с големина 5-6 см,това е съвсем ориентировачно ,всичко зависи от вида на растението.Зимуват при сакъзите,задължително на светло и прохладно,държат се по-скоро сухи,отколкото влажни.Опитните цветари знаят,но пак ще повторя за тези,които не знаят.В периода на засушаване в цветето постъпват сигнали,че животът му е застрашен,за това при първа възможност то гледа да се размножи,т.е. залага цветове.Това е една от идеите при предзимното засяване,получаване на здрави и рано цъфтящи растения.В зимния период не трябва да се допусне проточване на разсада,следи се за болести и въшки,обикновено има опастност от сиво гниене и брашнеста мана,така че профилактично се пръска с Топсин или Суич,или Еклер,отстраняват се задължително изсъхналите листенца,по средата на зимата може да се направят 1-2 пензирания.При първа възможност края на зимата,началто на пролетта разсадът се пикира,аз използвам стиропорни табли,в тях растенията растенията растат много по-добре,отколкото в саксийки,и са много лесни за местене,обикновено една табла с размери около 40 на 60 см е с около 60 гнезда,това са си 60 петунии,напълно достатъчно за един балкон.
Дано да съм била ясна,ако има въпроси,питайте
Таблите ги купувам от тук. Забравих да пиша,в тези табли задължително трябва да садите в торф,не в почва,в торфа растението диша много по-добре,рохко му е,по-лесно усвоява хранителните разтвори и най-вече,лесно се вади.
http://www.opora.bg/content/view/24/39/"
"По повод торфа,наистина много пресъхва,за това гледам да купувам влажен,но когато е много пресъхнал напръскването не помага,поливате така,че да плува,на другия ден вече е поел достатъчно вода.горе долу сипвам 1 л на една от пластмасовите табли,които бях снимала не знам вече в коя тема ,тези за маслините.Преди засяване отново поливам с около половин литър гореща вода,така че торфът всъщност става доста мокър ."
"Разсада се вади от гнездата с химикалка или някаква друга пръчка лекичко ги избутваш през долния отвор.Гнездото трябва да се е изпълнило много хубаво с коренчета,тогава трябва съвсем лек натиск и баличката изскача много лесно."
А тука за прудзимното сеене, което сме изпуснали тази година.
"Миша » 09 Сеп 2011 13:03
Да подсетя,който иска да пробва есенното засяване,точно сега е момента. Не,не е топло.Като ги засеете сега тъкмо ще използват топлината,за да никнат дружно,общо взето на семенцата им трябват 10-20 дни да поникнат,после още месец да позаякнат и да изкарат зимата здрави и калени,без да се проточват . Предзимното засяване е само за тези,които имат светло неотопляемо помещение,където температурите не падат под нулата и не са повече от десетина градуса.Сега се сее гъстия разсад,никакво пикиране,в по-плитки съдове,5-7 см дълбочина е достатъчно и после при сакъзите ,на студено ,за да не се проточват.Общо взето до пролетта всичко е като замразено,но пък здраво и калено,не като януарския изнежен разсад."
На есенно засяване деянат кученца, газания, кампанула, ранункулус, +всичко,което издържа температури малко над нулата -петунийките,лобелийките,тагетис,лизиантус,диасции.
Способността да намериш радост в чуждата радост, е една от тайните на щастието... Изображение
Аватар
si111
Баш кафе майстор

Години: 54

Мнениеот Миша » Съб Ное 19, 2011 11:21 am

Виола написа:Ами горе-долу, например на колко двойки листа трябва да са растенията или няма значение? А торовете с какво съдържание са? Или кои цветове от тях използваш?

Както казах,труден въпрос,няма правило на каква двойка листа се подхранва или на коя двойка се пикира ,въпреки разните съвети,,много от нещата ,писани по брошурите,са по-скоро ориентировъчни,ако сте забелязали,пише да се използва при доказана нужда Никога не подхранвайте изнежени и проточени растения,по-добре ги сложете съвсем предпазливо на по-светло и по-хладничко,докато позакрепнат и тогава подхранете.Укрепнало и здраво растение може да се подхранва всеки ден ,но слабичко,мъничко и изнеженко може да загине само при едно подхранване.За това,когато се колебаете или още нямате усет,просто постепенно закалявайте разсада и тогава прибигнете до подхранване.

За съжаление цветовете на торовете не мога да ти кажа,при мен са в големи торби ,просто не помня кой тор какъв цвят е в малки разфасовки,но има време,нека дойде времето за подхранване,ще ги нацелим и торовете :nod:

Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман

Мнениеот Миша » Съб Ное 19, 2011 11:53 am

Ей тук съм писала за торовете,разгледайте ,но повтарям, растението не се подхранва,когато е изнежено,проточено ,или с други думи сенкяиво(не намирам друга подходяща дума,бабите ни са знаели точно как да предадат дадено състояние,за разлика от "учените" глави,които толкова опростиха езика ни,че сега да се чудим как да назовем дадено нещо с точното определение :evil:)

viewtopic.php?f=30&t=403

Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман

Мнениеот Миша » Съб Ное 19, 2011 2:31 pm

Ето и линк към темата за рътенето на семената
viewtopic.php?f=50&t=2150

Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман

Следваща

Назад към Семена, разсади, вкореняване, засаждане